LTCA Elazığ Scenery p3dv4

Share your freeware scenery, add-on, etc links here ...
WARNING : The airport scenarios, which are available to download from our website, are "free of charge for individual users, for hobby purposes only." In order to earn an income, scenario owners are able to request a usage fee from those who use these scenarios for commercial and educational purposes.

LTCA Elazığ Scenery p3dv4

Postby THY3716 » 03 Aug 2018, 22:36

Sevgili dostlar;

Geçenlerde LTCA Elazığ'a uçuyordum. p3dv4 simülatörümde hiçbir scenery yüklü değildi. Yaklaşmada karşımda 25 pistini göremeyince şaşırdım, default olarak bile koymamışlardı. Ani bir manevrayla 13-31 kısa pistine indim ama sert bir iniş oldu. Elazığ'a uçma sebebim oraya bir helikopter konuşlandırdık ve oradan bolca görev uçuşu yapmaktı. Bir kaç helikopter uçuşundan sonra default scenery keyif vermemeye başlayınca oturup kendim birşeyler yapayım dedim.

Öncelikle ADE 1.76 üzerinde default meydanı açıp bütün binaları sildim. 13-31 kısa pistini google üzerinden gerçek koordinatları hesaplayıp gerçek pozisyonuna aldım. Sonra 07-25 uzun pistini aynı şekilde google görüntüsü üzerinden gerçek koordinatlarına gerçek genişlikte yerleştirdim. Yine gerçek koordinatlarda taxi bağlantılarını yaptım. Gerçek frekanslarda ILS ve VOR-DME'yi yerleştirdim. Apron beton tabakasını gerçek koordinatlara göre oluşturdum. Sonra bu scenery yi binalar olmadan kaydettim, simülatöre bu scenery'yi tanıttım ve işin asıl zevkli tarafına geçtim.

p3d'yi bir çok arkadaşımız kullanıyor ama sanırım hiçbirisi bugüne kadar p3d içinde yer alan SIMDIRECTOR foksiyonunu kullanmamıştır. p3d içinde simdirector çalıştırırsanız uzun bir açılış zamanından sonra program açılıyor. Açılırken program hataya girip kilitlendi diye düşünmeyin. Sabırla bekleyin, mutlaka açılacaktır. Açıldıktan sonra üzerinde oynama yapacağınız meydanı açıp obje yerleştirmeye başlayabilirsiniz. Simdirector açılınca şu ana kadar simülatörünüzde yüklü olan ne kadar scenery varsa içlerinde kullanılan objeleri size sergileyecektir. Örneğin bende 16.000 civarı library öğesi, yani obje listelendi. Zaten açılmasının uzun sürmesinin sebebi de bu objeler. Aşağıdaki listede scenery sekmesini tıklayarak objeleri filtrelemiş oluyorsunuz. Sadece scenery listesindeki objeleri kullanın. Orada karşınıza çıkan binlerce öğeryi, yani, ağaç, çimen, ev, bina, kulübe, araba çeşitleri, vs aklınıza ne gelirse, mouse ile tutup tutup scenery'nize serpiştirebilirsiniz.

Ben de öyle yaptım ve orbx objeleri ağırlıklı olmak üzere bir çok nesneyi az önce ADE ile altyapısını yaptığım LTCA scenery üzerine serpiştirmeye başladım. Apronda arabalar, bagaj vagonları, değişik görünümlü binalar, arka tarafta ağaçlar, toprak üzerinde çimen blokları, aydınlatma direkleri vs bir çok obje serpiştirdim. Tabii ki scenery ustalarımız bir scenery yapacakları zaman gerçek fotoğraflara bakarak her türlü objeyi kendileri tasarlayıp öyle yerleştiriyor ve bu nedenle scenery boyutları 150-200 mb'ları bulabiliyor. Ben ise zaten var olan objeleri kullandığım için sadece 40-50 kb lık bir scenery yaptım ama default haline göre bin kat güzel oldu. Özellikle helikopter konuşlandırdığımız ve uzun helikopter uçuşlarından sonra güzel bir meydana dönmeyi istediğim için hayali bir şirket FBO'su yaptım. İniş pad lerinin etrafını bariyerlerle çevirmekten tutun, şirin bir kontrol binasına kadar bence güzel bir FBO oldu.

Sonuçta kendi elinizde olan scenery lerin objelerini kullanıyorsunuz. Yasal olmayan hiçbir şey yok. Sonuçta library öğelerini paylaşmıyorum. Aşağıda yaptığım Elazığ meydanını paylaşıyorum. Zaten üç aşağı beş yukarı hepimizde aynı şeyler yüklü. Eğer orbx yüklü ise, Türkiye ücretsiz sceneryleri yüklü ise, 3-5 aerosoft scenery niz varsa, bende ne çıkıyorsa sizde de büyük ihtimalle aynıları çıkacaktır. Eğer beğenmezseniz veya objeler çıkmıyorsa scenery klasöründe bulunan LTCA_Alkes01.BGL dosyasını silersiniz, sonra simdirector çalıştırıp kendi istediğiniz gibi baştan süsleyebilirsiniz. Sonuçta LTCA altyapısı bana ait ve boş durumda, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ama ben benim hazırladığım şekilde havaalanını dolu göreceğinizi düşünüyorum. Deneyen olur ve bilgi verirse sevinirim.

Simdirector ile buna benzer çalışmalar yaparak kendi default meydanlarınızı kendiniz süslemek isterseniz çalışmanızı EXPORT yapmanız lazım. EXPORT yaptığınız klasörde bgl dosyasını alın, eğer süslediğiniz meydan ayrı bir scenery olarak tanıtılmışsa o scenery nin scenery klasörüne koyun, yok default meydanı süslediyseniz o zaman bu simdirector ile yaptığınız bgl dosyasını p3d/scenery/world/scenery klasörüne kaydedin. Hepsi bu kadar. Bir kaç kb lık küçük bir dosya ile default meydanlarınızı orbx scenery ye çevirebilmek elinizde. Cesaret eden arkadaşlar olursa çalışmalarını paylaşsınlar. Hatta isteyene ben havaalanı altyapısını boş olarak verebilirim. Örneğin sırada LTCU Bingöl var. Malum, Bingöl scenery p3d'de default olarak verilmemiş.

Her zaman söylerim, "something is better than nothing :) "
Buyurun, deneyin...

LTCA Elazığ : (Her zaman yüklediğiniz gibi yükleyiniz)

https://mega.nz/#!CvJkwaqK!2kHnrLIr-n_K ... HUNCToN6bo

Bunlar da bir kaç fotoğraf :

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Re: LTCA Elazığ Scenery p3dv4

Postby THY3716 » 03 Aug 2018, 22:59

Enis kardeşim, en kısa zamanda senin için aynı esaslarda bir LTFG yaparız :) Görevlerini de değiştiriyorum birazdan :)
THY3716
Administrator

Postby THY3990 » 03 Aug 2018, 23:31

Abi yine muazzam çalışmalar yapmışsın. Film gibi takip ediyoruz, acelesi olmamakla birlikte bekliyoruz LTFG senaryoyu. :)
Görev değişikliği için teşekkür ederim.

Selamlar.
THY3990
Average User

Name: Enis YENIBAYRAK
PID: 3990
Vatsim ID: 1118021

Postby THY1592 » 04 Aug 2018, 18:12

Hocam süper olmuş ellerine sağlık..
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY4247 » 30 Aug 2018, 20:53

Merhaba hocam, öncelik ile çalışmalarınız için çok teşekkürler, meydanlarınız çok başarılılar. Elazığ havalimanı ile ilgili bi sorum olacaktı. Bu meydan da 3 pist görünüyor ama Elazığ da 2 pist bulunmakta birtanesi kulanılmamakta. 25-07 pistin ucunda yani 07 pistin yanında yeni terminal bulunmakta. Ama sizin meydanınızda sanki herşey çok değişik henüz denemedim sadece fotolara baktım. Yardımınız ve ilginiz için teşekkürler selamlar saygılar. Bedran Batkitar
THY4247
Junior Member

Name: Bedran Batkitar
City: Fribourg
PID: 4247
Vatsim ID: 1349469

Postby THY3716 » 30 Aug 2018, 21:52

Image

Merhaba hocam;

1 numarada görünen ve kapalı durumda olan pist, burasının en eski pisti olup artık kullanılmamaktadır, asfaltı da kullanılacak durumda değildir ancak bu meydan üzerindeki 3'üncü pisttir. Bizim scenery'de de zaten "X" işareti ile kapalı olarak tanımlanmıştır.

2 numarada görünen apron ve terminal chartlarda da görünmektedir. Scenery'de de yapılmıştır.

3 numarada görünen apron ve terminal sizin bahsettiğiniz terminaldir. Scenery üzerinde de mevcuttur.

4 numarada bulunan alan aslında kara havacılık unsurlarınca kullanılmaktaydı. Halen kullanılıyor mu bilmiyorum, ama bizim Turkish Virtual olarak "Helicopter Division" isminde bir helikopter branşımız var. Bu Elazığ LTCA meydanında konuşlandırdığımız bir adet AS332 Süper Puma helikopterimiz var. Yani bu meydan bizim division'un HUB noktalarından biri. Bu helikopter güneydoğuda ve doğuda pek çok noktaya çok uzun uçuşlar yapıp buraya geri dönüyor. Dolayısıyla da onca saat uçtuktan sonra boş bir yere inmek pek keyifli olmadığından ve bu meydan bizim bir HUB noktamız olduğundan işte bu 4 nolu alana aslında var olmayan, yani tamamen kurgusal bir helikopter alanı ekledim. Yani şirket olarak orayı kiralayıp yoğun kullanılan bir helikopter koyduğumuzu, dolayısıyla bu alanda bazı tesislerimiz olması gerektiğini FARZ ETTİK. Ama zaten burada helikopterlerce kullanılan askeri tesisler vardı. Biz sadece biraz daha geliştirdik.
THY3716
Administrator

Postby THY4247 » 01 Sep 2018, 13:19

Merhabalar Hocam,

Çok iyi anladım çok teşekkürler bu detaylı bilgilendirme için.
Çalışmalarınız çok iyi ve kullanışlı çok sağolun. Çoğu havaalanlarını eklediniz yani çok eksikler vardı herkeste böyle uğraşmaz.
Ben terminali fotolarda görmeyince değişik geldi anlamadım.

Saygılar, Bedran Batkitar.
THY4247
Junior Member

Name: Bedran Batkitar
City: Fribourg
PID: 4247
Vatsim ID: 1349469

Postby THY4266 » 31 Jan 2019, 15:56

Hocam, bu senaryoyu da izniniz olursa X-plane için dönüştürelim, bir tane daha çıksın aradan :)
THY4266
Rookie

Name: Hayri BUBERCI
PID: 4266
Vatsim ID: 1304382

Postby THY4001 » 03 Feb 2019, 11:13

Hocam merhabalar, bende P3DV4 e gectim ve butun turkiye de yaptiginiz p3dV4 scenerylerini indirmek istiyordum ama ne yazikki butun mega linkleri ölmüş durumda. Bunları acaba turkishvirtual ın sitesinde bulunan sceneries kısmına yüklemeniz mümkün mü? tesekurler :)
Kerem Furkan Hafizoglu
PID 4001

Image

ITU ARC Airlines and Bee Flight Academy

Istikbal Göklerdedir
THY4001
Rookie

Name: Kerem HAFIZOGLU
PID: 4001
Vatsim ID: 1239594

Postby SmtCyln » 18 Dec 2019, 09:36

Merhaba,
Bir Elazığlı olarak bu konudan ciddi sıkıntı duyuyordum. Elinize sağlık siz bunun için güzel bir adım atmışsınız. Ancak senaryoyu malesef indiremiyorum. Link bozulmuş. Yeni bir link atmanızı rica ederim.
SmtCyln
Newbie

Name: Samet Ceylan
PID: 0000
Vatsim ID: 1394417

Return to Scenarios|Links