LTAU Kayseri Erkilet Scenery (p3dv4)

Share your freeware scenery, add-on, etc links here ...
WARNING : The airport scenarios, which are available to download from our website, are "free of charge for individual users, for hobby purposes only." In order to earn an income, scenario owners are able to request a usage fee from those who use these scenarios for commercial and educational purposes.

LTAU Kayseri Erkilet Scenery (p3dv4)

Postby THY3716 » 30 Aug 2018, 00:10

Sevgili dostlar,

p3dv4'de LTAU Kayseri Erkilet meydanı için scenery bulunmakta ancak pist ve apron alanının bulunduğu yer itibariyle ufak hatalar bulunmaktadır. Ayrıca default meydan son derece çirkin görünmektedir. Bu nedenle Erman Piliçoğlu hocamız tarafından çok güzel bir çalışma yapılmış ve ortaya mükemmel bir havaalanı çıkmıştır. Bu çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz. Eğer Orbx Lights yüklediyseniz özellikle gece yaklaşmasında muhteşem görüntüler görebilirsiniz. Pist ve apron alt yapısı ADE 1.76 ile google görüntüsü üzerinden birebir gerçek koordinatlarında yapılmıştır. Binalar, ağaçlar, yer ekipmanları, arabalar vs ise p3d'nin SIMDIRECTOR uygulaması ve kısmen ADE ile serpiştirilmiştir. Dolayısıyla, simülatörünüzde ORBX ve Türkiye için yapılmış diğer p3dv4 scenery ler yüklü olmalıdır. Aşağıda fotoğraflarını sunduğumuzun aynı şekli ile sizde görünmüyorsa o zaman bazı scenery'lerin sizde yüklü olmadığı düşünülebilir. Bu scenery elimizde olan tüm scenery'lerdeki objelerden rastgele yapılmıştır ama bir çoğumuzda aynı scenery dosyaları yüklü olduğu için çoğunuzda çalışacaktır diye düşünüyoruz. Tekrar belirtelim, yasal olmayacağı için scenery library öğelerini paylaşamıyoruz. Sadece Erman hoca tarafından yapılan bgl dosyasını veriyoruz, eğer sizde de bu bgl nin ihtiyaç duyduğu library öğelerini içeren scenery varsa o nesneleri görebilirsiniz, yüklü değilse sizde görünmeyecektir. Havaalanı altlığı, yani pist, taxiways ve alan ise tamamen Erman hoca tarafından yapılmıştır. Dolayısıyla, siz de eğer SIMDIRECTOR kullanarak kendi havaalanınızı kendi keyfinize göre şekillendirmek isterseniz veya bu süslemeleri beğenmediyseniz indirdiğiniz klasör içindeki scenery klasörü içinde bulunan LTAU_ERM.bgl dosyasını silin, elinizde sadece havaalanı altyapısı kalacaktır. SIMDIRECTOR açarak gönlünüzce süsleyin. Scenery yüklenmesi her zaman yaptığınız gibidir.

https://mega.nz/#!L2I1WIwL!jIkclUYaXFxf ... 2hO8Pit6JE

"Something is better than nothing !"

Not : Bu scenery çalışmaları, bu konuda bir çalışma olmadığı ve eksikliği hissedildiği için yapılmaktadır. Scenery üstadlarımız herkesin kullanabileceği ciddi bir çalışma yaptıklarında kaldırılacaktır. Hatta sırf ön ayak olması açısından eğer istenirse bu çalışma sadece yapımcısının "Turkish Virtual" olduğunu belirtmek kaydıyla isteyen herkes tarafından her yerde kullanılabilir, paylaşılabilir, üzerinde çalışılabilir. Bunun için izin istenmesine ya da soru sorulmasına da gerek yoktur. İsteyene ADE altlığını da boş olarak gönderebiliriz, belki böylece ciddi bir çalışma yapmak isteyen olursa zaman kazanmış olur.

Keyifli uçuşlar...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Re: LTAU Kayseri Erkilet Scenery (p3dv4)

Postby THY3990 » 30 Aug 2018, 14:23

Başarılı bir senaryo çalışması olmuş denedim, ellerinize sağlık :clap:
THY3990
Average User

Name: Enis YENIBAYRAK
PID: 3990
Vatsim ID: 1118021

Postby THY3716 » 30 Aug 2018, 15:42

Sağol Enis'çim, bilgilendirme için. Güle güle kullan.
THY3716
Administrator

Postby tyapis » 03 Sep 2018, 15:29

Bir Kayserili olarak P3D V4 için yapılan bu çalışma takdiri hak ediyor. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum. Bu arada pistte ki çizgiler ben de gözükmüyor. Acaba eksik bir yükleme yapmış olabilir miyim?
tyapis
Newbie

Name: Tugay Yapis
City: KAYSERİ
PID: 0000
Vatsim ID: 1408226

Postby tyapis » 03 Sep 2018, 15:37

Bir Kayserili olarak emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. P3D V4 için eksik kalmıştı. Bol uçuşlar yaparız artık. Bu arada pist çizgiler touchdown zone vs gözükmüyor bende. Acaba yanlış yükleme mi yaptım?
tyapis
Newbie

Postby THY1592 » 04 Sep 2018, 20:08

Kaptanım selamlar; görülmeyen yerin bir resmini koyma şansınız varmı..
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby tyapis » 05 Sep 2018, 09:54

Selam kaptanım öncelikle bu güzel ve beklediğim çalışma için emeğinize sağlık. Pist çizgileri orbx konfigüre ettikten sonra düzeldi veya başka bir sebepten dolayı. O yönden sıkıntım yok. Ben sizde ki görüntüleri elde edemedim. Zaten foto paylaşımı aşağıda bulunmaktadır. "Türkiye için yapılmış diğer p3dv4 scenery ler yüklü olmalıdır" Ben de sadece orbx bulunmakta. O yüzden sanırım sizde ki görüntüleri elde edemiyorum. Gsx te çalışmadı. Yanlış anlaşılmak istemem test ettim eksikleri yazıyorum. Eksikler fotolarda gözükmekte fakat yazdığım gibi Türkiye için yapılmış diğer çalışmalar yüklü değil bende.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
tyapis
Newbie

Postby THY1592 » 05 Sep 2018, 17:56

Kaptanım resimler için teşekkür ederim..Sorunuza gelince yükleme hatası var,iki senaryo birbirinin içine girmiş durumda nereden anladık birinci resime dikkatli bakarsanız birbirinden farklı iki bekleme noktası ve pist tabelası var.
Nasıl yüklediniz biliyorum yardım isterseniz..Facebook sayfamızıdan benimle iletişime geçebilirsiniz..
Image
THY1592
Officer

Postby THY3716 » 05 Sep 2018, 19:17

Hocam selamlar. Chat yapabileceğimiz bir ortamdan (facebook vb) görüşebilirsek yardımcı olalım size.
THY3716
Administrator

Postby tyapis » 05 Sep 2018, 20:37

Tabiki ben turkish virtual airlines olarak arattığımda iki tane çıkıyor. Hangisi bilemedim. Benim face linkim https://www.facebook.com/tyapis budur. Ordan görüşebiliriz.
Edit: Grubu buldum istek gönderdim.
tyapis
Newbie

Postby Sunay » 08 Sep 2018, 08:38

Erman hocam, Bahadır hocam, camia ile çalışmalarınızı paylaşmanız ve bunun için emek harcamanız güzel. İyi niyetli bir girişim olduğunu anlıyorum. Belli bir emek harcamışsınız.

Fakat harcadığınız emeğe copyright presiplerine dikkat etmediğiniz için gölge düşmüş (iyi niyetli bir yaklaşımla bu şekilde ifade edeyim). Scenery library dosyalarını paylaşmasanız dahi başka tasarımcıların çalışmalarındaki modelleri (GUID çağırma metodu ile) kullanmanız da doğru değil. Başkalarının çalışmasını onlardan izin almadan kullanıyor oluyorsunuz. Örneğin ORBX sitesinde LEGAL NOTICE bölümünde “It is EXPRESSLY FORBIDDEN to modify, use, call GUIDs, reference, extract or in anyway make use of Orbxlibs in any software project be it freeware, donation ware or payware. Any mis-use of Orbxlibs will invoke legal action” şeklinde vurguluyor.

Yoksa bunu herkes yapardı. Kendi kullanımınız için yapabilirsiniz elbette ancak internette paylaşıma açtığınız an emek hırsızlığı kategorisine girer. Internette paylaşıma açacaksanız başka tasarımcılara ait freeware hatta payware scenery modellerini izinsiz kullanmadan, kendi tasarladığınız modellerinizi, kullanımına açıkça izin verilmiş modelleri veya FSX/Prepar3D default modellerini kullanarak çalışma yapmaya dikkat etmelisiniz.

Çalışmalarınızı buna göre düzeltirseniz doğru olur.
Sunay
VIP Member

Name: Sunay KILIÇ
City: Bursa
Vatsim ID: 0000

Postby THY1592 » 08 Sep 2018, 14:09

Hocam Selamlar;
Öncelik ile uyarınız için teşekkür ederiz.....Preapar3Dv4.3 müz lisanslı mevcut ORBX miz Lisanlı vede ADE ücretsiz olunca ,bu yönü hiç aklımıza gelmemiş idi..Fakat Prepar3D içindeki SİM DIRECTOR ile kendimize istediğimiz şekilde senaryo yapabiliriz,buna ne ORBX ne de bir başkası zerre kadar karışamaz;sadece paylaşımda sorun varsa paylaşımı kaldırır isek herkesin içi rahat eder umarım...:) :)
ADE ile yaptığımız AFCAD için zaten böyle bir sorun yok...İstediğimiz yerde paylaşırız...Bu güne kadar yaptığımız ve yapacağımız senaryoların sadece AFCAD larını yayınlayacağız...
Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Postby THY3716 » 08 Sep 2018, 14:30

Sunay hocam, aynı şekilde uyarınız için teşekkürler. Erman hocamın da belirttiği gibi tüm programlar elimizin altında olunca niye kullanmayalım ki deyip kullandık. Sonuçta p3d için Tr meydanları çok yetersiz. Senede bir adet scenery ya yapılıyor ya yapılmıyor. Biz de kimsenin keyfini beklemeyelim dedik çünkü taa fs9 zamanından beri hala hiç el atılmamış meydanlar var. 15 senede bir adet meydan yapılmaz mı yahu? Neticede sizin uyarınız üzerine ben linkleri kaldırdım ama... "KENDİ" ( :) ) bilgisayarım için meydan yapımlarına aynı hızla devam edeceğim. Kimsenin bir şey diyemeyeceği AFCAD :) için arkadaşlar bana özelden ulaşsınlar.
THY3716
Administrator

Postby THY4027 » 08 Sep 2018, 16:40

Burada şahsi yada kurumsal bir kazanım yok bence. Ülke meydanları için yapılan güzel çalışmalar var. Sunay hocanın çalışmaları ülke meydanlarımıza ne kadar güzel katmadeğer kattıysa bu çalışmalarda o şekilde değer katıyor. Sunay hocanın çalışmaları doku çalışmaları da içerdiğinden daha karmaşık ve çok daha emek isteyen projeler burası doğru. Zira son dönemde burada (turkish virtual) seri şekilde yayınlanan meydan senaryoları, default senaryolardaki basitliği ve yanlışlıkları ortadan kaldırmayı amaçlıyor o şekilde yazılmış. Bunu İyiki yapıyorlar ve komik komik basit kalmış meydanları kullanmıyoruz artık. Ben kendi adıma TR için yapılan yayınlanan tüm işleri destekliyorum. Emeği geçenlerin eline koluna sağlık.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
THY4027
Average User

Name: Göksel ERKAN
PID: 4027
Vatsim ID: 1207069

Postby THY4112 » 09 Sep 2018, 16:29

Aynen bende destekliyorum Goksel hocam, bu seneryolar para ile satilmadigi icin emek hirsizligi sayilmaz, ayrica parali seneryolar, crack olarak piyasada ucusuyor, onlara neden takilmadi da Erman hocanin yaptiklarina takiliniyor anlamadim. Belkide Rusca bilmiyor dur ha :))))
THY4112
Newbie

Name: Iskender Gedelec
PID: 4112
Vatsim ID: 1309416

Next

Return to Scenarios|Links