VFR Uçuşlar ve Yeni Yıl

Aircrafts, paints, aircraft systems information, how to do's. (Uçaklar, boyamalar, uçak sistemleri ve kullanım bilgileri.)

VFR Uçuşlar ve Yeni Yıl

Postby Apollo » 28 Dec 2020, 16:34

Uzun zamandan sonra merhaba.

Bugün ana sayfamızda uçuşlara bakarken 3 kaptanımızın ufak uçaklarla uçuşlarda olduğunu ve bunu gösteren iconları görünce VFR uçuş günlerim, yönetimimizin VFR uçuşlara FDR desteği vermesi ve BAhadır Alkes hocamızın emekleri aklıma geldi.

Image

Zaman çabuk geçiyor. Kimi zaman hobimize ayırdığımız zaman azalıyor bazen de kayboluyor. Ama her zaman döndüğünüzde TurkishVirtual daha da gelişerek ve yeni pilotlarıyla burada duruyor. Bunu görmek gerçekten güzel.

Hepinize keyifli uçuşlar dilerim. VFR uçuşlarınızı VFR Club ayrıcalığı ile sürdürmeye devam etmeyi unutmayın.

Bu vesile ile tüm VFR Club üyelerine ve üye olmasa da VFR uçuşlarımıza katkı sağlayan kaptanlarımıza mutlu bir yıl dilerim.

:so_happy:
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Re: VFR Uçuşlar ve Yeni Yıl

Postby THY4750 » 28 Dec 2020, 21:02

seni özledik abicim bir an önce gel de uçalım beraber
Yoke artık :)
THY4750
Officer

Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468

Postby THY4013 » 29 Dec 2020, 10:25

Erdal Kaptanım Bir Ankara buluşmasında tanısmıstık belki hatırlarsınız bencede VFR ucuslara donun Artık MSFS 2020 ile grafikler de çok güzel tavsiye ederim.Birde Nacizane bir tavsiyem
olacak Bende yıllarca Boing Kullandım ordan oraya, ordan buraya yuksek irtifadan ucup durdum.MSFS 2020 ile VFR a geçtim.Şimdi artık simülatörden daha fazla keyif alıyorum Tabiki
Bizim yaş grubununda daha yavaş uçmak daha keyifli ancak tek sıkıntım Malum hepimiz çalışan insanlarız ancak akşamları uçuş yapabiliyoruz.VFR uçuş yapabilmek için mecburen Güney
Amerikada uçuyorum.Eğer FDR VFR uçuşlar için saat cezası kesmezse Vatana dönmek isterim.))))
THY4013
Rookie

Name: Hakan KARABIYIK
PID: 4013
Vatsim ID: 1275010

Postby THY2828 » 29 Dec 2020, 11:03

THY4013 wrote:Erdal Kaptanım Bir Ankara buluşmasında tanısmıstık belki hatırlarsınız bencede VFR ucuslara donun Artık MSFS 2020 ile grafikler de çok güzel tavsiye ederim.Birde Nacizane bir tavsiyem
olacak Bende yıllarca Boing Kullandım ordan oraya, ordan buraya yuksek irtifadan ucup durdum.MSFS 2020 ile VFR a geçtim.Şimdi artık simülatörden daha fazla keyif alıyorum Tabiki
Bizim yaş grubununda daha yavaş uçmak daha keyifli ancak tek sıkıntım Malum hepimiz çalışan insanlarız ancak akşamları uçuş yapabiliyoruz.VFR uçuş yapabilmek için mecburen Güney
Amerikada uçuyorum.Eğer FDR VFR uçuşlar için saat cezası kesmezse Vatana dönmek isterim.))))

Kesinlikle size katılıyorum.
THY2828
Newbie

Name: Murat Şahin
PID: 2828
Vatsim ID: 1041978

Postby THY3716 » 29 Dec 2020, 12:15

Hakan ve Murat kaptanlarım, ben de kesinlikle size katılıyorum. VFR uçuşlarda zaman cezası olmamalı. Yönetim kuruluna sesleniyorum. Duyun sesimizi.

:)

Bu arada.. benden duymuş olmayın ama..

ÖYLE BİR CEZA YOK ZATEN. VFR UÇUŞLARDA HİÇ BİR ZAMAN OLMADI Kİ !!!

Dön hocam sen memlekete..
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY2828 » 29 Dec 2020, 12:20

:D :rofl:
O kadar alışmışız ki cezalara denemedim bile. Şimdi te İtalya dan memlekete Bonanza ile dönecem. :lol:
THY2828
Newbie

Name: Murat Şahin
PID: 2828
Vatsim ID: 1041978

Postby THY3716 » 29 Dec 2020, 12:36

FDR guide'da şöyle demişiz..

VFR flights: will not apply real time penalties, at departure - flaps will not be sought, reverser will not be checked, bank angle status will not be looked at, landing evaluation will not be made, for the last 100 feet - stall status will not be checked, instead of 6 passengers, 2 will be looked for, and instead of jetliner announcements, a suitable voice from VFR will be used.
THY3716
Administrator

Postby THY4013 » 29 Dec 2020, 18:51

:good: :good: :good: :good:
Bahadir Kaptanim keske daha once sorsaydim iyi olacakmis bende Guney Amerikada surunup duruyorum.Bu gece ilk ucakla Vatana donuyorum.
Tesekkurler
THY4013
Rookie

Name: Hakan KARABIYIK
PID: 4013
Vatsim ID: 1275010

Postby THY3716 » 29 Dec 2020, 19:41

Ne demek hocam.. çok sevindim.

FDR 5.0 serisine geçtiğimiz 2017 yılından itibaren FDR'nin üzerine eklenmiş her özelliği hem FDR guide içine hem de sitede Flight Recorder menüsü altındaki FDR Version History bölümüne yansıtıyoruz. FDR'nin tüm özelliklerini buralardan görebilirsiniz. Aslına bakarsanız bunları FDR'ye ekleyen kişi olarak ben bile bazen unutuyorum :) Bugün sizin sorduğunuz sorudan sonra "Yahu VFR uçuşlarda time cezası var mıydı?" diye emin olamadım ve açıp bir kere daha baktım :)

Keyifli uçuşlar olsun.
THY3716
Administrator

Postby Apollo » 31 Dec 2020, 00:05

THY4013 wrote:Erdal Kaptanım Bir Ankara buluşmasında tanısmıstık belki hatırlarsınız bencede VFR ucuslara donun Artık MSFS 2020 ile grafikler de çok güzel tavsiye ederim.Birde Nacizane bir tavsiyem

Hakan kaptanım elbette hatırlıyorum. Umarım iyisinizdir. Ben aslında FSX ile güzel boyamalı Caravanım ile uçmaktan mutluydum belki hatırlarsınız. Ancak iş güç derken 1-2 senedir uçamadım. Şimdi de masaüstü pc yanımda olmadığından belki biraz yardımla eldeki laptopa Prepare yükleyip basit uçuşlar yapar mıyım diye bakıyorum inanın. MSFS2020 için donanım lazım kaptanım şimdilik izlemekle yetiniyorum.

Ceza yok hocam VFR uçarken herşey bedava :) şaka bir yana BAhadır hocanın da dediği gibi çok konuda VFR uçuşlarda esnetmeye sahip FDR. İnanın ben enson uçarken FDR çalıştırıp unutuyordum uçağa da alışınca cezasız tamamlıyordum.

Murat kaptanım da VFR severlerden sanırım. Olmazsa bir akşam ayarlayalım en azından discord da VFR Club toplantısı yapalım gelenlerle hem sohbet ederiz hem de VFR Club aktivitesini nasıl canlandırırız bir fikir alışverişi yaparız.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby THY3716 » 31 Dec 2020, 01:52

Önümüzdeki yazdan itibaren FDR üzerinde ağır işlere girişmeyi düşünüyoruz. Kafamızda epey bir proje var ama en azından VFR ile ilgili olarak bir görev modülü düşündüğümüzü şimdiden söyleyebilirim. Tabii ayrıntıları YK olarak Erdal kaptanımla koordineli ayrıca belirleriz ama Helicopter Division'da olduğu gibi;

- VFR Club üyelerine özel,
- Çeşitli senaryolara dayalı,
- Belki 3-4 bacaktan oluşan,
- Bazıları zamana karşı,
- Rastgele veya pilotun seçeceği güzergahlarda "special mission" tarzı VFR görevler sunma düşüncesindeyiz.

Madem MSFS gümbür gümbür geliyor, biz de tadını çıkaralım o zaman :)
THY3716
Administrator

Postby THY3009 » 31 Dec 2020, 08:41

THY3716 wrote:Hakan ve Murat kaptanlarım, ben de kesinlikle size katılıyorum. VFR uçuşlarda zaman cezası olmamalı. Yönetim kuruluna sesleniyorum. Duyun sesimizi.

Bu arada.. benden duymuş olmayın ama..

ÖYLE BİR CEZA YOK ZATEN. VFR UÇUŞLARDA HİÇ BİR ZAMAN OLMADI Kİ !!!

Dön hocam sen memlekete..

:rofl: :rofl: :rofl:
Duyduk ve düzelttik... :P

Şaka bir yana, ellerinize emeklerinize sağlık :clap: :clap: :clap:
THY3009
Advanced Member

Name: Yalcin KESER
PID: 3009
Vatsim ID: 1188102

Return to VFR Club - Hangar