Flight Plan

General discussions and questions about Turkish Virtual dispatch service or have a flight plan that you would like to share with your fellow sim enthusiasts? Would you like to request a flight plan, or learn how to do your own? Here's the forum for you.

Flight Plan

Postby THY4743 » 18 Apr 2003, 21:18

Sevgili Pilot arkadaşlar,
1 Hafta, 10 gün kadardır servinfo'yu açtı?ım zaman dikkatimi çekti;
Bazi pilot arkadaşlarımızın uçuş esnasında uçuş planlarını yollamadıklarını görüyorum. Uçuş planları gözükmüyor. Vatsim'dende check etti?im zaman gene yok!
Online olduktan sonra "Resend flightplan" olayını unutmayalım arkadaşlar!

Herkese iyi uçuşlar,
Targan...

tago...
THY4743
Senior Member

Name: Targan UNUTMAZ
City: Istanbul
PID: 4743
Vatsim ID: 1130878

Postby THY4743 » 18 Apr 2003, 21:20

Diyeceksiniz ki SANANE!!!!
E doğru tabi :)

Sevgiler,
Targan...

tago...
THY4743
Senior Member

Name: Targan UNUTMAZ
City: Istanbul
PID: 4743
Vatsim ID: 1130878

Postby Koray Koru » 18 Apr 2003, 21:28

Targan Bey, merhaba..

Yalnız şöylede bir durum var, geçen gün yaşadım, LTAC-LTBA uçuşu yaptım uçuş öncesi kendime göre baya detaylı bir uçuş planını doldurdum özene bezene, online olduktan sonra, SEND ve RESEND yaptım. Bunu yapmama ve aradan 5-10dk. geçmesine rağmen halen uçuş planımın olmadığını gördüm, resend olayını defalarca tekrarladıktan sonra uçuş planım serv info da belirdi...

Saygı, sevgi...

Koray KORU
TK720

İyi uçuşlar...
Koray Koru
Junior Member

Postby THY133 » 19 Apr 2003, 09:42

quote:
Originally posted by Koray Koru

Targan Bey, merhaba..

Yalnız şöylede bir durum var, geçen gün yaşadım, LTAC-LTBA uçuşu yaptım uçuş öncesi kendime göre baya detaylı bir uçuş planını doldurdum özene bezene, online olduktan sonra, SEND ve RESEND yaptım. Bunu yapmama ve aradan 5-10dk. geçmesine rağmen halen uçuş planımın olmadığını gördüm, resend olayını defalarca tekrarladıktan sonra uçuş planım serv info da belirdi...

Saygı, sevgi...

Koray KORU
TK720

İyi uçuşlar...

Bazen VATSIM ve Serverinfo serverlerında problem oluyor bu da siz gönderseniz bile gönderilmiş gözükmüyor bunlar olagan şeyler ... Bir süre sonra tekrar deneyiz ...

TK133 - TRVACC
Deniz İrez
Istikbal Göklerdedir ...!
M.K Atatürk
THY133
VIP Member

Name: Deniz İrez
PID: 133

Postby Ahmet Bedir » 22 Apr 2003, 05:29

Targan,
bu konuyu gündeme getirdiğin için sana çok teşekkür edrim, bu durumunda sizin de dikkatini çektiğni bilmek ve özellikle ilgilendiğinizi görmek bizim gibi ATCO görevli arkadaşlar için sevindirici. Çünkü bu durumlarla sürekli karşılaşıyoruz.

Gerçek hayat da pilot uçuş planlamasını yaptıkdan sonra ve uçuşa başlamadan belirli bir süre önce uçuş planını küle görevlilerine teslim eder. Buna benzer uygulama VATSIM sistemine getirilmiştir. Fakat maalesef bu özeliği aramızda kullanan çok az veya yok kadar kişi vardır.

Bu sistem TRVACC rota sayfasına da entegre edilmiştir. Kullanılması aslında çok basit. İster TRVACC den ilgilendiğiniz rotanın Image simgesine tıklayın, ister http://www.vatsim.net/fp/index.php boş plan sayfasına giderek doldurmanız yeterli olucaktır. Burada doldurduğunuz plan 2 saat süre için geçerli kalacaktır.

SquawkBox ile bağlanırken tek yapmanız altdaki resimde gösterildiği gibi Uçak, alet tipi ve isim vs. dışından kalan bölümleri tamamen boş bırakmanız gerekmektedir.

SB ile bağlanırken VATSIM uçuş plan sayfasında belirlediğiniz aynı çağrı kodu ile girdikden sonra hiç bir görülmemezlik sorunu ile karşılaşmazsınız. Bu vesile ile hiç bir zaman sizden "Resend Flight Plan" talebinde bulunulmuyacaktır. Bağlantınız kopsa bile, tekrar girdiğinizde size ATCO görevlileri sorunsuz görecektir. Bu şekilde bağlandığınızda SB da özellikle "Resend Flight Plan" seçmemeye dikkat edin, zaten de gerek kalmayacaktır.

Başka avantajlarıda SB Route bölümüne hatırlaması zor Rota bilgilerini tekrar girmenize gerek kalmıyacaktır. Özellikle VATSIM uçuş plan sayfasındaki 11a. maddesindeki bilgileri girdiğinizde [url="www.asrc.info"]ASRC[/url] ile hizmet veren arkadaşlar sizinle daha hızlı temasa geçmesini bekleyebilirsiniz.

Keyifli uçuşlar.
Ahmet Bedir
Junior Member

Return to Dispatch Office