Dispatch Destek Talebi

General discussions and questions about Turkish Virtual dispatch service or have a flight plan that you would like to share with your fellow sim enthusiasts? Would you like to request a flight plan, or learn how to do your own? Here's the forum for you.

Dispatch Destek Talebi

Postby THY3890 » 24 Aug 2018, 05:58

Selam. Şu anda Liege'e 77F ile Charter Kargo götürmekteyim. Dispatch yetkisi olan birinden ricam Liege(EBLG)'e en yakın Schedule 77F noktası neresidir? Liege sonrası oraya ferry geçip İstanbula dolu schedule döneyim. Teşekkürler.

Image
THY3890
Average User

Name: Semih Batuk
City: Istanbul
PID: 3890
Vatsim ID: 1110258

Re: Dispatch Destek Talebi

Postby THY3716 » 24 Aug 2018, 23:31

EHAM, EGCC, EGLL.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY3716 » 24 Aug 2018, 23:34

https://turkishvirtual.com/dispatch.asp linkinden destination LTBA, Aircraft B773 ile arama yapabilirsiniz.
THY3716
Administrator

Postby THY3890 » 25 Aug 2018, 18:00

Cevap için teşekkürler Bahadır abi. Ben ticket'la döndüm bir şekilde. Dediğin listede kargo hatlarına dair bir bilgilendirme olmadığı için bulamadım tam aradığımı. Bende başlık açayım dedim belki 77F tarifeli listesi birinde vardır diye... Kargo operasyonlarımız biraz havada kaldı sanki.

Image
THY3890
Average User

Postby THY3716 » 25 Aug 2018, 20:26

Semih hocam, ben yanlış anlamışım yahu. Normal pax ops sandım. Cargo dispatch konusunda haklısın. Charter cargo ile heryerden heryere uçulabilir hale gelince biz de bıraktık peşini. Pek fazla talep yok zaten scheduled cargo operasyonlarına :(
THY3716
Administrator

Postby THY3890 » 25 Aug 2018, 21:27

Talep mi yok yoksa talep olması için bir girişim mi yok?

Hocam şimdi bir kaç noktaya parmak basıcam darılmaca gücenmece yok. Hepimiz daha iyi bir ortam oluşsunda uçalım niyetindeyiz sonuçta. Zarar vermek amacımız olamaz hiçbir şekilde.

Hepimiz biliyoruz hava sahası bitti gitti artık. Kapasalar yeridir yani. Ara sıra Eurocontrol falan kapsardı İstanbulu artık onlarda yok. En son ne zaman ATC ile konuştum (Türkiye Hava Sahasında) inanın hatırlamıyorum. Şimdi bu şartlar altında biz hala Student'lara Domestic uçacaksın diye diretiyoruz bu birinci sorun.

Havayolu olarak muhteşem bir noktadayız. Destinasyon ve filo çeşitliliği muazzam. Tercih edilmememiz için hiçbir sebep yok. Dar gövdelerimiz bol seçenekli, geniş gövdede 747miz bile var artık kargo operasyonları için. Bu geniş filo yelpazesinde gerek yurt içi gerek yurt dışı 3 saatin altında şahane destinasyonlarımız var. Biz neden hala büyüyemiyoruz?

9000'den fazla "Aktif" pilotu olan KLM kısa sıra önce operasyonu durdurdu. Bize oradan kaç tane aktif uçacak pilot geçti? Yada geçti mi? Biz niçin bu güzelliklere rağmen tercih edilmiyoruz?

Bazı şeyler yarım kalıyor sanki hep. Bu dispatch uygulamalarının gündeme geldiği zamanı dün gibi hatırlıyorum mesela. Bende aktif rol almıştım. Şu anda FDR'da görüyorum hala fi tarihinden kalma o rotalar mevcut. Bir işe başlanıp devamı gelmiyor gibi görünüyor sürekli. Hadi kalteli 330 yoktu dolayısıyla bugüne kadar kargo operasyonuna yönelik çalışmamız yoktu. Yahu 747 kiralık miralık fark etmez filoya gireli kaç vakit oldu? Üstüne 77F'ler geldi. Muhteşem bir kargo filosu ve uçulacak muhteşem destinasyonlar çıktı. Ama biz tarifeli uçuşları bile göremiyoruz sitede. Sonra da talep olmadı diyoruz. "Arz / Talep" dengesinde problem var bence orada.

Ben diyorum ki büyüyelim. İnsanlar bizi birşeyler için tercih edilebilir görsün. Akademi kuralım yeni insanlara doğru bilgilerle öğretelim bu hobiyi. Ben VFR Club'tan Akademileşmeye gider bu iş diyordum ama tıkandı kaldı. Eksiğimiz nedir? Kadromuz mu kısıtlı? Oturalım konuşalım. Belirli bir program dahilinde herkes yapabileceği şeyleri koysun ortaya. Neyimiz eksik neyimiz yanlış bilelim ona göre hareket edelim. Eksiklerimizi tamamlayalım. Az sayıda kişi çok sorumluluk alacağına çok sayıda kişi belirli sorumlulukları alsın.

Image
THY3890
Average User

Postby THY3716 » 25 Aug 2018, 22:56

Semih hocam, yerden göğe kadar haklısın. Student kısıtlamasının tamamen kaldırılması konusunda tamamen hemfikirim. Şu an F/O'lara yurt dışı konusunda sağlanmış olan gelişme için bile büyük mücadele verdim desem yeridir. Ama Turkish Virtual'in geçmişten gelen bazı gelenekleri var. Diğer VA'ların yaptıklarını hiçbir zaman yapmıyoruz. Bir yandan da, Turkish Virtual üyeliğinin kıymeti bilinsin istiyoruz. Kolay kazanılmıyor, insanlar vazgeçecekleri zaman bir kere daha düşünsünler istiyoruz. Burada ciddi anlamda bir kariyer oluşturuluyor ve checkride anılarının kalıcı olduğunu düşünüyoruz. Bir checkride ortamı yaşayıp yurt dışı hakkı elde edildiğinde yaşanan mutluluğun herkesçe tadılması belki de o kadar kötü bir şey değildir. Sıkılıp gidecek varsa gitsin diyoruz. Hiçbir zaman nicelik kaygımız olmadı. Az olalım ama öz olalım istiyoruz. Hatta, bugüne kadar genel ortamlarda hiçbir zaman reklam kampanyası filan da yapmadık. İnsanlar bizi kendileri buluyor. Eğer sayıca çoğalma isteniyorsa ilk yapılması gereken iş bence tanıtım meselesidir.

Bununla birlikte; bu sitenin döndürülmesi için yapılması gereken o kadar fazla iş var ki... Şu anda en büyük sorunumuz bu işleri döndürmek üzere kimsenin elini taşın altına sokmaması. Geçmişte bazı acı tecrübelerimiz oldu. Görev verdiğimiz bazı kişiler ya hiç birşey yapmadılar, ya yetkiyi olumsuz kullandılar, ya da görevde yetersiz kaldılar. İnanın bu camiada emek veren kişileri saysak 2-3 kişiyi geçmiyor. Bakın en güzel örneği şöyle verebilirim, son bir aydır deli gibi scenery yapıyoruz p3dv4 için. Bu sitede eminim ki p3dv4 kullanan bir çok kişi vardır. Erman hocam, Erhan hocam ve benim dışımda bir allahın kulu bile ya denemediler, ya da denediler ama hiçbir şey demediler. Halbuki bu scenery lerin ne kadar çalıştığını bimeye çok ihtiyacımız var. 1 ay içinde 11 tane scenery yapıldı. Hadi helikopterler için yaptığımız 20 scenery'i geçtim. Çıt yok. Türkiye'nin p3d'de olmayan meydanlarını yapıyoruz, sadece pistten ibaret olan meydanlarını yapıyoruz, çıt yok. Kimseden bir şey çıkmayınca biz de Erman hocam'la kendimize yapıyoruz, sonuçta biz birbirimizin yaptıklarını eksiksiz görebiliyoruz. Bu saatten sonra kim görür kim görmez açıkçası benim umurumda bile değil. Biz simülatörlerimizi gayet güzel bir şekilde adam etmeye devam ediyoruz.

Söylediğiniz akademi, eğitim vs çok uçuk şeyler. Kimse bu işe soyunmayacaktır. Kimse oturup akşamları birilerine bir iki saat ders filan anlatmayacak, adım gibi eminim. Hocam, biz yönetim kurulu olarak da bir yere kadar yetişebiliyoruz. Teknik meseleler beni zaten yeterince meşgul ediyor, bu tip projeleri inanın üstlenecek ne halim ne vaktim var. Sizler yapmayı düşünürseniz buyurun yapın. Ben her türlü teknik desteğe hazırım, ama başka birşey yapamam. Kaldı ki, bu konuda sizinle de geçmişte bazı tecrübelerimiz oldu. Günlerce live dispatch açabileceğinizi, basit bir şey yaparsak tüm boş zamanlarınızda insanlara live dispatch hizmeti sunacağınızı açıklamıştınız. Bunun üzerine ben de yaklaşık 1 ay uğraşıp live dispatch sistemine yönelik bir şeyler yaptım ama sizin bir defa bile bu hizmeti yapmadığınızı, sadece Erhan hocanın bu işi bir kaç defa yaptığını, sonra kaldırıp çöpe attığımızı hatırlıyorum. Onun için artık bu tür davetlere açıkçası ben de temkinli yaklaşıyorum. Önce bir sizler başlayın, bakalım, görelim, varsa bir ilerlemeniz gelir destek oluruz. Sonuçta işbirliği yapıp bu camiaya bir şeyler katmak üzere bir faaliyete başlamanız yasak değil ki, buyurun yapın.
THY3716
Administrator

Return to Dispatch Office