pmdg 737 fmc

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

pmdg 737 fmc

Postby THY4388 » 02 Sep 2012, 21:58

merhaba Kaptanlarım

Arkdaşlar herşeyi kendi yapmaya çalışan bir pilottan fmc nin rahatlığına geçen bir pilotun bocalama kısmından çıkmasına yardım edin lütfen youtobe de formlarda okumadığım bakmadığım araştırmadığım yer kalmadı ama kimse bu sorun ile ilgili birşey yazmamış. Neyse ben sorunumu söyleyeyim bari dimi. rotayı giriyorum gerekli ayarlamaları yapıyorum uçmaya hazırız herşey yolunda kalkış tamam sıd tamam nerde ne irtifada olması gerekiyor hız herşey normal ama inişte işler değişiyor bir türlü fmc ile alçalmaya başladıktan sonra ne olmam gereken yerde nede olmam gereken irtifa ve hızda olabiliyorum. alçalmaya başlamadan önce kendim müdale edip düzenlemede yapmama rağmen bir türlü yaklaşmalarda bu işi düzene sokamadım. En basit örnekle bügün yaptığım uçuşta ltfj 06 pisti ıls hattına girmek üzereyken herşeyi fmc ye biraktım daha 8000 ft lerde geziyordum ve v/s 500 le alçalıyordu sorun bu arkdaşlar yardımlarınızı bekliyorum. rüzgarınız sakin pistiniz boş olsun..
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Name: Mustafa KOSAR
City: Kocaeli
PID: 4388
Vatsim ID: 1104709

Re: pmdg 737 fmc

Postby THY3098 » 02 Sep 2012, 22:50

Hocam Selamlar,

Esasen sorununuzun temelinde birden çok etken olabilir. Aklıma gelenlerden bazılarını yazabilirim:
1)Fmc de arrival olarak girilmesi gereken bacaklar eksik olabilir. Dolayısıyla yüksekte kalıyor olabilirsiniz.
2)Fmc ye arrival noktaları tam olarak girilmesine rağmen MCP paneldeki altitude değeri fazla olabilir. Dolayısıyla MCP de girili olan değer kadar alçalıyor olabilirsiniz.
3)Arrival noktaları ve Mcp paneldeki altitude değeri doğru olsa dahi, uçak hız kısıtlarına uyabilmek için(Örneğin, 10000 ft aşağısı için 250 kts ve daha az hız) v/s yi düşürüyor olabilir. Daha yavaş bir alçalmadan dolayı da yüksekte kalabilirsiniz.

Kendimden örnek vermem gerekirse, pmdg ngx in alçalması bana pek güven vermediğinden ve uçak hızlanmaya fazla meyilli olduğundan VNAV ı devre dışı bırakıp, dikey yönlendirmeyi bizzat kendim yaparım. Eğer illa ki VNAV ı aktif olarak kullanacaksam da alçalma hızını düşük tutup speedbraker kullanırım. Yazdıklarımın işinize yaraması dileğiyle. :)

Saygılar
Mert Ataklı
PID: 3098
Ankara 07/04/1989
THY3098
Junior Member

Name: Mert Ataklı
City: Ankara
PID: 3098
Vatsim ID: 1199890

Postby THY1592 » 04 Sep 2012, 06:41

Öncelik ile hem PMDG hem de PMDG NGX, VNAV alçalmayı gerçeği ile birebir uygulayan bir uçaktır en ufak bir sorunu yoktur..Hatta Lvav Vnav olarak ILS veya ILS olmayan bir piste final kadar sadece monitör ederek gelip inebilirisiniz..İstediğiniz noktada istediğiniz süratte ve irtifada olur hiç bir sorun yaratmadan sadece 737 karakteristik özelliği olan tail den rüzgar alırsanız yükselmede varyosunu ayarlamaz , alçalmada sürati ni koruyamaz bu gerçeğinde de böyledir onun için biraz yardım gerekir sped break gibi..
Şimdi sorununuz kaynağına gelince o kadar çok söylenecek vark ki bunu burada yazmak ile anlatmak çok güç şu yazdıklarınız ile şunu şöyle yap bunu böyle kapat ile v.s gibi şeyler ile anlatmak imkansız FMC yi nasıl uçuşa hazırlıyorsunuz uçuş esnasında neler yapıyorsunuz uçağınızın ağırlığı vRef değerlerini ne zaman nerede aktif ediyorsunuz decel noktalarında (ND de yeşil olarak çıkar ) neler yapıyorsunuz up hızından sonra nasıl flap koyuyorsunuz bunları nasıl takip ediyormusunuz T/D nezaman başlıyorsunuz Desnow yoksa pach mi alçalıyorsunuz , bunun gibi daha bir çok şeyler söyleye bilirim..Onun için uçuşunuzun alçalma kısımının her safhasını bilmek lazım..
LNAV VNAV alçalma: tamemen FMC ile (genelde spead break kullanılmaz)
Level Change : Verdiğiniz sürat değerini tutarak alçalma burada spead break kullanırsanız varyo artar..
V/S : yüksek irtifalarda pek kullanılmaz, sürati tutamaz,

Saygılarımla
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby artuncs » 04 Sep 2012, 08:36

Mustafa kaptan, Mert kaptan ile Erman hoca olasi olasiliklari cok guzel aciklamislar. Buna ilaveten sorunun baslangicinda eger FMC nin verdigi hata msg burada yazarsaniz daha iyi yardimci olabiliriz.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY4388 » 06 Sep 2012, 17:14

Yardımlarınız için teşekkürler,

İlk teker kestikten sonra 1000 ft ten sonra vnav ve lnav ı devreye alıyorum. tırmanışta sıd lerde bir sıkıntım yok zaten gayet güzel. benim tek sorunum alçalmalarda gerektiği gibi alçalamıyor olmam gereken hız bir nebze ayarlana bilyor. PMDG yi iyi tanırım fmc yi ayrıntılı kullanmaya başlayana kadar sadece sıd star ve seyrüsefer de rota takibi için kullanıyordum. alçalma hesaplarını hız ayarlamasını hep kendim yapıyordum. Uçağımın ağırlığına gelince Flight Recorder her hangi bir etki edip ağırlık eklemiyorsa, boş ağırlık + yakıt genelde oluyor ve alçalma başladığında 3000 ila 5000 lb arası yakıtım kalmış oluyor. Saygılar
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Name: Mustafa KOSAR
City: Kocaeli
PID: 4388
Vatsim ID: 1104709

Postby THY3506 » 06 Sep 2012, 21:33

Drag required mesajı alıyor ve bundan rağmen speed Break kullanarak suratı almıyorsanız uçak ilk önce suratı almaya öncelik vereceğinden varyoyu azaltıyor Bu sebeple de hattın üstünde kalıyor olabilirmisiniz acaba?
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE