WideFS ile 2.PC üzerinde SquawkBox3

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

WideFS ile 2.PC üzerinde SquawkBox3

Postby bgurbuz » 28 Sep 2005, 22:24

Merhabalar,

3-4 hafta öncesine kadar online uçuşlarda SB3 yüzünden framerate problemi yaşıyordum. Uçuş chartları ve navigasyon için ek uygulamalar acrobat reader, explorer, serinfo vs) çalıştırdı?ımda ise performansı iyi düşüyordu. P4 Cel 2.0 işlemcimi de?iştirmeye karar vermişken, SB3 ü network üzerindeki başka bir makina üzerinden çalıştırabilece?imi fark ettim.

Evdeki artık parçalardan modifiye bir PII (Win2000) topladım ve wideFS i kullanarak SB3 ü bu PC üzerinden çalıştırdım. Düşündü?ümden çok daha kolay ve sorunsuz oldu. Ciddi şekilde bir performans ve framerate artışı ile karşılaştım. Sonuç offline uçuştan farksızdı. Aynı zamanda chartlar, metar ve servinfoya PII üzerinden ulaştı?ım için kokpit hiç ayrılmam gerekmiyor :) Bir di?er avantajı da voice olayı PII üzerinden gerçekleşti?i için A320 nin motor sesi ile telzis konuşmalarını da ayırmış oldum. (Mikrofonlu kulaklık için oldukça uygun oldu.)

Sonuç olarak yakınlarda hurdaya çıkmış (/çıkmak üzere) bir PII-PIII'e sahipseniz biraz u?raşla kokpit keyfinizi arttırabiliriz. Gerçi iki kalvye ve iki mouse ortalı?ı biraz karıştırıyor ama :)

Denemiş olanların ve deneyeceklerin yorumlarını ö?renmek isterim...

TK1528

Bora GÜRBÜZ
bgurbuz
Newbie

Postby tsevim » 29 Sep 2005, 14:27

Uygulamayı nasıl yaptığınızı anlatabilirseniz sevinirim.
tsevim
Junior Member

Name: Taner Sevim
PID: 182

Postby Altinay » 29 Sep 2005, 15:22

Evet hocam eger anlatırsanız cok sevinecegim bende notebook var acaba bu islemi gerceklestirmek mumkun mu?

TK828
Altinay
Average User

Postby bgurbuz » 01 Oct 2005, 00:25

Tabiiki notebook'dan yapabilmeniz mümkün. İkinci bilgisayarın win2000 veya XP işletim sistemine sahip olması gerekiyor.

Yaptığım işlemleri genel olarak aşağıda sıraladım. Daha detaylı bilgi için WideFS ve SB3 dökümanlarına başvurabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler;

1. Aynı network üzerinde internet bağlantısı olan win2000 yada winXP işletim sistemine sahip iki PC

2.FSUIPC minimum version3.44 registered

3.WideFS registered

4. Sadecde SB3 ü çalıştıracağınız PC'ye SB3 ü kurarken setup sırasında bunu belirtmeniz gerekiyor.

5. Sadece FS i çalıştıracağınız PC'ye de SB3 ü kurmanız ve setup menüsünde bunu belirtmeniz gerekiyor.

6. SB3 PC ye WideClient.exe ve WideClient.ini dosyalarını kopyalamanız gerekiyor. (tercihen SB3 klasörüne)

7. FS PC'de Flight Simulator/modules klasörüne WideServer.ini ve WideServer.dll dosyalarını kopyalamanız gerekiyor.

8. FS'de uçuşu başlatıp, SB3 PC de WideClient.exe yi çalıştırdığınızda, pencerenin üzerinde "connected" yazısını görmeniz gerekiyor.

9. SB3 ü çalıştıracağınız PC üzerinde SB3 ü başlatıyorsunuz. (FS PC üzerinde SB'yi başlatmanıza gerek yok.)

10. Gerisi bildiğiniz gibi, iyi uçuşlar...

Sormak istediğiniz herhangi bir detay olursa boragurbuz@hotmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.

TK1528

Bora GÜRBÜZ
bgurbuz
Newbie

Re: WideFS ile 2.PC üzerinde SquawkBox3

Postby THY65 » 19 Nov 2014, 10:06

Arkadaşlar,

Yıllardır adını duymakla birlikte yeni tanıştığım WideFS'e sizin de dikkatinizi çekmek istiyorum. WideFS, FSUIPC gibi küçük bir eklenti. Bu eklenti sayesinde, FSUIPC üzerinden FS'e bağlı olarak çalışan Squawkbox, FS Commander gibi birçok programı, FS'in çalıştığı bilgisayara bir ağ üzerinden bağlı başka bilgisayarlar üzerinde ama hala FS'i görecek şekilde çalıştırma olanağı var.

WideFS'i Pete Dowson'un http://www.schiratti.com/dowson.html sayfasından indirebilirsiniz. Lisans almak için: http://secure.simmarket.com/pete-dowson-widefs6.phtml Ben daha önce FSUIPC lisansı almıştım, WideFS lisansını 20 € ödeyip aldım, helali hoş olsun bu bay Dawson'un hakkı 20 € larla ödenmez.

Gelelim konuya: Widefs ile alakalı son yazışma 2009 yılında yapılmış ama konu başlığı olarak en son 2005 yılında bu topicte söz edilmiş o nedenle bu topicten devam etmeyi uygun gördüm.

WideFS kurmak isteyen arkadaşlara WideFS User Guide isimli dokümandaki Installation bölümünü dikkatlice okumalarını tavsiye ederim. Şayet tüm söylenenleri dikkatlice yaparsanız WideFS kurulumunda bir sorun çıkmıyor. Ancak benim uygulamamda WiderFS server ve client "connect" olmasına rağmen, diğer Client taraftaki PC üzerinde kurulu olan ne Squawkbox ne de FS Commander server tarafındaki FS klasörlerini ilk başta görmedi. Manual_FSCommander.pdf isimli dokümanı internet üzerinden bulabilirsiniz, bulamayan olursa bana bir e-mail verene gönderirim. Bu dokümanın "Appendix Network Establishing a network connection with Peter Dowson’s WideFS (WideServer+WideClient)" bölümündeki açıklamalar çok yaralı oldu. Benim server XP olduğu için server tarafını çok kolaylıkla yapılandırdım. Ancak Client'ım Windows 7 idi ve http://answers.microsoft.com/tr-tr/wind ... 52d8ce1b34 deki açıklamaya göre "Mikrosoft Ağları için İstemci" yüklemem gerekti. Bunu yapınca Client PC server PC deki paylaştırdığım klasörleri gördü ve Squawkbox ve FS Commander çalıştı.

Ben SquawkBox 4 kurdum. Kurulum sırasında Client-Server yapılandırmasını belirtmeniz gerekiyor. SB4, XP makine üzerinde FS9 yüklü olduğunu gördü ve FS9'a uygun olarak yüklendi. Client tarafında FS yüklü olmadığı için FSX için kuruyorum gibisinden bir mesaj verdi. Bu benim kafamı karıştırdı ama devam ettim, sunda şunu gördüm: SB4 client tarafa hem FS9 hem de FSX için 2 kopya SB4 kurmuş, uygun olanı başlatınca hiç sorun çıkmıyor.

Sonuç harika! Bir makinede 2 ekranlı olarak sadece FS'i çalıştırıyorum. Başka bir PC de ise tüm yardımcı programları çalştırıyorum. Böylelikle ana makinede Cockpit view ve diğer panelleri hiç bozmadan ve FS'i de yardımcı programlarla kasmadan uçuş yapılabiliyor.

Benim gibi WideFS'i bugüne kadar tanımamış arkadaşlara duyururum! Bu arada, bana FS Commander'ı tanıtan ve bu uygulamaya vesile olan Erman Piliçoğu arkadaşımıza da çok teşekkür ederim.
Selam, saygı ve sevgilerimle,
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Name: Murat TOLOGLU
City: Istanbul
PID: 65
Vatsim ID: 839820

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE