Top Air'den Usta Eğitmenler Eşliğinde Gerçek Uçak Kullanma.

Ongoing meetings - Focused virtual pilot activities ....

Top Air'den Usta Eğitmenler Eşliğinde Gerçek Uçak Kullanma.

Postby THY3683 » 22 Dec 2010, 11:36

http://www.sehirfirsati.com/deals/tumtu ... ign=Varies

Arkadaşlar Uçağı kullandıracaklarını söylüyorlar inişi ve kalkışı onlar yapacak havada 15 dakika meydan turuna izin vericekler. Gerçi Yoke'u sola çevirmekten başka birşey yapmayacağız gibi duruyor ama en azından gerçek uçak.

Sizce alınır mı alınmaz mı? Aranızda daha evvel bu tecrübeleri yaşayan vardır fikirlerinizi bekliyorum.
THY3683
Average User

Name: Dinc Mor
PID: 3683

Re: Top Air'den Usta Eğitmenler Eşliğinde Gerçek Uçak Kullan

Postby hakan737 » 22 Dec 2010, 12:53

bu daha makul ve heyecanlı bir teklif simulatör'e göre. Yalnız 15 dakika bana az geldi. Uçapın saatlik kirası zaten 300-400TL,195TL 15 dakika için az. bu ya yarım saattir ya bir saat. Onu iyi öğrenmek lazım. 1 saat ise 195TL iyi bir rakam (bugünkü şartlarda).Yarım saat ise, bunu herzaman yapabilirsiniz iki arkadaş kiralayıp bir saati bölüşerek. Ama tek kişi 1 saat 195TL olursa güzel vakit geçrirsiniz .
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby THY3683 » 22 Dec 2010, 13:33

Hakan hocam,

Yaklaşık 15 Dakika sürecek yazmışlar, demişsiniz ki iki arkadaş kiralayıp bölüşebilirsiniz, peki malum lisansımız yok bu şekilde uçak kiralandığı zaman yanınızda eğitmen pilot varsa kullanmanıza müsaade ediyor mu?

Ve aklıma takılmışken bu şekilde PPL'si olmayanların havada uçak kullanmaları legal midir ?
THY3683
Average User

Postby hakan737 » 22 Dec 2010, 14:28

Yanınızda lisanslı bir pilot olduğu sürece hiçbir sorun yok, her türlü uçağı kiralayabilirsiniz ve koltuk sayısı kadar kişi olarak parasını bölüşebilirsiniz. SAdece uçağın tipine göre saatlik ücreti ve koltuk sayısı değişir o kadar.

Yanınızdaki lisanslı pilot eğitmen olsada olmasada havada kumandaları size bırakması kurallara aykırı değil, çünkü yanınızda bir pilot var. Öyle olsa dünyanın her yerinde uçuş okulları tanıtım ve deneme uçuşu yaptıramazdı,ve hatta "dog fight" (hayalimdir Amerikada Aircombat yaptırıyor!). Tabiiki işin profesyonellik isteyen "uçağı kaldırıp indirmek" kısmı hariç.

Kiraladığınız uçuşta pilot herzaman, istendiği takdirde ve şartlar uygunsa (uçuş şartları hava durumu vs) size kumandaları kontrollü bir şekilde devreder ve bunu "uçuşa özendirmek ve tanıtmak" anlamında yapar.O yüzden sorun değildir. Legal olup olmaması tamamen niyetle ilgili bir durum. C172,C152,Katana vb gibi bir uçağa binme şansı elde eden herkes bu deneyimi yaşamıştır.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Postby THY2100 » 22 Dec 2010, 14:45

PPL lisansınız olsa dahi herkese kiralamadıkları geldi kulağıma.bilginiz olsun arkadaşlar.
Armağan BURCU
ATPL(A)
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Antalya
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY3683 » 22 Dec 2010, 14:52

Peki Hakan hocam önerebileceğiniz bir yer varmı 2 Kişi gitsek 1 saat uçak kiralasak. Eğitmenle uçsak, hem tecrübe etsek daha adam gibi çünkü açıkçası bu sehirfirsati'ndaki ürünler genelde söylendiği gibi çıkmıyor fiyasko oluyor.
THY3683
Average User

Postby ilterkahraman » 22 Dec 2010, 15:38

+1
Ben de aynı şekilde tavsiye edebileceğiniz bir yerde bu organizasyona katılabilirim.
ilterkahraman
Newbie

Name: ilter KAHRAMAN
PID: 4119

Postby hakan737 » 23 Dec 2010, 01:01

PPL lisansı sahibiyseniz ve uçak kiralamak isterseniz sadece log'unuza bakarlar ve en son ne zaman uçtuğunuzu ontrol ederler. Eğer uzun zamandır uçmadıysanız veya o tip uçakda bir tecrübeniz yok ise bir intibak uçuşu yaptırmak isterler. Çoğunlukla o tip uçakda daha önce deneyiminiz yoksa bu intibak uçuşları biraz ders niteliğindedir. Yani atıyorum lisansınız DV20 Katanada aldınız, gidip bir C172 kiralamak istediğinizde bazı şartları yerine getirmeniz gerekir. İkiside farklı karakteristiklerde ve performanslarda uçaklar olduğu için aynı ticari havayollarındaki gibi her nekadar belgelendirilmesede ,uçacağınız uçak ile ilgili bir tip eğitiminiz olması gerekir. Buna sizin uçuş logunuzdaki kayıtlara bakarak ikna olurlar zira orada hangi uçakla hangi uçuşu nasıl yaptığınız kiminle yaptığınız (intibak, eğitim, öğretmen pilot vb) yazar. Tabi doğal olarak bu sizin hayatınız içinde çok önemli, sanmıyorum kimse eğitim almadığı uçağı uçurmaya kalksın :)

Konuyu fazla dağıtmadan devam edeyim. İStanbulda iki yerden bu tip amaçlara uygun olarak uçak kiralayabilirsiniz.Birincisi Hezarfen'de Topair, ikincisi Sabiha GÖkçen'de İstanbul Havacılık Klübü veya kiralarsa MetAir.

TopAir uçak kiralamada biraz daha rahattır ama önceden telefon ederek bilgi almakda büyük fayda var. İStanbul Havacılık Klübü adı üzerinde özel bir klüp ve daha çok üyelerine hitap eder hizmetleri var. Bu nedenle uçak kiralamak konusuna çok sıcak bakmıyorlar diye biliyorum.Ancak klüp üyesi olanlar yine klüp üyesi olanların uçaklarını kiralayabiliyor. Belki hizmetlerinde değişiklik olmuştur, onuda yine telefonla sorup iyice öğrenmek gerekli.
MetAir konusunda bir fikrim yok açıkçası hala faalmi değilmi, uçakları varmı Gökçen'de bilmiyorum.Birkaç kere mail attım ama cevap gelmedi belki telefona cevap verirler.

Bunların dışında eğer uçağı olan birilerini bulursanız doğrudan onlarla temasa geçip (belki forum içinden veya bu vasıta ile tanıdık birisi) yüzyüze görüşüp daha rahat anlaşabilirsiniz.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Postby THY3683 » 23 Dec 2010, 13:19

Hakan Hocam PPL'imiz yok, dolayısı ile uçağı kiralarken yanımızda eğitmen hoca olması gerekicek. Eh bunun içinde ekstra ücret talep edicekler. Yukarıdada yazdığınıza göre TopAir mantıklı gibi duruyor, eh şuandada sehirfirsati'nda adamlar boyle bir kampanya yapmisken, Ben aynı şeyi telefon ile arayıp ücret almak istesem daha uygun vericeklerini sanmıyorum. Aynı kapanyaya yönlendiriceklerdir.

Bu durumda bu fırsatı satın almayımı tavsiye edersiniz yoksa, şurayı arayın orada şu şekil hoca ile beraber 2 kişi kiralayın, yarım saat yarım saat bölüşün diyebileceğiniz net bir yer varmı?

Teşekkürler.
THY3683
Average User

Postby hakan737 » 23 Dec 2010, 14:30

Bu kampanyadan haberiniz yokmuş gibi arayın siz. En uygunu orası.Birde fuardan aldğım bir kart vardı;
www.ucusturu.com (tel 0212 8871187) BEnce hezarfen'e gidip yerinde konusup halletmek lazım.HAşmet ağabey aslında iyi bilir (mavzer)oraları.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Postby mavzer » 23 Dec 2010, 17:13

Herhangi bir kampanya ya gerek yok arkadaşlar. Direkt gidin Hazerfan'a. En son ücretler, Cessna 350 usd/saat
cirrus 450 usd/saat . Bir meydan turu, yaklaşık 20 dk sürer. eğer İstanbul üstü derseniz, yaklaşık bir saat dir.
Muhtemelen Hikmet Hoca ile uçarsınız. Sanalcılara alışkındır. Düz uçuş da size kullanım imkanı verir.Detaylı izahat yapar, (uçuş hocasıdır da) Ha Murat hocaya denk gelirseniz, hemen hadi kalk bilem der. :))
Onun dışın da Ultra light ile de uçabilirsiniz. Erdinç'in oyle bir uçağı var (sanaldandır) daha hesaplıdır. Zaten hafta sonu giderseniz sanalcılardan Erdinç,Kahraman, Berk (artı sahici oldu) ordadırlar. Kendinizi tanıtın.
Burda sorun; 3 kişi uçarsanız masraflar 1/3 olur ama sadece önde oturan kullanma şansına kavuşur.
Maddi imkanı ve zamanı olanlara böyle bir deneyimi tavsiye ederim. Gerçek uçağın kullanımının bizim FS den daha kolay olduğunu da söyleyeyim.
Hasmet Güngör
mavzer
Rookie

Postby THY3683 » 23 Dec 2010, 19:16

Haşmet Bey,

Murat Kaptan dediğiniz, TopAir'de ki pilot Murat Öztürk müdür?

Birde belirttiğiniz fiyatlarda eğitmen dahilmi ve benzin vs. dahil midir?
THY3683
Average User

Postby mavzer » 23 Dec 2010, 19:22

THY3683 wrote:Haşmet Bey,

Murat Kaptan dediğiniz, TopAir'de ki pilot Murat Öztürk müdür?

Birde belirttiğiniz fiyatlarda eğitmen dahilmi ve benzin vs. dahil midir?

Mutabık O dur.
Herşey dahildir. 1 saat uçma mecburiyeti de yok. Havada kalış saatine göre ücret alınır.
Hasmet Güngör
mavzer
Rookie

Return to Activities, Meeting, Contest