Prepar3D v4.1 yer yuzu bulaniklik sorunu

All About Prepar3D. Software and Hardware related problems and news on upcoming products and aviation links.

Prepar3D v4.1 yer yuzu bulaniklik sorunu

Postby artuncs » 04 Nov 2017, 15:48

Selamlar,

Prepar3D v4.1 ile nur topu gibi yeni bir sorunum oldu. Son 3-4 ucustur yer yuzu texture leri bozuluyor. Hatta tamamen yok oluyor.

Kalkistan hemen sonra bulaniklik basliyor ve ucusun belirli bir zamanindan sonra gittikce artan ve ozellikle alcalma sonrasi neredeyse yeryuzu texturelerinin tamamen yok olmasina kadar giden bir sorun.

Yer yuzu eklentileri olarak Orbx Global, Orbx Vector, Orbx OpenLC, Orbx HD Trees disinda bir eklenti yuklu degil. Airport sceneries olarak ta su an icin belli basli bir kac TR airportlarinin disinda yuklu olan bir sey yok.

Nvidia Inspector kurulu degil. Bunun yerine Nvidia control panel den assagida kalin harflerle yazildigi gozuken bir kac ayarim mevcut.

Image

Prepar3D.cfg ayarlarim icinde ise isletim sistemime uygun olarak sectigim;
[JOBSCHEDULER]
AffinityMask=84

disinda her hangi bir tweak bulunmamakta.

Bugune kadar ne yaptim;
Oncelikle p3d.cfg icinde bir tweak bulunmamasindan ve Orbx disinda da bir eklenti kullanmadigimdan yola cikarak gozumu Orbx eklentilerine cevirdim. Orbx olmadan, tamamen orjinal Prepar yeryuzu texture leri uzerinden bir kac ucus yaptigimda herhangi bir bulaniklik olmadan ucuslarimi sorunsuzca tamamladim. Yeniden Orbx eklentilerimi kurunca sorun yeniden basladigini gorunce sorunun Orbx ten kaynaklandigini anladim. Orbx eklentilerinden sadece Global kurmus olmam dahi sorunun olusmasina neden oluyor.

Bunun icin arastirmalarim da tavsiye edilen;

%programdata%\Lockheed Martin\Prepar3D v3\SceneryIndexes
%localappdata%\Lockheed Martin\Prepar3D v3\Shaders

iki dosyayi klasorleri ile silip, Prepar3D baslatip yeniden bu dosyalari olusturmasini sagladiktan sonra yaptigim test ucuslarinda, bu sefer ucus boyunca bir sorun olmazken, alcalmaya baslama ile yeniden texture ler bozuldu.

NVidia Inspector kurup, cesitli ayarlar denedim ama maalesef bu da fayda etmedi.

Prepar3D.cfg icinden;

FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=x.xx
TEXTURE_BANDWIDTH_MULT=xxx
LOD Radius degerlerini dusurup yukselttim
Framerate 30 sabitledim
NVidia ayarlarimdan 'Power Management mode' Maximum, 'Texture Filtering' high quality sectim
GPU Max performance cikarttim
FXAA on/off denendi
AA settings en yuksekte
Prepar3D settings MSAA/SSAA ayri ayri denendi
Tessellation slider max da fayda etmedi

Isletim sistemi ve Graphic card;
Intel core i7 7700k 4,2 ghz
Nvidia GTX 1080TI 11gb

Muhtemelen ORBX ten kaynakli ama sorun hala devam ediyor. Fikir ve onerilerinize acigim.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Prepar3D v4.1 Yer yuzu bulaniklik sorunu

Postby THY4179 » 04 Nov 2017, 16:06

Selamlar,

Yukarıda yazmış olduğunuz ORBX'ler bende de kurulu. Ekran kartım sizinkinden oldukça düşük olduğu halde boyle bişi yaşamadım. Aksine P3Dv3 e oranla oldukca daha net texture kaplamaları. Bir şey dikkatimi çekti ;

[JOBSCHEDULER]
AffinityMask=84

Bence artık bu tweak'a gerek kalmadı 4.1 özellikle multi-core dağılımını gayet iyi yapıyor. Ve genelde texture yuklenmeme sorunu işlemci %100 'e dayandığında oluyor. Tavsiye olarak bence p3d.cfg'yi silip yeniden oluşturun. Zaten otomatik olarak oluşturacak simulator. Birde oyle deneyin. Ve yine sahsi tavsiyem ille de AffinityMask belirlemek istiyorsanız." Proses Lasso" isimli ufak bir programcık var. bunu yukleyip bunun üzerinden ayarlayın. Ama bence "AffinityMask"a P3DV4.1 de ben hiç gerek duymadım ve stabil olarak çalışıyor.

Kolay gelsin
THY4179
Junior Member

Name: Safak Cayli
City: Istanbul
PID: 4179
Vatsim ID: 1385051

Re: Prepar3D v4.1 yer yuzu bulaniklik sorunu

Postby THY3066 » 04 Nov 2017, 16:25

Hocam Merhaba,
bende AffinityMask=245 te
ve en önemlisi texturelarda tweakim TERRAIN icin TEXTURE_SIZE_EXP=8 standart
bende=9 1080ti icin hatta =10 bile kabul edilebilir.
Vericem Link 1080 ti icin gecerli ve gercekten bende güzel bir texture lar meydana geliyor.Hatta FSX Türkiye senaryolar bile migration Tool ile P3d v4.1 yükledim.
TEKRAR DIKKAT bu Ekran TWEAK leri 1080ti icin gecerli!!!!!
http://simmershome.de/p3d-v4-einstellungen/

umarim hal olur
selamlar
THY3066
Senior Member

Name: Sebahattin PEKEL
City: Karlsruhe
PID: 3066
Vatsim ID: 1194898

Postby artuncs » 04 Nov 2017, 18:59

Arkadaslar cok sagolun, zahmet edip yazmissiniz fikirlerinizi.

Yahu Safak hocam sana ne demeli bilmiyorum. Bir doktor gibi muayene bile etmeden yazdin receteyi verdin elime. Daha ilk hap'ta benim Pc in karin agrisi gecti :)

Yani son uc gundur bana sac bas yoldurdu ve AffinityMask (CPU) dan kaynakli olabilecegi aklimin kosesinden gecmedi. Fsx te de kullandigim bir kac tweakten biri idi ve Prepar3D de kullanmaktan sakinca gormedim, sistemi yormamasi, hatta fanlarin bile sesini duymamama neden oldugu gerekcesiyle eklemistim bu tweak. Ama gel gor ki sistemi o kadar rehavete sokmus ki, ucuslarim suresince texture leri yuklemeye hali kalmamis benim Pc'nin. Ben bunu anliyorum.

Bu sorunu yazdigim da Oslo yaklasma da idim ve rwy texture leri son 1000ft altinda biraz olusmaya basladi da indim. Yeryuzu namina hic bir sey kalmamisti goruntude.

Kisaca sizlerin aciklamalarinizdan sonra hemen prepar3D.cfg den AffinityMask tweak silip, hemen indigim Oslo da kalkis yaptim ve daha kalkis aninda yeryuzu o kadar net ve canli idi ki, bana bu is tamam dedi :D Stockholm ESSA arasinda offline gidip geldim ve her sey su anda mukemmel.

Goruntuler de Prepar yukledigimden bu yana hic bu kadar canli ve net olmamisti.

Tesekkur ederim her ikinize de beyler. Sebahattin hocam ayrica senin verdigin linki de inceleyecegim. Ama ozellikle Orbx ten dolayi bulaniklik sikayeti olanlarin da yukarida soyledigim o iki klasoru silip denesinler. Malum herkesin sorunu farkli olabiliyor. Umarim baskalarina da yardimi olur bu topic'in.

Image
Image
Image
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY4179 » 04 Nov 2017, 20:59

Tekrar selamlar ,

Rica ederim hocam zamanında benide çok uğrastırdı bu sorun. Dediğim gibi artık bircok tweaka gerek kalmadı ufak tefek birkaç sey ile akıcı uçulabilir hale geliyor sim. Özellikle 4.1 oldukca başarılı.

Keyifli uçuşlar,
THY4179
Junior Member

Name: Safak Cayli
City: Istanbul
PID: 4179
Vatsim ID: 1385051

Return to Prepar3D Discussion Forum v4.5|v5