FLYTHY Rusya turu !!!

Have a favorite screen shot that you would like to share? You can by posting it here.

Re: FLYTHY Rusya turu !!!

Postby THY2363 » 22 Aug 2012, 23:02

Krasnoyarsk'tan selamlar,

Bahadır hocamın bahsettiği gibi burası muhabbeti bol bir şehirmiş:) O denli sardı ki, normal yatımın üzerine senelik iznimin bir kısmını bile kullandım...

Neyse velhasıl kelam; gitme vakti geldi. Bugün Krasnoyarsk'tan Irkutsk şehrine geçiyoruz. Uçağımız yeni tayyarelerimizden JSA Salihli

Image

Kendisi ile muhabbet esnasında tanıştığımız kuledeki bayan arkadaş pist başından bir fotoğrafımızı almış

Image

Kalkışı müteakip tırmanırken, Krasnoyarsk'ın arka mahallelerinden geçiyoruz. Ezberledim buraları, giden olursa sorsun:)

Image

Hava oldukça sakin, tırmanışı oldukça rahat gerçekleştirdik, az sonra irtifada oluruz. Kabin ekibi servise başlasa güzel olacak, karnımız acıktı, Türk yemeklerini özledik

Image

Oldukça sakin bir yolculuk oluyor, yemeklerimizi yedik. Rusya'nın uçsuz bucaksız bozkırlarını, steplerini izliyoruz

Image

Irkutsk'a yaklaştıkça hava bulutlanıyor

Image

Bulutların pek iyi niyetli olmadığı renklerinden belli, git gide kararıyoruz

Image

Bir miktar sarsıntı ve sonrasında iniş konfigürasyonu, rüzgarın hamlesi oldukça sert

Image

İniş anında screenshot almak çok güzel bir fikir değil, hamleli rüzgarında etkisiyle son anda pistin bir yanına savruldum

Image

İniş çok sert olduğu için taksi esnasında, park yerine gidinceye kadar sistemlerimizi kontrol ettik

Image

Nerede bu park yeri yahu? Az ileride olsa gerek

Image

Ve Irkutsk'a hoşgeldiniz;)

Image

IRKUTSK;

Rusya'nın doğusundaki sanayi ve eğitim kenti. Trans Sibirya demiryolu 1898 yılında bu şehre uzandıktan sonra şehir hızlı bir gelişim içine girmiş

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0rkutsk

http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=6727380&nseq=36
http://jetphotos.net/viewphoto.php?id=6727375&nseq=37
http://www.airliners.net/photo//1729120 ... 6f2f428de4

Kısa bir süre burada konaklayıp devam edeceğiz

Saygılarımla
THY2363
Junior Member

Name: Ahmet Efe YILDIRIM
City: İstanbul
PID: 2363
Vatsim ID: 1004720

Postby THY2363 » 27 Aug 2012, 14:38

Irkutsk'ta fazla kalmadan Chita için sabahın erken saatlerinde uçakbaşı yaptık. Dispatch ile yaptığımı brifingte Irkutsk kalkışında sorunsuz ve sakin bir sabah bizi bekliyor olacak. Bugünkü seferimizde maalesef arka tarafta oturamayacağım. Kokpit ekibinde görevli ekip içerisinde bende varım. Halbuki Business classta yata yata gitmekte hoş oluyordu

Tüm kontroller ve hazırlıklar tamamlandıktan sonra yolcularımızı alıp, pushback oluyoruz ve taksiye başlıyoruz

Image

Piste giriş için kısa bir süre bekledikten sonra gün doğumunda tan yerinin ağarması ile birlikte pist başına ilerliyoruz

Image

Image

Pass uçan ekip arkada keyif yapıyor. Piste giriş esnasında çekilen bir fotoğraf

Image

Kısa mesafe için çok yolcumuz ve yakıtımız olmadığından yerden kısa sürede kesilip, seri ve dik bir tırmanış gerçekleştiriyoruz

Image

Image

İrtifaya tırmanışın sonlarına doğru güneş ufukta görünüyor. Kahvaltı zamanı:P

Image

Baykal Gölü üzerinde kahvaltı için Turkish Virtual, geri kalan herşey için Mastercard:)

Image

Chita için hava şartları çok kötü değil, alçalma esnasında bizi pamuk bulutlar karşılıyor

Image

Yükselen güneş, bulutlar ve ışık oyunları zaman zaman değişik renkleri gösteriyor

Image

Yaklaşma ve iniş esnasında öngörülenler dışında bir durum ile karşılaşmadan planlarımız dahilinde bir iniş gerçekleştirdik

Image

Uçağımızı apronda bırakıp, kısa süreli turumuz ve konaklama için Chita caddelerine çıkıyoruz

Image

Image

Chita hakkında kısa bilgiler;

http://en.wikipedia.org/wiki/Chita_Oblast
THY2363
Junior Member

Postby THY2363 » 09 Sep 2012, 18:30

Chita ayrılmak için akşam üzeri terminaldeyiz..

Uçağımız çok sevilen retro boyalı A320

Bugünkü uçuş ekibinde PIC olarak bende uçuyorum, kokpitte ilk kontrolleri tamamladıktan hemen sonra yolcuları almadan harici kontroller için kokpitten ayrılıyorum

Image
Image
Image
Image

Kısa süren hazırlıklarımızın ardından hemen yolcularımızı aldık. Klerans ve ardında taksi müsadesi sonrası pushback olduk

Image

Çok temiz taksi yaparım:)

Image

Kalkış esnasından kuleden çekilmiş bir karemiz

Image

Sorunsuz bir kalkıştan sonra planlamış olduğumuz şekilde SID uygulamaya başlıyoruz, Chita meydanı solumuzda kaldı, puf bulutlara doğru tırmanıyoruz

Image

Kokpitte farklı bir açı

Image

Kaymak gibi geçen bir uçuş ve kokpitte içilen "beş çayı"ndan sonra yaklaşma hazırlıklarımızı tamamladık

Image

Son düzeltmeleri yapıyorum, altitude calloutlar başladı:)

Image

Güzel bir iniş sonrasında park yerine taksi ve motor kapatmanın ardından yolcularımızı uğurluyor, kendimizde otele geçiyoruz

Image
Image
Image
THY2363
Junior Member

Postby THY2363 » 28 Sep 2012, 12:18

Turun sonuna yaklaşıyoruz. Sonda bir önceki bacakta Khabarosvk'a geçmek için uçak başı yapıyoruz.

Bugünkü seferimizi filonun yeni kuşlarından TC-JNH ile yapacağız

Yolcu alımı ve diğer hazırlıklardan sonra pushback olup taksiye başlıyoruz. Geniş gövde uçaklarda bir pilotun yerdeki yardımcılarından biri kuyruk kamerasıdır

Image

Hava raporları sakin bir uçuş olacağını gösteriyor, ancak 1 seneye yaklaşan Rusya tecrübesinden sonra pekte güvenemiyorum. Piste çıkıyoruz

Image

Image

Kalkışı müteakip soldan dönüşle meydan üzerine gelip rotamıza giriş yapıyoruz

Image

Meydan üzeri

Image

Güzel ve sorunsuz geçen bir uçuştan, kokpitte içilen bolca kahveden sonra yaklaşma hazırlıklarımız tamamlıyoruz

Image

Rüzgar yok denecek kadar az olduğu için oldukça yumuşak bir şekilde piste teker koyuyoruz. rollout, spoilers, reverser

Image

Taksi yoluna çıktıktan sonra kuyruk kamerası yardımı ile taksiye başlıyoruz. Keza Rus ellerinde uçağı kırıma uğratmak son isteyeceğimiz şey

Image

Yerimizi bulduk, park yerine yanaşıp Rusya'daki son şehirlerimizden birinde güzel vakit geçirmek üzere uçaktan ayrılıyoruz

Image

Khabarovsk hakkında kısa bilgiler

http://en.wikipedia.org/wiki/Khabarovsk
THY2363
Junior Member

Postby THY2363 » 28 Sep 2012, 12:35

Ve sonunda turun son bacağı olan Khabarovsk- Vladivostok seferi için uçak başı yapıyoruz

Son seferimizi başladığımız gibi B773ER uçağı ile yapacağız

Image

Kontrollerimiz, yolcularımız ve diğer hazırlıklarımızdan sonra kalkışımızı gerçekleştiriyoruz

Image

Image

Kısa bir uçuşun ardından seferimizi tamamlayıp, Vladivostok'a teker koyuyoruz. Bu sefer ile birlikte çeşitli aksaklıklara rağmen keyif alarak uçmaya çalıştığım RUSYA turunu tamamlamış bulunuyoruz

Image

Vladivostok için kısa bilgiler

http://tr.wikipedia.org/wiki/Vladivostok

Rusya turuna başladığımda tarihler 25 Mart 2012'yi gösteriyordu. Toplam 13 bacaktan oluşan ve yaklaşık 5850nm olan mesafeyi kattettik. Rusya'nın belli başlı şehirlerini, coğrafyalarını ve iklimlerini gördüm. Seferleri yaparken bir taraftanda gezerken öğrenmeye çalıştım. Forumda sıkıcı olabilir düşüncesi ile paylaşmasam da uçtuğum şehirler ve meydanlarla ilgili birçok döküman okudum, ilginç bilgiler edindim

Şimdi bir müddet dinlenip, görev uçuşlarımı tamamlamak için memlekete döneceğim

Umuyorum beğenmişsinizdir

Saygılarımla
THY2363
Junior Member

Previous

Return to Flight Simulator Screen Shots