Eğitim ve sınav sistemi hakkında.

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Eğitim ve sınav sistemi hakkında.

Postby taskinyildiz » 18 Sep 2015, 20:11

Öncelikle değerli arkadaşlar, büyüklerim aranıza yeni katıldım. Bu " yeni katıldım " cümlesini " aranıza pilot olarak yeni katıldım " olarak yazmak isterdim, ancak 60 puan aldığım için aranıza sadece forumda katılabildim. Sınava aydan aya girme hakkım olduğunu öğrendim ve gelecek ay tekrar şansımı denemek istiyorum. Farkettiğiniz üzere şans kelimesini tercih ettim. Çünkü uçmaya aşık olan arkadaşların şans eseri öğrendikleri doğru bilgilerle, oradan buradan duyma hatta doğruluk payı, yani gerçek bilgi dediğimiz şeyin meçhul olduğu eğitim sisteminde bulunuyoruz.

Türk sanal havacılığı kurumsal bir raylı sistemde oturmuş görmek çok güzel gerçekten ancak sizi eleştirmek istiyorum ve bu eleştirileri olumlu yönde değerlendireceğinizi umut ediyorum. Öncelikle girdiğim sınavda çok uzağa gitmeden kendimden yola çıkarak size sıkıntıyı aktarmaya çalışacağım. Öncelikle sistemde hiçbir şekilde eğitim mevcut değil. Yani hiçbir eğitime tabi tutulmamış arkadaşların bilgilerini ölçmek pek de doğru ve etik gelmiyor bana. Bu bilgiler ezberlenebilir nitelikli bilgiler, dolayısıyla seçilmesi ve bakılması gereken pilot adaylarının ezber yeteneklerinden çok algı ve istikrar düzeyleridir. Ben ve benim gibi bir iki arkadaşım virtual olarak uçuşlara başladığımız son bir aydır "T" eki ile uçuyoruz. Kalkış hızımız v1,vr,v2 lerden tutunda ILS, IFR, FMC, Kule muhaberat, İcao ingilizcesi iniş, kalkış prosedürleri vs.. Bu ve bunun gibi aklıma gelmeyen bir sürü doğruluğu meçhul bilgiyi internetten, a videosundaki bir konuşmadan, yazılmış bir metinden öğrendik. Kimse bize bir sınava girmemiz için eğitim vermedi. Eğitimi bırakın bir kaynak bilgimiz bile yok bu sınavlara nasıl çalışacağımıza dair.

Burada beni düşündüren nokta şudur; Burada yapılan havacılık hizmeti tamamen gönül işidir. Peki bu gönül işi için önde gelen firmalar ya da kuruluşlar bizi neye göre değerlendiriyorlar ? Kör bir bilgi cehaletimizle mi ? Biz buraya zaten öğrenmek için geliyoruz, amacımız ne yapmamız gerektiğinden çok neden yapmamız gerektiği. Benim gibi öğrenmeye aç ve bilgi arayan istikrarlı insanlar bilgi ve kaynak kıtlığından eğitim yetersizliğinden gönül verdiği uçma sevgisinden soğumakta ve uzaklaşmaktadır. Kimse bilgi vermiyor ancak bilgi ağına girmek istediğimizde bilmediğimiz sorulara cevap vermekle sınanıyoruz.

Türkiye de sanal havacılığın gördüğü değerin artması, bilgiye aç insanların doyurulması ve sanal havacılığa kazandırılması için sizin gibi başı çeken kuruluşlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kanımca, sizin birinci aşama öğrenci pilot rütbesine alacağınız öğrencileri ya da gönüllüleri önce bir eğitimden geçirmeniz daha sonra bu eğitime müteakip bir sınav düzenlemeniz başvuruda bulunacak adayların algı kapasitelerini ve istikrarını sizlere en basit yoldan gösterecektir. Yeterli algı, ilgi ve istikrara sahip adaylar, sonrasında yaş bir ağaç gibi eğilip bükülebilir. Bu hem siz değerli kuruluşların hem de Türkiye deki sanal havacılığın göreceği değer ve havadaki arkadaşlarımızın istikrarı için başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Sizden ricam, büyük bir kuruluş olduğunuz için bu konuya acil çözüm getirmenizdir. Biz uçmaya devam edeceğiz ama hala bilgiye açız ve öğrenmek istiyoruz, yapacağınız sınavlarda şans yerine bilgimizi, ilgimizi ve alakamızı konuşturmak istiyoruz. Bu yüzden lütfen bize şans değil bilgi dileyin. Konuyu yanlış yere açmış ya da sürç-i lisan ettiysek affola. Hepinize güzel uçuşlar olsun. Teşekkürler.
taskinyildiz
Newbie

Name: Taşkın Yıldız
City: Antalya
PID: 4104
Vatsim ID: 500861

Re: Eğitim ve sınav sistemi hakkında.

Postby THY1592 » 19 Sep 2015, 08:39

Sn YILDIZ,
Merhabalar,öncelikle aramıza hoş geldiniz..Yazınızı dikkatlice okudum,ana fikirde önce eğitim verin de sonra sınava sokun diye bir eleştiri getiriyorsunuz (haklısınız!!!)...Fakat sanırım bir nüans farkımız var..TurkishVirtual bir sanal hava yolu tıpkı gerçekte olduğu gibi THY,Pegasus,Atlas,Onurair v.b gibi asla bir eğitim yeri değil (gerçekte eğitimi bir okulda alıyorsunuz ve şirkete başvuruyorsunuz) burada yani sanal ortamda bu eğitim işi biraz farklı;bu hobiye havacılığa gönül verdiyseniz ve ciddi şekilde ilgileniyorsanız nette bir çok döküman mevcut çok çok araştırma yapacaksınız forumlara üye olacak oraları takip edecek sorular soracaksınız yada son zamanlarda eğitime(vpilot) önem veren TurVACC ( bir nevi gerçek hayatta SHGM - DHMI karşılığı) olan kuruma üye olup eğitimlere başlayabilirsiniz...

TurkishVirtual bir sanal havayoludur..buradaki bulunan check kaptandan student pilota hiç birine bir eğitim verilmemiştir ilk başta sınav sistemimiz aramıza katılacak bir vpilotun min. havacılık ve online bilgisini ölçmek üzere dizayn edilmiştir..Min.bir bilgiye sahip olacaksınız aramıza katılacaksınız belli uçuş evrelerinden geçeceksiniz sonra kendi içimizdeki eğitimlere katılacaksınız F/O ve Kaptan olmak içinde belli yazılı sınavlar ve pratik sınavlara gireceksiniz...

Umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır..Turkish Virtual Vatsim online Platformunda gerek alt yapısı gerekte vpilotları eğitmenleri en üst seviye olan bir topluluktur..

Sevgilerimle

Checkride Director
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby taskinyildiz » 19 Sep 2015, 12:28

Hocam öncelikle değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Değerli hocam bildiğim kadarıyla THY kendi adı altında uçuş eğitimi vermektedir ancak bu tabi ki size emsal gösterilecek bir şey değil. Onlar veriyor diye başka kurumlarında vermesi gerekmez. Ancak hocam sizde biliyorsunuz ki interneti doğru bir kaynak olarak algılamamız pek de mümkün değil. Bilgi saçan bir kaynak ama doğruluk ve güvenilirlik payı tartışılır. Kendi başımıza, forumlarda ya da orada burada edindiğimiz birçok bilginin daha sonra yanlış bilgi olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Bu yüzden sizin bahsettiğiniz bu mini eğitim bence buraya gelen adaylara verilmeli. 3 ya da 4 gün veya her ayın ilk pazartesi gibi belirli günlerde bu arkadaşların elinden siz büyüklerimiz tarafından tutulması lazım.

Aslında bakarsanız bu eğitim sorunu neden Türk sanal hava sahasında ve neden Türk asıllı kurum ve kuruluşlarda yabancı pilot sayısının yüksek olmasıyla da doğrudan ilgilidir. Eğer bu konuya büyük, emekler harcanmış bilgili kuruluşlar çözüm bulmazsa, bizler hiçbir şey yapamayız.

Sonuç olarak değerli hocam kesinlikle nüans olarak da aynı frekansta bir araya gelmeli ve oturtulmuş bu raylı sistemin alt yapısında yetişmesi, Türk hava sahamızın Türk vpilotlarla dolması için eğitim hassasiyetini göstermenizi temenni ediyorum.

Saygılarla hocam.
taskinyildiz
Newbie

Postby THY1592 » 19 Sep 2015, 13:37

Sn YILDIZ;

Sanırım tam anlatamadım;biraz daha açalım söylediklerimi, gerçek hayatta ki havacılık ile kesinlikle mukayese etmeyin burada biz hobi yapıyoruz..

Ancak hocam sizde biliyorsunuz ki interneti doğru bir kaynak olarak algılamamız pek de mümkün değil. Bilgi saçan bir kaynak ama doğruluk ve güvenilirlik payı tartışılır. Kendi başımıza, forumlarda ya da orada burada edindiğimiz birçok bilginin daha sonra yanlış bilgi olduğu gerçeğiyle karşılaştık.

Bu söylediğinize katılmıyorum doğru yerde iseniz en doğru bilgileri alırsınız örneğin "sanalpilot" forumu gibi..

Bu yüzden sizin bahsettiğiniz bu mini eğitim bence buraya gelen adaylara verilmeli. 3 ya da 4 gün veya her ayın ilk pazartesi gibi belirli günlerde bu arkadaşların elinden siz büyüklerimiz tarafından tutulması lazım.

Eğitim çok ciddi bir iştir vakit zaman emek ister; eğitimi veren de alan da aynı ciddiyette olmalıdır..Sonuçta hepimiz hobi yapıyoruz;hiç bir bilgiye (havacılık olarak ) sahip olmayan yada çok az bilgisi olan kişiye üç beş saatte yada günde hiç bir şey öğretemezsiniz olmaz doğasında yok;Turkish Virtual olarak böyle bir eğitim vermeyi hiç bir zaman düşünmedik;ancak vpilotumuz olduktan sonra iç bünyemizde zaten bir eğitim var yeni bir yapılandırmada önümüzdeki günlerde olacak..Zaten Vatsim ortamında sıfırdan eğitim veren sanalhavayolu yok gibi varsa da ben bilmiyorum..

Aslında bakarsanız bu eğitim sorunu neden Türk sanal hava sahasında ve neden Türk asıllı kurum ve kuruluşlarda yabancı pilot sayısının yüksek olmasıyla da doğrudan ilgilidir. Eğer bu konuya büyük, emekler harcanmış bilgili kuruluşlar çözüm bulmazsa, bizler hiçbir şey yapamayız.

Sonuç olarak değerli hocam kesinlikle nüans olarak da aynı frekansta bir araya gelmeli ve oturtulmuş bu raylı sistemin alt yapısında yetişmesi, Türk hava sahamızın Türk vpilotlarla dolması için eğitim hassasiyetini göstermenizi temenni ediyorum.

Türk hava sahasını idare eden kurum TurVACC dır..Daha önce söylediğim gibi burada ciddi bir eğitim faaliyeti başladı yaz dönemi nedeni ile bir ara verildi ama önümüzdeki aylarda yeniden eğitimler başlar..

Tekrar söylemekte yarar var sanırım TurkishVirtual misyonu içinde sıfırdan bir eğitim vermek yok ve olmayacakta ancak giriş sınavını başarı ile geçen vpilot bünyemize katılır..

Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY3506 » 19 Sep 2015, 18:25

Merhaba Taşkın
Aramıza hoş geldin. Yazdıklarında kullandığın güzel uslüptan anladığım kadarı ile gayet eğitimli bir insansın ve bunun sonucu olarak eğitime önem veriyorsun. Bu yüzden sanal havacılık ile ilgili ihtiyacın olan doğru bilgiyi doğru kaynaklardan kendi çabaların ile elde edebileceğinden hiç şüphem yok.
Forumda dile getirdiğin eğitim konusuna gelecek olursak bu tarzda eğitim girişimleri daha önce denendiğini ama devamlılık sağlayamadığını bilmeni isterim. Maalesef ki buradaki tecrübeli üyelerin neredeyse hepsi iş ve aile hayatı ile çok yoğun bir tempo içinde iken sadece uçuşlara bile zaman ayırmakta zorlanmakta ve bundan dolayıdır ki ek olarak eğitim vermek neredeyse imkansız gibi bir duruma dönüşmekte. Bu yüzden sitemizde düşündüğün bir tarzda eğitim uygulaması halihazırda bulunmamakta.
Eğitim kaynağı konusunda öncelikte sitemizin training başlığı altındaki dokümanları okumanı tavsiye ederim. Devamında kendini geliştirmek için gerçek havacılık eğitimlerinde kullanılan dökümanları deneyebilirsin. İllaki takıldığın konular olursa forumda paylaşırsın ve bizde bu sayede hem bilgi tazelemiş olur hemde yeni şeyler öğrenme şansı elde edebiliriz.
En kısa zamanda sınavını geçip uçuşlarını yapmaya başlamanı dilerim.
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Postby THY4146 » 19 Sep 2015, 23:59

Merhaba yeni katılan Arkadaşım,

Öncelikli olarak bende bu camiaya hoşgeldin diyorum.

Uzun zamandır bir Turkish virtual ailesi üyesi ve aynı zamanda bir TurVACC üyesi ATC olarak Erman hocamın dediklerine katılıyorum. Hatta bu konuda bizim de aramızda zaman zaman müzakereler oluyor. Turvacc türkiyede Vatsim tabanındaki sanal havayolu trafiğini denetleyen ve yöneten bir sanal kurum olarak havacılık eğitimi içinde tayin edilmiş bir organizasyondur. Size önerim bir an önce iletişime geçerek eğitim almanızdır. Bu konuda size yardımcı olabilirim benimle de iletişime geçebilirsiniz.

Umarım bu keyifli hobi içinde sistemin avantajlarını da kullanarak kendiniz geliştirir ve daha fazla keyif alabilirsiniz.

Deniz Mordoğan
THY4146
Junior Member

Name: Deniz MORDOGAN
PID: 4146
Vatsim ID: 1126032

Postby THY3716 » 20 Sep 2015, 19:58

Merhaba Taşkın Bey, camiamıza hoş geldiniz.

Dile getirdiğiniz hususların eksikliğini reddetmemiz tabii ki mümkün değil, lakin söylenecek o kadar çok şey var ki, hangisinden başlamak gerekir, o konuda pek emin değilim.

1. Öncelikle, Turkish Virtual, geçmişteki adıyla "flythy" uzun yıllar bir okul misyonu yüklenmişti. Flight Simulator adlı program vasıtasıyla uçuşlar yapılabildiğini, hatta bu işin çok ciddi boyutlarda yapıldığını duyan pek çok kimse bilgisayarındaki arama çubuklarına "sanal thy", "virtual thy" tarzı kelimeler yazıp arama butonlarına bastığında karşılarına çıkan "turkishvirtual.com" yani biz, veya "thyva" (IVAO ortamındaki) sitelerini görüyor, bize başvuranlar da şu ya da bu şekilde sisteme kabul ediliyorlardı. Hatta ben de bu şekilde üye oldum diyebilirim. İyi hatırlıyorum, önce VATSIM nedir onu öğrendim. Uzun zaman herhangi bir VA ya üye olmaksızın VATSIM ortamında öyle böyle uçtum. Bu esnada o zaman ki flythy forumlarını hep takip ettim ve uzun bir süre kendimi bu camiaya girmeye hazır hissetmedim. Çünkü forumlarda öyle şeyler konuşuluyordu ki, ben buradaki insanların çoğunu gerçek pilot sanıyordum. Halbuki boşuna tereddüt ediyormuşum çünkü başvuruda bulunsaymışım beni de alırlarmış.

O yıllarda pek seçiciliğimiz yoktu. Bir sınav uygulanıyordu geçerseniz üye olabiliyordunuz. FlyTHY veya şimdiki adıyla Turkish Virtual bünyesine kattığı pilotlarına şimdi olduğu gibi sıkı bir eğitim programı uygulamıyordu ama düzenlenen etkinliklerden önce forumlarda yapılan açıklamalar, skype buluşmalarında gerçek pilot lisansına sahip kaptanların anlatımları, yine forumlarda sorduğunuz sorulara verilen cevaplar, arkasından gelen başka yorumlar, sizin ilk defa gördüğünüz veya duyduğunuz bir konuyu merak edip internetten açıp okumanız, bulamazsanız sormanız, birisinin cevaplaması, yanlış cevaplamışsa başkasının düzeltmesi, sonra kulakları çınlasın Hasan Ünsaç gibi çok değerli ATC büyüklerimizin uçuşlarda attığı o tatlı fırçalar, hafif kızarmış yüzlerle yaşanan mahçubiyetler, aman bir daha olmasın diye açıp bir ortaokul öğrencisi gibi konuyu çalışmamız vb. faktörler pilotlarımızı bir şekilde önüne katıp götürüyordu.

Bugün hala aramızda olup çok sıkı bir şekilde uçan bir çok pilotumuz ki belki ben de buna dahilim, bu şekilde yetiştik.

2. Bu güne kadar sizin olmasını istediğiniz şekilde bilimsel anlamda eğitim veren bir sanal havayolu bu camiada bu güne kadar hiç olmadı. Olacağını da zannetmiyorum. Bir ara "sanal havacılık akademisi" adlı bir oluşum kuruldu (hatta kurucusu bu konuda bir kitap da yazıp piyasaya sürdü), ben de bu oluşum içinde öğretmen olarak yer aldım. Bana 3 kişilik bir sınıf verildi. Önce bir formasyon eğitimi bana verildi, ardından bu 3 kişilik sınıf ile skype ortamında tanıştırıldım ve müfredata başladık. Sadece ilk derste 3 kişi toplanabildik. Diğer derslerin çoğuna ya onlar ya ben katılamadım. Çünkü takdir edersiniz ki hayat devam ediyor ve istediğiniz her zaman istediğiniz gibi gitmiyor. Siz size ders verecek olan kişi sadece siz hazır olduğunuz an karşınıza çıksın ve siz birşeyler öğretsin istiyorsunuz ama öğretecek olanlar da müsait olmayabiliyor. Dolayısıyla, Turkish Virtual olarak, skype veya benzeri ortamlarda toplanıp da ders anlatımı yapılabilecek bir ortam oluşturmakta zorlanıyoruz, ve muhtemelen bu güne kadar kimse bunu başaramadığı gibi bizde yapamayacağız.

3. "İlla canlı ders anlatımına gerek yok" kaynak olsun, biz oturup çalışalım diyorsanız, o konuyu da düşündük, hatta geçen yıl bu konu ile ilgili bir çağrı yapıp gönüllü yazar talebinde bulunduk. İnternet ortamında ingilizce olarak yüzbinlerce kaynak bulunduğu halde Türkçe yazılmış eserlerin azlığından dolayı Turkish Virtual olarak 2 kitap hazırlama planı yaptık. Hatta eğitim departmanı sorumlusu olarak ben yaptım. Şu anda da hala elimde duran taslak bu kitapların maalesef içini dolduramadık. Çünkü yazılması gereken o kadar çok konu vardı ki, tek başıma yazmam imkansızdı. Gönüllü yazar çağrımıza "ben yaparım" diyen bütün pilotlarımızdan maalesef sonradan hiç bir ses seda çıkmadı. Bunun üzerine şimdilik bu projeyi askıya almak zorunda kaldım. Ama inanın aklımda, ve emekli olabilirsem bu işi yapacağım, söz :)

4. Bununla beraber, bilgi kirliliği olarak söz ettiğiniz internet ortamı asla sizin belirttiğiniz gibi değildir. Öncelikle, VATSIM'in kendi sitesinde VATSIM'de asgari uçabilecek bir pilotun ihtiyaç duyduğu her bilgi mevcuttur. Sadece VATSIM'de değil, pek çok yerde hem temel hem de tekamül seviyede pek çok havacılık konusunun anlatımını bulabilirsiniz. Örneğin, SID STAR konusunda sorununuz mu var? Google arama çubuğuna "VATSIM SID STAR" yazdım ve http://www.vatsim.net/pilot-resource-ce ... -and-stars isimli çok güzel bir yere geldim. Sol tarafta neler neler yazıyor. Sadece sanal havacılık siteleri değil, gerçek havacılık sayfalarını da karıştırın. İhtiyaç duyduğunuz her ama herşey önünüze gelecektir. Ama nedense, araştırma yapmak zor gelip de insanlara buradan eğitim istiyoruz demek daha kolay geliyor.

5. İnternet sitelerini de geçtim, Turkish Virtual'ın hatırı sayılır bir geçmişi var. 14 yıldan fazladır devam eden bu güzide ailenin forum geçmişinde neredeyse bu güne kadar tartışılmamış hiç bir konu yok. Biraz arama yapın bakın neler neler göreceksiniz. Okumak zordur, vakit de alır, tabii ki kabul ediyoruz, birinin skype da çıkıp anlatması daha basit, anlamadığınız konuyu forumda yazıp sonrasında cevap beklemek elbette sıkıcı olabilir ama, tekrar ediyorum, skype da sizin hazır olduğunuz her an size ders anlatacak ücretli bir çalışan bulundurabilecek bir bütçemiz de maalesef yok.

6. Peki, hiç bir şey öğretmeden neden sınavlarda bu kadar zorluyoruz? Şundan dolayı...

Yıllarca Turkish Virtual yukarıda bahsettiğim gibi bir okul misyonu üslendi ve uzun zamana yayılmış bir süreç içerisinde bünyesindeki pilotların belirli seviyeye gelmesini hedefledi. Yani yetiştirdiği pilotlar aslında "okullu" olmaktan öte "alaylı" pilotlar oldu. (Okullu - alaylı hikayesini anlatmama sanırım gerek yoktur) Tabii bu uygulama camiaya bir çok sanal pilot kazandırmasına rağmen üstümüze bir de yafta yapıştırdı : "TURKISH VIRTUAL PILOTLARI EĞİTİMSİZDİR ! "

Yıllarca bu ithamlara maruz kaldık. Sanal hava sahamızdan hiçbir zaman eksik olmayan büyük fırtınalar, yani tartışmalar esnasında bir şekilde Turkish Virtual ailesi ile polemiğe girmek isteyen herkes bu lafı ağzına sakız etmiştir. Evet, THY kodu ile uçup üyemiz olan, daha telsiz konuşma kurallarını bile bilmeyen pek çok üyemiz olmuştur, ama yukarıda ayrıntısıyla anlattığım gibi insanlar soğumasın, bir şekilde bu camiaya kazandırılsın, sosyal çevre genişlesin düşüncesiyle Turkish Virtual senelerce hiç gocunmadan kim olursa olsun bu camiaya kabul etmiştir.

Ama son 2 yıldır bu konuda bir değişim uygulamaya karar verdik. Oldukça seçici bir sistem uygulamaya karar verdik. Hiç bir şey bilmeyen, VATSIM'e yeni girmiş birilerini üye olarak kabul etmemeye başladık. VATSIM'de veya IVAO'da en az 50 saat uçmuş olma şartı getirdik. Bu konuda kararlıyız, asla taviz vermeyeceğiz. Çünkü, merak edip bir bakayım diyen çok kişi çıkıyor. Hiç telsiz konuşması yapmamış birisini artık üye olarak almak açıkçası istemiyoruz.

Sınav sorularımızı biraz zorlaştırdık, seviye seviye ayırdık, belki farketmediniz, size yeni pilot alımı sınavında sorduğumuz soruların pek çoğu havacılık sorularından ziyade VATSIM ortamında ne yapılacağının bilinmesine yönelik sorulardı. Örneğin, soruların birinde şuna benzer bir şey soruyor :"Tam pist başında kalkış yapacakken offline oldunuz, ne yaparsınız?" Veya "hiç hava trafik kontrolorü yokken telsiz frekansı ne olmalıdır?" Siz bu soruları yanlış cevaplıyorsanız, kusura bakmayın, sizi almamamız çok normal. Çünkü bu tip sorular işin A'sı, B'si, C'si. Kimseyi sıfırdan yetiştirecek ne enerjimiz, ne vaktimiz var. Bazı varsayımları kabul etmemiz gerekiyor. Yoksa emin olun, siz eğitim istiyorsunuz ya, vallahi de billahi de yarın biri çıkacak "bana ingilizce öğretin kardeşim, öğretmeden ne istiyorsunuz?" diyecektir.

Checkride larda sesli iletişim kullanma zorunluluğu da getirdik. Yoksa bu devirde, ses kartı olmayan bilgisayar mı var, ama hala text ile haberleşmeyi tercih eden pilotlar çıkıyor. Kıdemli kaptan rütbesinde pilotumuz var, sesli muhabere yapamayan. Kusura bakmayın, kayıp ve iyi yetişmemiş bir neslimiz zaten var, bundan sonra hiç olmazsa belli bir ölçüde kendini yetiştirmiş, bundan sonrasında da hangi bilgiyi nerede bulabileceğini bilen pilotlarla çalışmak istiyoruz.

Hiç mi bir şey yapmayacağız? Hayır, tabii ki yapacağız, projelerimiz var, bahsettiğim kaynakları yapacağız, ama "armut piş ağzıma düş" şeklinde olmayacak. Siz biraz gayret edin, sınavı geçin, gerisine destek oluruz. Umuyoruz ki sınavımız eksikjlerinizi göstermek konusunda yardımcı olmuştur.

Siz pek istemiyorsunuz, ama ben yine de size başarılar ve bol şanslar diliyorum.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby taskinyildiz » 10 Oct 2015, 02:42

Değerli hocalarım, öncelikle gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Beni bu denli ciddiye almanız bende büyük bir sevgi ve saygı uyandırdı.

Bahsettiğim internetteki yalnış bilgi, biraz da kaynak bilmemek ile ilgiliydi ancak sizin bana tavsiye ettiğiniz, gösterdiğiniz adresler bana yeterince kaynak imkanı sundu ve kısa zamanda güzel ve doğru şeyler öğrendim sayenizde. Bunun için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Sınava tekrar katıldım ve güzel bir sonuçla sınavı geçtim, bu sonucu gösterdiğiniz ilgiye ve kaynaklara borçluyum. Umarım burada birbirimizi daha yakından tanırız.

Üçüncü sınıf konservatuar öğrencisiyim, okulu uzatmadan bitirebilirsem de ilk işim PPL ve CPL için bir eğitim kurumuna başvurmak olacak. Aranıza katılmaktan mutluluk duyuyorum, tekrar teşekkür ediyorum.
taskinyildiz
Newbie

Postby artuncs » 10 Oct 2015, 04:44

Hos geldin aramiza Taskin kaptan :) Umut ederim hayalerini en kisa zamanda gerceklestirirsin.

Sevgiler
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY4115 » 01 Dec 2015, 17:18

herkese iyi aksamlar dilerim ,

detayli olarak umarim ilerde yazisma firsatimiz olur ancak,
pazar gunu yapmis oldugum muracata iliskin olarak ,
sinava girmem gerekliligi konusunda web de ismimi goruyorum,
ve en son 8 saat icinde sinava girmeniz gerekmektedir diye bir mail aldim ,
sinava girmek icin bir kod gerekmekte ancak bu kod tarafima ulastirilmis degil,
ilginizi rica ederim
saygilar ,
THY4115
Newbie

Name: ilker adiguzel
City: kyiv
PID: 4115
Vatsim ID: 1335209

Postby artuncs » 01 Dec 2015, 18:24

ILKERADIGUZEL wrote:herkese iyi aksamlar dilerim ,

detayli olarak umarim ilerde yazisma firsatimiz olur ancak,
pazar gunu yapmis oldugum muracata iliskin olarak ,
sinava girmem gerekliligi konusunda web de ismimi goruyorum,
ve en son 8 saat icinde sinava girmeniz gerekmektedir diye bir mail aldim ,
sinava girmek icin bir kod gerekmekte ancak bu kod tarafima ulastirilmis degil,
ilginizi rica ederim
saygilar ,

Ilker bey merhabalar,

Email'leriniz bana ulasti fakat musait olamadigim icin size geri donemedim.

Icinde kod bulunan email spam mesajlarin icine gitmis olabilir bir kontrol ediniz lutfen. Eger bulamazsaniz endise etmeyin ilk firsatta kodunuzu size gonderecegim. Ayrica sure icinde dusunmeyin uzatilabilir.

Saygilar

Sent from my iPhone using Tapatalk
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY3716 » 01 Dec 2015, 19:03

Kendisine sınav kodu tekrar verilmiştir. Başarılar dileriz...
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY2100 » 02 Dec 2015, 20:58

Sevgili ilker adıgüzel sizin gibi gerçek bir pilot için zaten çok basit olacaktır sınav formaliteden ibaret hoşgeldiniz.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY3506 » 03 Dec 2015, 00:12

Kaptanım, gördüğüm kadarı ile ilk uçuşlarımızı başarılı bir şekilde yapmışsınız. Sizi sanal havacılık ekibimizde görmek gerçekten çok büyük bit mutluluk. Emin olun sanal havacılıkta kazandığınız bilgiler ATPL eğitim süreciniz boyunca size çok büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca kişisel tespitimdir, musiki yeteneği havacılık yeteneği ile doğru orantılı artmaktadır. Çünkü bir hava aracını hissetmek ayni bir enstrümanı hissetmek kadar önemlidir. O yüzden hedefinize ulaşmanızı gönülden destekliyorum. Takıldığınız konularda sorular sormakta hiçbir zaman çekinmeyin. Sanal hava sahamızda görüşmek üzere.
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Postby THY1989 » 19 Jan 2016, 22:39

Merhaba
Eğitim dokümanlarının hazırlanmasının uzun zor ve zahmetli olduğunu anlamak gerekiyor.
Bu konuda sorun yok ama kısaca ilgili rütbelerde bilinmesi gereken ve yeterlilik aranan konular liste halinde netleştirilirse internet deryasında biz de nelere yoğunlaşmamız gerektiğini daha iyi süzeriz
Böyle bir dokümanın hazırlanması mümkün müdür ?
Tşk
THY1989
Junior Member

Name: Demir HAN
City: Bursa
PID: 1989
Vatsim ID: 967557

Return to Training Lounge