First officer exam and checkride

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

First officer exam and checkride

Postby THY4065 » 27 Feb 2015, 00:28

Merhabalar,

An itibariyle 30 seniority puanına ulaşmış bulunuyorum. En kısa zamanda first officer exam ve checkride'ına girmek istiyorum. Nasıl bir hazırlık yapmak gerekir? Her türlü bilgiyi öğrenebilirim sıkıntı yok ama bu sesli muharebe de kuledeki arkadaşları anlamak çok güç oluyor. :D Bu problemi nasıl halledebiliriz.

Bana bu sınav ve checkride'a hazırlanmam için yardımcı olabilecek bir arkadaşımız var mıdır?

Selamlar,
THY4065
Junior Member

Name: Faruk Ugranli
City: Izmir
PID: 4065
Vatsim ID: 1302155

Re: First officer exam and checkride

Postby THY4016 » 27 Feb 2015, 08:51

Sesli haberleşme için DHMI nin yayımladığı Havacılık freyzolojisi kitabını tavsiye ederim.İngilizce ve Türkçe açıklamalar var diye hatırlıyorum.Her iki dili de halletmeniz son derece önemli hocam.Ama gayret ederek üstesinden gelebilirsiniz.Kolay gelsin
THY4016
Average User

Name: Tamer OZTURK
City: Gazimagusa
PID: 4016
Vatsim ID: 1228857

Postby THY4046 » 27 Feb 2015, 16:51

Merhabalar, bende First Officer rütbesi için check ride'a katılmak istiyorum. Faruk kaptan http://www.iststatus.com/ linkinden dinleyerek pekiştirme yapabilirsin, çoğu zaman bende anlayamıyorum ama iyileşiyor git gide.
THY4046
Rookie

Name: Emre Bedirhan KAPLAN
City: İzmir
PID: 4046
Vatsim ID: 1183178

Postby THY3716 » 27 Feb 2015, 16:59

Checkride planlaması yapılacağı zaman duyurular yapılacaktır. Şu an için öngörülen bir tarih bulunmamakla birlikte en kısa zamanda gerçekleştirmeye çalışacağız. Checkride akşamı Türkçe ya da İngilizce sesli muhabere yapabilirsiniz. Ama eğer sesli muhabere yapmaz da text olarak yapmaya karar verirseniz sınavdan %90 ihtimalle kalacağınıza emin olabilirsiniz. :)
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY4065 » 27 Feb 2015, 18:30

Bahadır Kaptanım,

Motivasyonunuz için sağolun :).

Iststatus'dan takip ediyorum bende, güzel bir geliştirme yöntemi olduğunu düşünüyorum. Yalnız pratik yapmadan tamamıyla geliştirmek mümkün gözükmüyor.

Tamer kaptanım verdiğiniz dökümanı inceleyeceğim. Teşekkürler.

Herkese Selamlar,
THY4065
Junior Member

Postby THY4018 » 28 Feb 2015, 23:22

Benim tavsiyem, VATSIM'e girin, park halinde yerdeyken online olun ve uçuş yapmadan olduğunuz yerde bekleyip, ATC ve diğer trafikleri dinleyin. Fplan'ın altındaki "remarks" kısmına ikna edici birşey yazarsanız atc ler anlayışla karşılayacaktır. Bir etkinlik zamanı gelin VATSIM'e, park halindeyken açın radyoyu, atc offline olana kadar atc yi dinleyin. Mutlaka işe yarıyacaktır :)
*StarFighter* 104
Image
THY4018
Staff

Name: Burak KAN
City: Istanbul
PID: 4018
Vatsim ID: 1262234

Postby THY1592 » 02 Mar 2015, 19:05

Benim tavsiyem, VATSIM'e girin, park halinde yerdeyken online olun ve uçuş yapmadan olduğunuz yerde bekleyip, ATC ve diğer trafikleri dinleyin. Fplan'ın altındaki "remarks" kısmına ikna edici birşey yazarsanız atc ler anlayışla karşılayacaktır. Bir etkinlik zamanı gelin VATSIM'e, park halindeyken açın radyoyu, atc offline olana kadar atc yi dinleyin. Mutlaka işe yarıyacaktır :)

Yeni başlayan arkadaşlarımız için çok yararlı bir çözümdür..Fakat Vatsim kuralları gereği ATC veya Pilot olarak Obsever (OBS) online süreniz 30 dk sınırlıdır..Buna dikkat ediniz 30dk dolunca offline olun 5 dk sonra tekrar online olabilirsiniz Remaks a da "Newbie" yazabilirsiniz...
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY4065 » 02 Mar 2015, 22:15

Bu tavsiyeler gerçekten faydalı oluyor, daha önce denemiştim bir süre sonra az da olsa anladığınızı farkedeceksiniz. Yalnız problem, ingilizce ya da türkçe konuşuluyor olsun farketmez, insanların ne söylediğini anlamakta güçlük çekmemdir benim için. Bir yandan simülatördeki motor sesleri vb., diğer taraftan diğer bozucu etkilerden dolayı sesler ya boğuk boğuk ya da bozuk bir şekilde geliyor. Alışan kaptanlarımız ve controller'lar için içinden kelimeleri cımbızla çekmek belki kolay oluyordur ama benim açımdan bu büyük bir savaş :). Acaba bu ortamı daha temiz dinlenebilir hale getirmek için diğer sesleri kapatmak faydalı olabilir mi? Yada başka uyguladığınız kolaylaştırıcı yöntemler var mıdır?

Herkese selamlar,

Herkese selamlar,
THY4065
Junior Member

Postby THY4382 » 02 Mar 2015, 23:28

başlangıç aşamasında hem motor sesi, hem telsizde ki parazitler üstüne birde yeni olmanın heyecanı derken anlaşılması, yapılması güç gibi gelir ancak zamanla komutlar kelimeler yer etmeye başlar hatta sonra tahminler bile yaparsınız; şimdi şu komutu verecek falan diye.
BEnim tavsiyem kalem kağıt olsun elinizde mutlaka ATC talimat verirken duyabildiginizi hızlıca yazın, örneğin ATC size "climb and maintain flight levet 3-2-0" dedi, siz hızlıca "c 320" yazıp diğer komutu beklemeye geçin.
birde Flight Simulator deki soun kısmıdan motor vb. sesleri kısabilirsiniz.
Ancak kendimden biliyorum ilk ATC ile iletişime geçeceğim zaman ergenlik çağına yeni girmiş çocuk gibi sesin inceliyordu, titriyordu :D ama alıştıktan sonrada uçmak için ATC li meydan ararsınız.

İyi uçuşlar
THY4382
Average User

Name: Eren DOĞAN
City: İstanbul
PID: 4382
Vatsim ID: 1138236

Postby THY4065 » 02 Mar 2015, 23:49

Çok haklısın Eren Kaptan söylediklerinde. Ben de söylediklerinizi birebir yaşadım ama ben henüz alışamadım bu duruma. Yalnız farkettiğim bir durum daha, iststatus.com sitesinden gerçek konuşmaları dinlemek terminolojiyi öğrenmek açısından iyi fakat kulak alışkanlığı açısından kötü. Çünkü iststatus.com'daki konuşmalar vatsim'deki konuşmalarla kıyaslanmayacak kadar temiz ve rahatlıkla anlaşılabiliyor (En azından çoğunluğu). Bunda kullanmış olduğumuz ekipmanların yetersizliği en önemli sebep tabiki. Fakat komünikasyon olayı first officer sınav ve checkride öncesi çözülmeyi bekleyen bir problem olarak karşımda bulunuyor. :)

Selamlar,
THY4065
Junior Member

Return to Training Lounge