Aircraft Inspection (in Virtual Aviation)

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Aircraft Inspection (in Virtual Aviation)

Postby THY65 » 23 Aug 2014, 05:45

Arkadaşlar,

Bugün çok ilginç ve öğretici bir olay yaşadım ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Biliyorsunuz uzun bir süredir özellikle aramıza yeni katılan TurkishVirtual pilotları için çok yararlı olacağına inandığım eksiksiz ve aynı zamanda mantıklı-öğretici bir checklist üzerinde çalışıyorum.

Bu çalışmaya ilk başladığımda sanal havacılıkta "aircraft inspection" yani uçuş öncesi uçağın ana parçalarının olup olmadığı ve sağlamlığıyla ilgili incelemenin gereksiz olduğunu düşünüyordum. Ancak bugün yaşadığım olay bana bunun tam da doğru olmadığı gösterdi!

Bu sabah hazırladığım checklist taslağını test etmek için bir uçuşa başladım, VATSIM'e uçuş planı gönderdim FDR'ı başlattım FMC programladım tam motor çalıştırmaya geçtiğimde checklist'ime koyduğum "THRUST - CHECK IDDLE" maddesine geldiğimde bir baktım sağ motor gaz kolu İddle'a gelmiyor. Yani bir nevi mekanik arıza var! Bildiğim tüm yöntemlerle gaz kolunu bir türlü İddle'a getiremedim ve mecburen uçuşu iptal etmek zorunda kaldım.

Yani sana havacılıkta da "aircraft inspection" gerekiyormuş. Siz siz olun uçuş hazırlıklarına başlamadan bakın bakalım teyyarenizin lövyesi, gaz kolu vb. yerinde mi, hareket ediyor mu, sağlam mı? :)

Şimdi hemen checklist'imin başına bununla ilgili bir madde ekleyeceğim.

Bir ekleme daha yapayım: Benzeri şekilde, uçağın pek çok ayarı başlangıçta her seferinde aynı oluyor diye checklist'i biraz hızlı geçmişim, parking brake hep set olur ama bu kez nedense set değilmiş (Dün FSUIPC update ettim sanırım bu olaylar bunun için oldu) anında FDR'den fırçayı yedim çok utandım. Yani yine siz siz olun, Checklis'in tüm maddelerini her seferinde dikkatlice takip edin. Örneğin aircraft Inspection la ilgili olay çok uzun bir uçuğun sonuna doğru da olabilirdi örneğin tam alçalmaya geçtin hız arttı bir bakıyorsun speed brake kolu kırılmış :) olur ya.

Keyifli uçuşlar..
Selam, saygı ve sevgilerimle,
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Name: Murat TOLOGLU
City: Istanbul
PID: 65
Vatsim ID: 839820

Re: Aircraft Inspection (in Virtual Aviation)

Postby THY3009 » 23 Aug 2014, 09:41

Ellerinize ve emeğinize sağlık Murat hocam, sayenizde yeni yeni bilgiler öğreniyoruz. :clap: :clap: :clap:
THY3009
Advanced Member

Name: Yalcin KESER
PID: 3009
Vatsim ID: 1188102

Postby THY65 » 23 Aug 2014, 11:39

Rica ederim bu vesileyle tapatalk ı da denemiş olayım ;)
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY4016 » 23 Aug 2014, 12:40

Murat hocam bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz.Benimde zamanında buna benzer bir olay başıma gelmişti.Wilco Feelthere A320 ile Antalyaya uçuyordum ve alçalmaya başlamıştım.Yaklaşık olarak 6000 feette uçak motorları iddle a aldı.Yani hiçbir şekilde uçak thrust(çekiş) üretmiyordu.AutoThrootle'ı devre dışı bıraktım kendim müdahale ettim ne yaptıysam olmadı.3500 feet e kadar irtifa kaybetmiştim, nasıl düzelttiğimi hatırlamıyorum ama daha sonra herşeyi normale döndürmüştüm.

Hala böyle birşey nasıl başıma geldi anlamıyorum.Bunun üzerine yaptığımız işin disiplinli bir şekilde yapılması gerektiğini anladım.
Benim de başıma böyle bir hadise geldi sevgili dostlar.
Sevgiler
THY4016
Average User

Name: Tamer OZTURK
City: Gazimagusa
PID: 4016
Vatsim ID: 1228857

Postby THY65 » 23 Aug 2014, 16:39

Tamer Hoca'm rica ederim. Umarım yararlı olabilirim. Gerçekten çok yorucu bir çalışma oluyor; Onlarca checklist'i detaylı olarak inceledim. B737 nin gerçek flight crew manual'inden birçok konuyu araştırdım vs vs. Birkaç uçuşta da test edeyim son halini paylaşacağım. Keyifli uçuşlar.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby artuncs » 24 Aug 2014, 18:25

Ellerinize emeklerinize saglik :clap: :clap:
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Return to Training Lounge