PMDG 737NG Handy Checklist for TurkishVirtual Pilots

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

PMDG 737NG Handy Checklist for TurkishVirtual Pilots

Postby THY65 » 05 Aug 2014, 10:05

Arkadaşlar

Aranızda "bu adam forumlarda cır cır konuşuyor hiç uçuş yapmıyor, ne yapıyor?" diye düşünen varsa cevabı görmek için bu bağlantıya tıklasın :)
https://www.dropbox.com/s/4s1yihg1q6boo ... 201_1.docx

Özellikle yeni başlayan ve arada sırada uçuş yapan arkadaşların çok işine yarayacağına inandığım bir checklist hazırladım. Öncelikle bugün yüklediğim checklist'in bir Ön Kopya (Preliminary) olduğunu belirtmek isterim. Yani çok fazla hata olabilir. Ben bu ön kopyayı kullanıp revize ederek kullanılır hale getireceğim ve yine sizlerle paylaşacağım. Diğer yandan, bu kopyayı kendine bir "Model-Template" olarak alıp kendi ihtiyaçlarına uygun yada başka uçaklar için checklist hazırlamak isteyen arkadaşlar bugünden kullanmaya başlayabilirler.

Tavsiyem yüklediğim dosyayı (gözden geçirip revize ettikten sonra) renkli yazıcıdan arkalı-önlü çıkış almanız ve yapabiliyorsanız PVC kaplamanız.

Üzeri sarı renge boyalı bölümler bizim FDR'ın ceza yazmak için hazır beklediği bölümlerdir, aman buralara dikkat :) Checklist'i hazırlarken FDR beklentilerine öncelik verdim. Örneğin meydan chart'larında yazan "transition altitude" lar 10 yada 15 000 ft olabiliyor halbuki bizim FDR kalkış ve inişte 8-9000 ft arası QNH ayarlamamızı bekliyor. Checklist isminde "for TurkishVirtual Pilots" dememin sebeplerinden biri de bu; bize özgü! Ancak bu konuyu araştıracağım şayet meydan chart'larında yazan transition altitude ları kullandığımızda ceza yemezsek gerekli düzeltmeleri yapacağım. Yine bu konuyla ilgili bir başka örnek, mesela etik olarak park noktasına girmeden hemen önce TAXI LIGHTS OFF yapıldığını biliyorum ama bizim FDR önce motorların kapatılmasını bekliyor. Gibi.

Dikkate aldığım diğer hususlar:
*Uçuşun önemli anlarını belirgin hale getirmeye, böylelikle prosedürün daha iyi algılanmasını sağlamaya çalıştım.
*Sadece uçakla ilgili checklist değil baştan sona bir sanal uçuşa ait bir "Handy Checklist" yapmaya böylece uçuş sırasında ihtiyaç duyacağımız doküman sayısını azaltmaya çalıştım.
*Sadece "dark and cold cockpit + full stop" için değil, bağlantılı uçuşlarda da kullanılacak bir checklist olsun istedim. Örneğin bir meydana geldik oradan başka bir meydana gideceğiz; Uçuş planını kapayıp, FDR'a uçuşu raporlayıp yeni bir plan ve yeni FDR bağlantısıyla yolumuza "ceza almadan :) " devam edebilelim. Tecrübeli arkadaşlar bunu zaten ezbere yapabiliyorlar ama bu şekilde düzenlenmiş bir checklist ben daha önce görmedim. Benim hazırladığım checklist bu konuda çok fazla hata içerebilir ben bunu deneyerek düzelteceğim ve dediğim gibi sizlerle de paylaşacağım.
*Dileyen arkadaşlar FS tuşlarıyla ilgili ip uçları, örneğin benim DOOR1 OPEN(Shift+E) yaptığım gibi ekleyebilirler.
*İncelediğim 10'larda checklist'te rastladığım, sanal havacılıkta uygulaması olmayan "check oxygen" gibi şeyleri sırf zevzeklik olsun diye eklemedim. Diğer yandan, sanal havacılıkta uygulaması olan ancak uçuşu etkilemeyen opsiyonel nitelikteki maddeleri de, belki öncelikler vererek gri gibi başka bir renge boyamayı düşünüyorum. Acil hallerde bu maddeler es geçilebilecek.
*Checklist'in uygun yerlerine FlyTHY_Adim_Adim_Online_Ucus ve FlyTHY_ATC_Ile_Sesli_Iletisim_Usulleri isimli dokümanlardan İngilizce olan haberleşme örneklerini ekledim. Dileyen bunları komple çıkarır dileyen Türkçe olanları ekler, dileyen Text ekler vs., tercih sizlere kalmış.

Bir not da Eğitim Dept'dan Sayın Bahadır Alkes Hoca'ma; VFR/IFR uçuş planlarıyla ilgili aldığım görevi unutmadım, her ne kadar nezaket gösterip zaman zorlaması olmadığını belirtmiş olsanız da yine de çalışmanın gecikmekte olduğunu hissediyorum, beklediğim dokümanlar yeni geldi diğer yandan hazırladığım bu cheklist ile eğitime bir nebze katkı yaparak kendimi biraz olsun af ettirebileceğimi ümit ediyorum :)

Şimdilik aklıma gelen söyleyeceklerim bunlar.

Selam, saygı ve sevgilerimle.
-
Selam, saygı ve sevgilerimle,
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Name: Murat TOLOGLU
City: Istanbul
PID: 65
Vatsim ID: 839820

Re: PMDG 737NG Handy Checklist for TurkishVirtual Pilots

Postby artuncs » 05 Aug 2014, 11:08

Murat hocam valla ne soylesek size az, cok yerinde bir calisma olmus. Hepimizin ihtiyaci ve elinin altinda olmasi gereken bir checklist olacagi muhakkak.

Ozellikle yeni baslayan ve FDR'e henuz alismaya calisan pilot'larimiz icin tamamlandiginda cok faydali olacagina inaniyorum. Henuz tam inceleme firsatim olmadi ama ilk firsatta detaylarina bakacagim. Eger gerekir ise size FDR hakkinda dogrumalari yapariz.

Tekrardan dusunup bizler icin boyle bir calisma yaptiginiz icin sizi kutlarim. Sagolun varolun sevgili kaptanim :clap: :clap: :clap:
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY65 » 05 Aug 2014, 11:47

Erhan Hoca'm bir şey değil severek yaptım bu çalışmayı. Umarım yararlı olur. Düzeltmeleri bekliyorum. Selamlar sevgiler.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY3716 » 05 Aug 2014, 22:42

Hocam elleriniz dert görmesin. Yıllarca bir çok kişi kullanacaktır bu hazırladıklarınızı. Eğitim kılavuzu için hazırlayacağınız yazıları gerçekten dert etmeyin, zira taşınma derdi içindeyim. Toparlanıp eğitim departmanı ile ilgili işlere yeniden eğilmem için en az 2 ay gerekecektir. Şu an ev savaş alanı gibi, bulduğum bir boşluğa laptopu kurdum ve uçuyorum. Malum tayin olduk yine...
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY65 » 07 Aug 2014, 12:19

Düzeltilmiş 2nci ön baskıyı bu bağlantıdan indirebilirsiniz: https://www.dropbox.com/s/15dv5x0wgszoy ... 200_2.docx
İlk versiyonu kısa süre içinde tamamlamayı ümit ediyorum.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY65 » 08 Aug 2014, 22:24

Bunu artık test edebilirsiniz : https://www.dropbox.com/s/okawhf98jvl2u ... 200_4.docx
Görüş ve önerilerinizi bana iletirseniz çok memnun olurum. Selamlar.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY2100 » 09 Aug 2014, 08:04

Murat Hocam ellerinize sağlık :clap:
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY65 » 09 Aug 2014, 08:22

Teşekkür ederim Armağan Hocam. Landing kısmında biraz kafam karıştı. THY nin 1000 ft Landing Checklist Complete uygulaması var, Circling Approach hali vs vs çeşitli değişik olasılıklar var. Bunları bir araya getirmeye çalışıyorum. Selamlar.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY65 » 10 Aug 2014, 20:11

Aprroach bölümü detaylandırıldı. Version 1.0 olarak yayınlıyorum: https://www.dropbox.com/s/a7btzqjczi236 ... 201_0.docx Bir süre test edip Ver1.1 olarak revize edeceğim. Lütfen siz de deneyiniz ve bana geri dönüşleri bildiriniz. Umarım yararlı olur. Selamlar sevgiler.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby artuncs » 10 Aug 2014, 20:38

Ellerinize saglik :clap: :clap: :clap:
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY65 » 10 Aug 2014, 21:50

artuncs wrote:Ellerinize saglik :clap: :clap: :clap:

Üstad birkaç küçük değişiklik yapıp aynı dosya adıyla yeniden yükledim. Bilginize. Teşekkürler.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY65 » 31 Aug 2014, 17:48

Sonunda savgili FDR mizin ışık cezası kesmemek için ne beklediğini çözüp ışık cezasız bir test uçuşunu tamamlayabildim çok mutluyum :)
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY65 » 01 Sep 2014, 11:59

Arkadaşlar checklist'in son halini https://www.dropbox.com/s/9kr6bnfquy8cg ... .docx?dl=0 bağlantısından indirebilirsiniz. Şu ana kadar bana herhangi bir geri dönüş olmadı, deneyenlerin olası hataları bildirmelerini rica ederim.
Keyifli uçuşlar,
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Postby THY3716 » 01 Sep 2014, 23:45

Hocam, ah bir fırsat bulup uçabilsem, ilk işim denemek olacak. Yarın gece uçmayı planlıyorum. Sonucu yazacağım. Şimdiden elinize sağlık.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY65 » 02 Sep 2014, 07:14

Bahadır Hoca'm çok sevinirim. Checklist'i word dokümanı olarak yükledim ki herkes kendi ihtiyacına göre kolaylıkla kesip biçsin diye. Son sayfaya B737 nin V hızlarını, flap ve gear limitlerini vb uçuşta yardımcı olacak bilgileri eklemeyi düşünüyorum.
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Next

Return to Training Lounge