Flight Simulator X Kurulum Rehberi

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Flight Simulator X Kurulum Rehberi

Postby THY3537 » 14 Feb 2013, 21:40

Merhabalar arkadaşlar.
Sizlerin fikirlerini ve tecrübelerini bu başlık altında toplamak istedim.
Bildiğimiz gibi Flight Simulator maalesef yüzlerce yaması olan ve şiştikçe bilgisayarı hantallaştıran bir dizi programdan meydana geliyor. Bizler her ne kadar sorunsuz ve sade bir simulatör kurmaya çabalasak da zamanla o da olsun bunu da deneyeyim diyoruz ve sonunda ardı arkası gelmeyen Fatal Error larla başbaşa kalıyoruz.

Diyeceğim o ki;
Aramızda uzun süredir Flight Simulator X kullanıp hatalarla karşılaşmayan veya çok nadir karşılaşan var ise şayet,
Öncelikle bilgisayarının özelliklerini
İşletim Sistemi-İşlemci türü ve hızı-Ekran Kartı- Ram kapasitesi ve frekansı- Hdd türü ve hızı

Flight Simülator X in hangi versiyonunu kullandığını
Hangi yamaları uyguladığını
Hangi uçakları kullandığını
En uzun uçuş süresini (kabaca) sorunsuz yapabildiği tabiki

Senaryolarını
Diğer Eklentilerinin neler olduğunu

Ve bütün bu eklentilerinin kurulum sıralamasını yazabilir mi?
Dolayısıyla bizler gibi diğer arkadaşlarımıza da kurulumda yardımcı olabilecek bir konu başlatmış oluruz.

Herkese şimdiden teşekkür ederim...
THY3537
VIP Member

Name: Uğur BİLGİN
City: Ankara
PID: 3537
Vatsim ID: 1084376

Re: Flight Simulator X Kurulum Rehberi

Postby THY3683 » 15 Feb 2013, 03:02

Oldukça gerekli bir konu,

Bu konudaki en doğru yazının artuncs hocamızdan geleceğine ve onun yardımlarıyla hepimiz düzgün FSX'lere kavuşacağımıza inanıyorum
THY3683
Average User

Name: Dinc Mor
PID: 3683

Postby THY3009 » 15 Feb 2013, 07:24

Dinç Kaptanıma sonuna kadar katılıyorum.
Erhan hocam müsait bir zamanınızda bizi FSX konusunda detaylı bir şekilde bilinçlendirmenizi rica ediyoruz.

Saygılar, sevgiler...

Yalçın KESER
THY3009
Advanced Member

Name: Yalcin KESER
City: Istanbul
PID: 3009
Vatsim ID: 1188102

Postby THY1592 » 15 Feb 2013, 07:54

Makina özelliklerim :
Anakart : ASUS P5KC
CPU : E8400 3.0 Ghz OC ile 4.0Ghz
RAM : G-SKILL 4gb kit 1333 CL7 (ripjaws )
Ekran Kartı : ASUS GTX 560 DCU DDR5 1gb 256 bit
HDD : 2 adet 320 gb SEAGATE 7400rpm ( Birinde işletim sistemi diğerinde sadece FSX BU ÇOK ÖNEMLİ )
CPU Soğutucusu : COOL MASTER
KASA : COOLMASTER 460 W
Monitör: 2 adet LG 19 inç 4:3
İşletim sistemim ; WIN7 ULTIMATE 64 bit

FSX Deluxe + AC
Global 2010X
REX
GEX
PMDG NGX , AIRBUS AEX
MTL ler ( diğer uçakları hem tipi hemde boyaması ile görmek için 5000 civarı uçak )
FSINN
FSX HDD kapladığı alan 250 GB buldu daha da gidiyor..

Şimdi sorunuza gelirsek yaklaşık bir senedir en ufak sorun (Fatal error müş v.b ) olmadan gayet akıcı bir şekilde kullanıyorum..Ayarlarım sistemimden dolayı ortanın biraz üstü zaten bu ayarlar göreceli bir durum kişiye bağlı en iyi nasıl sonuç alırsanız en iyi ayar size odur,örneğin ben 30.000ft uçarken yerdeki ağaçları görsem ne olur görmesem v.b. Bu bahsettiklerim PMDG NGX VC kokpit ve payware senaryolarda..
FSX öncelikle sisteminizde ayrı bir HDD ye kuracaksınız CPU mümkünse OC yapacaksınız ve sonra sı Tweak larını doğru bir şekilde yaparsanız sorunsuz bir FSX niz olur..
benim hazırladığım ve uyguladığım Tweak paketi...

https://www.4shared.com/rar/D938nWtr/Tweaks.html

Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY3537 » 15 Feb 2013, 10:47

Benim sistemim
Anakart Asus M4A89GTD Pro Usb 3.0
İşlemci Amd x6 Phenom 3.1 oc ile 3.9
Ram 4gb Kingston Ddr3 1333Mhz
Ekran Kartim Sapphire Hd6950 2gb ddr5
Hdd 256 gb 500mb/s okuma yazma ssd(isletim sistemi win8 pro ve fsx de bunun icinde)
Hdd yedekleme maksatli 7200 rpm maxtor 500gb 2. Hdd
850 watt psu
Cooler master islemci sogutucusu

Sistemimde stabil ucus sayim 10 u bulmaz.
Her ucusumda buyuk sorunlarla karsilasirim muhakkak.

Pmdg Ngx, Flight One ATR 72-500, Flight One Cessna T182T
Genellikle Türkiye Senaryolari arada Aerosoft da var
Jeppesen Flight Deck ile Flight Simulator birbirine entegre ucagi moving map uzerinde takip ediyorum tek ekstra programim bu.
Tweak bende uyguladim. Grafikler aonuna kadar acik degil hepsine forumlardan okudugum bazi duzeltmeler uyguladim.

Muhakkak sorun yasiyorum. Acaba Windows 7 ye geri mi donsem bilemedim.
Tavsiyesi olanlar?
Baska sorunsuz sistemler?
Bahadir abi de oldukca aktif, abi senin sistemin nedir ayarlarin nelerdir paylasır misin bizlerle?
THY3537
VIP Member

Postby THY3537 » 15 Feb 2013, 10:50

İsletim sistemini normal HDD ye 7200rpm klasik hdd ye kurmayi ve FSX i de ssd ye kurmayi denesem sizce nasil olur bilgisi olan veya bu dedigim sekilde kullanan var mi acaba aranizda?
Birde Windows 8 ile FSX uyumu ne durumda acaba ben bu yuzden mi cok sorun yasiyorum?
THY3537
VIP Member

Postby THY3817 » 15 Feb 2013, 12:43

Ben de uzun herhangi bir sorun yaşamadan FSX ile 1 yıldan fazladır uçuş yapıyorum.

Bir noktaya değinmek istiyorum;
Microsoflt Flight Simulator birçok .dll .exe ve config dosyanın kombine çalıştığı bir yapıdır. Yani burada irili ufaklı yüzlerde dosyanın senkronize-hatasız çalışmasından bahsediyoruz. Dolayısıyla karşılaşılan her hatada FSX kötüdür deyip suçu fsxe atıp pes edip bırakmak bence çok doğru değil.

Ben de sistemim stable hale gelene kadar irili ufaklı hatalar ile karşılaştım. Ama biraz dikkat ve araştırma ile her sorunun bir çözümü mevcut. Zaten karşılaşılan hataların büyük bir bölümü de yine sonradan kurulan eklentilerdir.

Benim takip ettiğim ve size de önereceğim hata çözme yöntemi şudur;

Yapılması gereken ilk adım FSX herhangi bir sebeple crash olursa göz ardı etmeden Bilgisayarım > Yönet > Event Manager bölümünden öncelikle hatanın hangi .dll, .exe vs dosyadan kaynaklandığını bulmak.
Crash detayını elde etmek.
Google ile benzer hata çözümlerini araştırmak ve çözmek.
Eğer bir çözüm bulunamıyor ise (hataların büyük bölümü bahsettiğim üzere 3th party uygulamalar veya FSX uyumlu olmayan uygulamalardan kaynaklıdır) ilgili uygulamayı kaldırıp geri dönmektir.

Son olarak ta stable bir sistem elde edilince de sistemin image alıp gerektiğinde geri dönmek en etkili yöntemdir.

NOT: Bu saydığım adımlar- senaryo FS9 için de geçerli. Zaten çalışma prensibi aynı. Neredeyse aynı framework kullanıyorlar.

Bu arada bende elimden geldiğince FSX geçip problem yaşayan arkadaşlarımıza yardımcı olmaya hazırım.
Fatih CEVIK
The engine is the heart of an aeroplane, but the pilot is it's soul.
THY3817
Senior Member

Name: Fatih Çevik
PID: 3817
Vatsim ID: 1104588

Postby THY3537 » 15 Feb 2013, 13:04

Avsim forumunda birçok kişi bu konu uzerinde fikir paylasmislar. Windows 8 e gecip joystick donma sorunundan tutun da(ki bu benim de yasadigim cok bas belasi bir sorundur) fatal error ve crash lerin nedenleri ile cozumleri uzerinde uzun uzun tartismislar. Bende usenmeyip okuyayim dedim.

Genel olarak windows 7 de sorun yasama olayi windows 8 e gore oldukca az sayida. Sanirim windows 7 uzerinde oldukca stabil oldu fsx diye dusunuyorum. Ama windows 8 e gecip de joystick donma sorunu olmayan, ucuslarinda sorun yasamadan cold and dark moddan motor susturmaya dek butun asamalari yapip basarili bir ucus tecrubesi edinen sayisi cok da fazla degil. Basarili olup windows 8 den ovgu ile bahsedenler de mevcut ama oranladiginizda cok da buyuk bir kismi degil bu oranin icindekiler.

Kisacasi ilk aklima gelen kendi adima surekli ucuslarimin sorunlarla karsilasmasini windows 8 e bagliyorum. Bilgisayarim birkac saniye daha gec acilacak ama en azindan daha stabil olacak. Bu konu ile ilgili cok da hosuma giden avsim forum dan aldigim bi yaziyi asagiya ekliyorum bence gercekten basarili yamis adam...

I've had every version of Windows since Version 3.0 and I have always prided myself on running the next version of Windows once the first stable betas are available. I have an MSDN membership so my full expectation was prepare to wind down Windows 7.  So, of course I jumped right into Windows 8 and boy was I sorry I did.  For instance, loading up FSX seemed to take LONGER and I traced it back to the certain 3rd party aircraft.  For instance starting directly into the PMDG NGX took forever and then I ran into problems in full screen mode and had to stay in Windowed mode.  And then there was the Metro interface - oh the horror...let's not even go there.  

After three weeks with RTM I bit the bullet, reformatted and spent a week re installing FSX and all my addons.  With that said, maybe ATIs drivers aren't ready yet.  Maybe Windows 8 isn't ready yet.  Maybe the moon is not in the correct alignment.  However, my opinion is that under Windows 8 is Windows 7.  The Metro interface is useless for a non touch screen computer and causes you to go through MORE mouse clicks to do the same thing in Windows 7.  I didn't see any improvement in anything and the interface is just painful.  Plus at the end of the day I don't care if my computer boots in 10 seconds or 30 seconds.  What is going to happen in the 20 seconds that couldn't wait for?  It's not like there is a chance that I will need to launch a nuclear strike at Russia from my PC and that extra 20 seconds will mean the difference between life and death for billions of people.  So, if I wait 30 seconds to access my Word Process or FSX, who cares?  

I actually hated Windows 8 so much after three weeks that I actually started looking at Apple OSX! Then I realized I've got Windows 7, so what am I worried about.  FSX screams on my current high end rig so its a matter of not fixing something that ain't broke.  Maybe some day when Microsoft comes to its senses and allows users to dump the Metro interface and the drivers bake in a little bit I'll take a look at it again.  For me, I don't care what else crashes as long as FSX is 100% stable and mine is. Right now there simply is no reason to move to Windows 8...except to say you're running Windows 8.

Unfortunately,  I predict that Windows 8 and Microsoft BOB will get to know each other very well at the bottom of the trash heap of tortuously horrific operating systems.  The good news is that Microsoft seems to be in a good-bad-good cycle.  Windows 3.11=Good, Windows 95 = bad, Windows 98 = good, Windows ME=horrible, Windows XP=good, Windows Vista=bad, Windows 7 = GREAT, WIndows 8=bad, Windows 9=?.
THY3537
VIP Member

Postby THY3098 » 15 Feb 2013, 13:17

Ben de Fsx e korkarak geçip, yaklaşık 1,5 yıllık zaman diliminde büyük sorun yaşamayanlardanım. Sistem:

İntel i7 2600k (@3,4 OC yapılmadı)
Asus Gtx 590
Gskill 16 gb Ram
Corsair 60 gb SSD+Seagete 1Tb Hdd 7200rpm
Win 7 Home Premium 64bit

Eklentiler ise
Pmdg NGX+ Aerosoft Airbus x+ Wilco Airbus Vol 1
Rex
Ezca+Shockwave 3D Lights Redux
Fscrew
Fs Genesis Turkey Terrain Mesh+Scenery Text Asia Landclass
Bazı Aerosoft Meydanları ve Türkiye'deki çoğu meydanlar
FSINN

Benim tavsiyem eklentilerin hepsinin aynı anda yüklenmemesi. Şahsen bir eklenti yükledikten sonra hemen yedek alırım ve ilerde bir sorun çıkarsa, sorun çıkarmayan en yüklü stabil sisteme geri dönerim. Bu arada fps artışı için kaptanların belirttiği gibi tweak ve eklentilerin service updatelerinin mutlaka yüklenmesi gerektiği görüşündeyim.
Mert Ataklı
PID: 3098
Ankara 07/04/1989
THY3098
Junior Member

Name: Mert Ataklı
Vatsim ID: 1199890

Postby delimawi » 16 Feb 2013, 21:01

Mert Kaptan, sizin sistemin de maaşallah'ı var... Bırakında sorun yaşanmasın artık bu sistemde ;)

Çözünürlük ve FR değerleriniz nedir?
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Postby THY3098 » 16 Feb 2013, 22:42

İlker hocam sağ olun :). Fsx ayarlarını pmdg ngx in kendi dökümanlarında bulunan ayarlar ve forumda kaptanlarımızın verdiği değerli bilgiler doğrultusunda ultrahigh a yakın ayarladım.Çözünürlük 1920x1080.Ancak Fps kilidi kullandığım halde aldığım değerler hiç de memnun edici değil. Örneğin, LTBA terminalde trafik varken taxi halinde aldığım değerler 10-15 fps arasında. :cry:. Aslında overclock yapılması lazım da sistem stabil olduğundan şimdilik hiç dokunmuyorum. :shock:
Mert Ataklı
Ankara 07/04/1989
THY3098
Junior Member

Name: Mert Ataklı
Vatsim ID: 1199890

Postby THY3716 » 16 Feb 2013, 22:57

Uğur kaptanım, siz bana hiç bakmayın. Ben laptop - vista - fs2004 kullanıyorum. Ekran kartım 512 nvidia. Sistem düşük yani. Ama sorun yok, bir şekilde uçuyorum. FSX e geçecek bir makinam olduğu gün kapınızı çalacağım merak etmeyin.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby delimawi » 17 Feb 2013, 01:51

THY3098 wrote:İlker hocam sağ olun :). Fsx ayarlarını pmdg ngx in kendi dökümanlarında bulunan ayarlar ve forumda kaptanlarımızın verdiği değerli bilgiler doğrultusunda ultrahigh a yakın ayarladım.Çözünürlük 1920x1080.Ancak Fps kilidi kullandığım halde aldığım değerler hiç de memnun edici değil. Örneğin, LTBA terminalde trafik varken taxi halinde aldığım değerler 10-15 fps arasında. :cry:. Aslında overclock yapılması lazım da sistem stabil olduğundan şimdilik hiç dokunmuyorum. :shock:

CPU K olduğuna göre overclock avantajınızı zorlayın derim. Ekran kartı kadar CPU nunda performansa katkısı oldukça yüksek FS için.
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Postby artuncs » 17 Feb 2013, 03:18

Tabi bizim simdi burada birbirimize yardimci olmaya calistigimiz oncelikli sey bilgisayar sistemleri dusuk olan ve bu bilgisayarlar ile alinabilecek en yuksek performansi nasil Fsx ten almak olduguna gore ve bizzat benimde bir onceki sistemimin
dusuk oldugunu bilen ve buna ragmen oldukca yuksek bir performans ile Fsx bundan bir kac ay oncesine kadar kullandigimi bilen arkadaslar sagolsunlar beni tavsiye etmisler.

Bende bilgisayarlarinda minimum olmasi gereken veya az cok bir kac degisim ile ne yapilmasi gerektigini dogru yada yanlis bildiklerimi sizle paylasmaya calisiyim.

I5 uzeri ve ozellikle I7 serisi sisteme sahip olanlar oyle cok ta sorun yasamiyorlar. Yasayanlarda ya FSX duzgun kuramadiklari icin yada Fsx bagli calisan program yada add-on lardan yasiyorlar.

Bugun I7 serisi bir Pc ye ve buna bagli Yuksek Ram, hizli Hdd, olan bir Pc ye yapilacak tek sey Fsx duzgun kurmak ve uc yada dort Twicks eklemekten ibaret.

Overlock her halikarda sart.

Bununla birlikte Window un 32bit yerine 64Bit olmasi olmazssa olmazlardandir. Bugun pek cok kisinin yasadigi ''Out of memory'' hatalari 32bit sistemlerden kaynaklanmaktadir ve bu ve buna bagli pek cok sorunu yasamak istemiyosaniz mutlaka sisteminizin 64bit olmasi gereklidir.

Windows u 32bit kullanmak zorunda olanlarin Program Files icinden Command Prompt calistirarak ''bcdedit /set IncreaseUserVA 3072'' komutunu yapistirarark enter basip basarili bir sekilde onaylanmistir yazisini gordukten sonra Pc nizi kapatip acin. Bu islem kullandiginiz virtual memory alanini artiracagindan out of memory hatasi almanizi onleyecektir. Bu islem sadece vista ve win7 32bit sistemler icindir.

CPU isisi Fsx in performansini ve frame hemen dusurecektir, o yuzden iyi bir sogutucunuzun olmasi sart.

Power suply inizin yeterli oldugundan emin olun.

Ekran karti cok fazla onemli degildir. Cok geri kalmamis orta sinif uzeri bir kart yeterli olacaktir.

Simdi oncelikle Fsx in temiz ve adim adim kurulmasi onemli bunun icin bu hobiyi yapanlarin bir Desktop bilgisayar kullanmasi onemli. Laptop bilgisayarlar desktop lara gore cok daha cabuk ve fazla isindiklari icin limiti asmis isinmaninda Fsx etkileyip kademe kademe frame dusureceginden desktop bilgisayarlar laptop lara gore Fsx icin daha uygun oldugunu herkes biliyor.

Fsx in Quad Core islemcili bilgisayarlarda daha yuksek performans ile calistigi da bugun neredeyse ispatlanmistir.

Fsx in 4Gb Ram dan fazlasini kullanmadigini hepimiz biliyoruz. Dusuk Ram kullanilan Pc lerde ornegin 4Gb Ram olan Pc nin 2x2 yada tek bir 4Gb Ram kullanmasi onemli. 4 adet 1Gb Ram kullanilmasi Fsx icin iyi netice vermemektedir. DDR3 ve en dusuk 1600MHz hizli Ram ler kullanilmalidir.

Mumkunse Fsx kurulacagi bilgisayarida gunluk baska ihtiyaclar icin de degilde sadece bu hobi icin kullanilmasida ilerleyen zaman icinde Fsx in gene performansina etkisi olacagini unutmayin.

Yuklenen pek cok add-on Fsx icinde pek cok cesitli dosyayi kendine gore degistirmekte ve daha sonra begenmeyip sildiginiz bu add-on lar bu degistirdikleri dosyalarida beraberlerinde silmekte yada o haliyle birakmakta. Iste daha sonra yasanan en buyuk sorunlardan birinide bu teskil etmektedir.
Bunun icin mutlaka ama mutlaka Acronis True Image gibi backup programlariyla en iyi halinde alacaginiz image lar sizin bir adim sonra yasadiginiz sorunu bir adim geriye dondurerek o yasadiginiz sorunu en iyi sekilde bertaraf etmenize yardimci olacaktir.

*Onceden bilgisayariniza format atin ve butun update leri yukleyin.
*Mumkunse demeyecegim, mutlaka FSX inizi ikinci bir HDD ustune kurun.Bu disk minimum 500Gb 64Mb cache minimum 7200 hizda olmasi onemlidir.
*Windows u kuracaginiz Hdd mumkun olursa SSD olmasi ayri bir onem tasimaktadair. Olamayacagi durumda yukrdaki sabit disk Windows u kuracaginiz ilk drive icin de gecerlidir.
*DirectX son surumunun kurulu oldugundan emin olun.
*C++ library update lerin kurulu oldugundan emin olun.
*Windows unu Turkce kullanan arkadaslarin ENU (vcredist_x86.exe) ENU= ENGLISH dosyasini Microsoft tan indirip kurmasi gereklidir yoksa sorunlar kacinilmazdir.
*Fsx yukleyin, Pc kapatip acin, Fsx calistirin ve bir meydanda ucagi baslatin, Fsx kapatin. Fsx kurulduktan sonra fsx.cfg nin olusabilmesi icin mutlaka bir meydanda ucagi baslatmaniz gerekli aksi taktirde fsx.cfg kendi icinde olusmayacaktir. Bu durumda Fsx kurduktan ve fsx.cfg nin olusmasini saglamadan hemen Sp1 Sp2 yuklenmesi daha bastan sorunlarinda baslamasina neden olacaktir.
*Sp1 kurduktan sonra Pc yi kapatip acin.
*Fsx calistirin bir meydanda belirin ve ardindan Fsx kapatin.
*Sp2 yada onun yerine varsa Acceleration kurun.
*Pc yi kapatip acin, Fsx calistirin ve bir meydanda belirin, Fsx kapatin.
*Fsx Display ayarlarini Water haric en yuksek ayarlara cekin. Bloom effects ve golge effects lerini kapali tutun. Fsx settings ayarlarini frame den kazanmak icin dusurme dusuncesi Fsx icin yanlis bir uygulamadir. Bunun yerine daha sonra yapilacak Twicks ler bu islemleri gorecektir.
*NVidia inspector yukleyin ve PMDG forumda bulunan ve bizim forumdada paylasilmis olan ayarlari Nvidia inspector uzerinden yapin. fsx settins lerde ''Target Frame Rate ayarini Unlimited yapip Anti-Aliasing kutusu secili olmamalidir. Bu ayarlar Inspector uzerinden yapilacaktir.
*Nvidia ana control merkezinden hic bir ayari degistirmeyin. Ati kart kullananlar icin bu konuda bir yorum getiremeyecegim.
http://forum.avsim.net/topic/324786-nvi ... -settings/
*Yapilan her islemden sonra FSx ve bilgisayarinizi yeniden baslatmayi unutmayin.
*Fsx yuklenecek add-on larin her birinin tek tek yuklenmesi ve her birinden sonra Fsx in calistirilarak yaptiginiz eklemeyi tanimasini saglayin. Fsx te en buyuk sorunlarin yasanmasinin nedenlerinden biri arka arkaya bir cok add-on un yuklenmesi ve daha sonra Fsx in calistirilarak bu add-on larin bir kerede taninmasini saglamak buyuk bir hatadir.

Twicks olayinda her zaman soyledigim gibi olmazssa olmazlari assagida. Bunlari uygulayin. Her Twicks in fayda getirecegini dusunmek yanlistir.
Diger Twicks ler birebir ve tek tek yapilip sonucunu ucus esnasinda gozlemlemelisinizki aksi durum yarattiginda kolayca fsx.cfg dosyasindan silebilesiniz.

[BUFFERPOOLS]
UsePools=0

[Display]
WideViewAspect=False

[GRAPHICS]
ForceWindowedVSync=1
ForceFullScreenVSync=1
HIGHMEMFIX=1
TEXTURE_MAX_LOAD=4096

[JOBSCHEDULER]
AffinityMask=14

[Main]
DisablePreload=1
FIBER_FRAME_TIME_FRACTION=0.1
SWAP_WAIT_TIMEOUT=30

[TERRAIN]
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_BUILDINGS_PER_CELL=800
TERRAIN_MAX_AUTOGEN_TREES_PER_CELL=1000

Bunun disindaki Twick's ler icin http://kostasfsworld.wordpress.com/ adresinden Kosta nin onerdiklerini uygulamanizi oneririm.

Fsx te en buyuk darbeyi Autogen vurmaktadir. Ustte [Terrain] altinda bunun icin Twick var. Buna ragmen Fsx settings icinde Autogen ayarini en yuksekte tutmayi unutmayin.

Overlock mutlaka gerekli, sinirlari zorlamalisiniz. Tabi bunu yaparkende risk almayacak sekilde bilincli yapilmasi gerekmektedir. Benim yeni sistemde tek bir dokunus ile istediginiz seviyeye cikariyor, bunu yaparkende Fan ve Guc dengesinide kendi otomatik ayarliyor. Manual yapilacak Overlock larda dikkatli olunmasi sart.

Windows 8 ile Fsx in buyuk sorunlar yasadigi bolca yaziliyor forumlarda.

Simdi aklima gelmeyen irili ufakli pek cok sey var. Konu acildiginda bunlarida konusabiliriz.

Benim sistem bilgileride assagida.

Case
Corsair Obsidian 800D Case

Power Supply
Corsair AX850 850W Professional Power Supply

Processor
Intel Core i7 3970X Six Core (3.5GHz, 32MB Cache, overclockable 4.4GHz+, Hyperthreading) Socket 2011

CPU Cooler
Antec KUHLER H2O 920 Liquid CPU Cooler

Optimisation and Tuning
Beast Extreme Overclocking

Graphics Card
nVidia Quadro 6000 6GB GDDR5 PCI Express Graphics Card (X2)

Memory
32GB Corsair Vengeance DDR3 1866MHz C10 Quad Channel Memory Kit (4 x 8GB)

Motherboard
Asus Rampage IV Intel X79 Motherboard (4x PCIe 3, 4 way SLI and Crossfire, 8+3+2+2 Xtreme VRM, ROG Features and Design)

Hard Disk Drive One
Corsair Force Series 3 240GB SATA III 6Gb/s Solid-State Hard Drive (X2)

Hard Disk Drive Two
Western Digital 2TB Caviar Black 64MB Cache SATA III Hard Disk Drive

Optical Drive One
Blu-Ray Rewriter & DVD-RW Combo Drive (X2)

Removable Storage
All in 1 Card Reader with USB 3.0

Sound Card
Creative Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Champion

Speakers and Headsets
Creative ZII Sound T6 7.1 Wireless Speaker System

Monitor
BenQ XL2420T 24" 3D Ready LED Monitor (2ms response time)

Keyboard
Razer Black Widow Ultimate 2013 Mechanical Gaming Keyboard

Mouse
Razer Mamba Gaming Mouse

Operating System
Microsoft Windows 7 Ultimate (64-bit)

Warranty
Collect and Return Warranty (full parts and labour - 5 years)
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY3537 » 17 Feb 2013, 16:24

Windows 8 den Windows 7 x64 e geçiş yaptım yeniden :)

İlk izlenimlerim;
Joystick kitlenme sorunu yaşıyordum sorun çözüldü her joystick hareketi stabil
Bilgisayar biraz daha geç açılıyor ama sorun değil altı üstü 20 sn kadar
Programların başlama süreleri hafif oranda arttı.
Flight Simulator'un senaryo içerisine yükleme süresi hafifçe arttı.
Genelde iniş kısmında sorun yaşıyordum, yani hatalar uçuşun sonlarına doğru oluyordu beklemedeyim şu anda uçuşum devam ediyor.
THY3537
VIP Member

Next

Return to Training Lounge