Uçus Planlama ve Vatsim İzleme - VRoute Tanıtım 2013

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Uçus Planlama ve Vatsim İzleme - VRoute Tanıtım 2013

Postby Apollo » 09 Jan 2013, 19:48

Merhaba

En son 2009 yılında aşağıda paylaştığım konuyu yeni başlık altında yeniden paylaşmak istiyorum.

VROUTE yazılımını bilenler bilir ve kullanıcısı da çoktur.

Geçen zaman içinde TRvACC tarafından TRvACC Routes kısmında yayımlanan rotalar güncel AIRAC bilgilerine göre hem TRvACC sayfasında hem de VROUTE üzerinde güncellenmiş ve güncellenmeye devam edilmektedir.

Bu ay içinde ise önemli Türkiye meydanlarına ait NOTAm bilgileri yine VROUTE ile de sanal pilotlara paylaşılmaktadır.

Gerek uçuş planlamak ve uçuş rezervasyonu yapmak, gerekse VATSIM deki etkinlik online trafik ve ATC gibi bilgileri görmek için tek bir yazılımı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz versiyonuyla pek çok özelliğine ulaşabileceğiniz yazılım ücretli versiyonunda yakıt hesabı uçuş planının FMC ye atılması VATSIM planı hazırlanması gibi kolaylıkları da getiriyor.

Tüm pilotlarımızın en azından ücretsiz versiyonunu kullanmalarını tavsiye ederim. Ekonominize göre ücretli versiyona geçiş de yapabilirsiniz.

VROUTE altında VA ve VACC ler gruplar oluşturabiliyor. Bu sayede uçanlardan arkadaşlarınızı görebilir onlara katılabilirsiniz. Şu an VROUTE üzerinde Turkish Virtual 21 üye ile mevcuttur. BAşka bir topic ile vroute kullanıp üye olmayanları davet edeceğim.

Sorusu olanlar bu konu altında paylaşabilir.

Apollo wrote:Herkese merhaba;

Forumda yaptığım aramalarda çeşitli yerlerde bahsi geçtiğini görmekle birlikte;
özellikle yeni pilot arkadaşlarımıza faydalı olacağına inandığım bir program olduğu için,
diğer tecrübeli pilotlarımız içinse duymakla birlikte deneme fırsatları olmamış olabileceğini düşünerek detaylı bir tanıtım hazırladım.

Haydi başlayalım.

Programımızın ismi VRoute

İsmine ilk bakışta biz sanal pilotlar için rota veren bir yardımcı program olarak düşüneceksiniz.
Evet haklısınız. Ana amacı mevcut rotalar ile bize izleyeceğimiz yolu gösteren bir program.

Peki ya buzdağının altında ne var???

Aslında bu program çoğumuzun özellikle ATC yokken kalkış iniş meydanına baktığımız ServerInfo programı ile pek çok rotanın ve ATC hizmetlerinin birleşimi olan bir faydalı

program.

VATSIM de olan biteni takip edebileceğiniz, Online ATC ve pilotlar yanında VATSIM üzerinde düzenlenen ve bildirilen tüm event lerin yayımlandığı, Arkadaş listenizi yaratıp onlar

online ise görüntüleyebileceğiniz, booking yapabileceğiniz, virtual airlines ekleyip üyeleri toplayabileceğiniz ülke ve bölge uçuşlarını gösteren bir program. Fuel planing,

rotayı direk FMC ye aktarmak ve Komple harita özellikleri gibi bazı özellikleri premium seviyesinde olmakla birlikte ücretsiz kısmı yeter de artar bir program.

Evet başlayalım mı?

İşte Vroute açılıyor...

INFO SAYFASI

Vroute programı sol tarafta bulunan 4 ana menü butonu altındaki alt menülerden oluşuyor. İlk açılış INFO ekranı OVERWIEV sekmesi ile geliyor.

Image

Burada random olarak mevcut event takviminden event ler ekranda görüntülenir. Sol üst tarafta event listesini görebilirsiniz.

Yine bu ekranda arşivden kayıtlı eventler aranabilir. Sol taraftaki diğer 2 kutuda ise online olan arkadaşlarınız (arkadaş listenize ekledikleriniz) ve sizin ve arkadaşlarınızın

varsa uçuş bookingleri görülüyor.

INFO sayfasındaki üst sekmelerden devam edersek. Events Calender takvim üzerinde event leri sıralayan sayfaya yönlendiriyor bizi.

Image

Communities sekmesi adı üstünde toplulukları ya da sanal havayollarını gösteriyor. Ben haddim olmadan deneme yaparken FlyTHY yarattım bile :lol:
Sol tarafa dikkat ederseniz en kalabalık havayolları listesi geliyor orada. acaba dedim biz de oraya yazdırabilirmiyiz adımızı ???

Image

Configuration bölümü adınızı epostanızı varsa avatar resminizi girdiğiniz ve arkadaş eklediğiniz bölüm.

Image

Link kısmında twitterbağlantısı bile var. ATC bookingleri de ypılbiliyor. About kısmı standart bildiğimiz genel bilgi verilen kısım geçiyorum..

ONLINE SAYFASI

Ülkeler bazında online pilot ve ATC gösteren. İsmin Üzerine geldiğinizde pilot uçuş detayı ATC bilgileri ve varsa ATIS bilgisini yazılı veren WHO'S ONLINE sekmesi ile başlıyor

sayfamız.

Image

(Burada eğer ATC yoksa sonraki 18 saat için varsa ATC programı yayınlanıyor. )

Bir sonraki sekme olan MAP paralı kullanıcılar için :D FIR Map çalışmıyor henüz. Bir sonraki COUNTRY MAP ve REGION sekmelerinde ülke ve bölge uçuşları harita üzerinde

veriliyor.

ALL PILOTS ve ALL CONTROLLERS SEKMELERI Size tüm pilot ve ATC leri ismen aramanızı ya da listelemenize olanaka sağlıyor.

ROUTE SAYFASI

Bu sayfa ile rotamızı bulabilir, mesafesini görebilir mevcut METAR ve destination için Terminal Area Forecast TAF alabiliriz.

Image

ROTA SEÇERKEN SOL ÜSTTEKİ AIRAC CYCLE ile sideki AIRAC ın uyumlu olmasına dikkat edin.

Image

İşte rotamız ve bilgiler. Bazı hatlarda 1 den fazla rota çıkar istediğinizi seçebilirsiniz.

Image

Buradan rotamız ve METAR bilgilerine ulaşıyoruz. Seçtiğiniz rotadan tekrar rota listesine ulaşmak için sol üstteki reopen'a basınız.

Üst sekmelerdeki
FUEL: yakıt hesabı (ücretlidir)
WAYPOINTS: rotamızdaki noktaları gösterir ( ama sanırım free user için sınırlı gösterim)
EXPORT: rotamızız dışa aktarmak için FMC ye uygun veri bile var. Ancak free user için kapalı. Default için dedebilir.
WEATHER: Hava tahmin haritası. Cepheleri gösteriyor.
NOTAM: VARSA uçuş sahamızdaki NOTAM lı sahaları gösterir.
ATC COVARAGE: Uçuş havalimanlarınızdaki geçmiş ortalamalara göre ATC kapsamasını verir. Uçuş için saat seçmek için iyi bir tahmin verisi elde edebilirsiniz. Bu kısım yeni

eklendi.
REAL FLIGHT : Bu kısımda havayollarının sizin uçuş planınızdaki varsa uçuşları gösterilir.
MAPS : Bu kısımda varsa ilgili hava meydanına ait chart ları görebilirsiniz. Buradan genelde TRVACC sayfasındaki charts sayfasına link var.
SCENERIES:Rotamızdaki alanların sceneryleri burada var. Burada eksikler var ancak VROUTE database kullanıcıların eklemeleri ile oluşuyor.

BOOK SAYFASI

Bu sayfadan VATBOOK sistemine Booking yapılıyor. Ancak biz şirket olarak EUROBOOK kullandığımız için sanırım kullanamayacağız.

Image

Evet dostlar kısaca elimden geldiği dilim döndüğümce son 5 aydır kullandığım VROUTE programını sizlere anlatmaya çalıştım.
Hatam olduysa affola.

UNUTMADAN Vroute bir de süpriz barındırıyor. En alt kısımdaki Buton ile kolayca açılan ve kapanan SKYBLUE RADIO güzel müziği ile uçuş

planlarken ve uçarken hep sizinle.

İyi uçuşlar iyi inişler.... 8)

edit:foto link yenileme.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Re: UÇUŞ PLANLAMA ve VATSIM İZLEME - VROUTE TANITIM 2013

Postby THY65 » 20 Aug 2014, 14:12

Üstat ben de Premium aldım, harika bir program. Bizlere bu güzel programı tanıtıp öncülük etiğiniz için teşekkürler.
Cruise wind de gösteriyormuş, benim için asıl bonus o oldu!
Bir sorum olacak: Acaba rota, yedek meydan seçimi, irtifa vb birçok bilgi girerek oluşturduğumuz rota+yakıt hesabını kayıt edip, daha sonra tekrar incelemek yada üzerinde değişiklik yapmak için kayıttan geri çağırma olanağı var mı?
Selam, saygı ve sevgilerimle,
Murat Tologlu
THY65
Senior Member

Name: Murat TOLOGLU
City: Istanbul
PID: 65
Vatsim ID: 839820

Re: Uçus Planlama ve Vatsim İzleme - VRoute Tanıtım 2013

Postby Apollo » 07 Apr 2015, 14:27

Şu konuyu yukarı çekelim
Yeni pilotlarımız veya duymayanların ilgisini çekebilir.
Selamlar
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY2100 » 07 Apr 2015, 14:49

Ben ücretsiz şeklini kullandım program çok güzel fakat küçük meydanlar arasında rota bulamıyorum nedense.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby Apollo » 07 Apr 2015, 15:46

THY2100 wrote:Ben ücretsiz şeklini kullandım program çok güzel fakat küçük meydanlar arasında rota bulamıyorum nedense.

Armağan kaptan rotayı kullanıcılar da ekleyebiliyor ama ücretsiz de var mı bilmiyorum. Eğer varsa sen eklersen herkese faydası olur.

Türkiye rotaları bayağı güncellenmişti.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby Apollo » 30 Apr 2015, 18:16

Bir hatırlayalım konuyu :lol:

Daha doğru rotalar için VROUTE tercih edebilirsiniz. Aşağıda tanıtımı da mevcut.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Return to Training Lounge