Heading İndicator

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Heading İndicator

Postby flywith737 » 12 Nov 2011, 19:43

Merhabalar sevgili hocalarım.Uzun süredir Falcon 4 ile uğraşıyordum.Ama F-16 Cessna nın yerini tutamadı tabii 8) Sözü fazla uzatmadan soruma gelmek istiyorum.Heading indicator ü kalkış yapacağımız piste göre nasıl ayarlayacağız?Cessna 172 ile bugün yapmış olduğum uçuşumda Konya 01R pistinden kalkıp 19 başta 14 mil açılıp 189 başa dönüp 10 mil de burada açılıp 009 başla geri dönüp inmeyi planlıyordum.Fakat heading indicator 01R pistine göre ayarlı değilid chartta gördüklerimi harfiyen uygulamama rağmen uçak alakasız yerle gitti.Yardımlarınızı bekliyorum.
Sevgilerimle...
Image
flywith737
Rookie

Name: Cem Dogan
PID: 3012

Re: Heading İndicator

Postby THY3716 » 13 Nov 2011, 15:10

Cem Kaptan'ım, aramıza hoşgeldiniz öyleyse. Uygulamak istediğinizi belirttiğiniz usulü ben LTAN'a (Konya'ya) ait SID (standart instrumental departure) haritalarından hiçbirinde bulamadım. Zaten, o haritaları yanlış değerlendirdiğinizi düşünüyorum. Dikkat ederseniz o meydandan uzaklaşma metodumuzun adı SID, yani aletli kalkış. Yerden yayınlanan bazı sinyallere tabi olarak, borda panelinizdeki aletler yardımıyla uygulanması gereken bir kalkış şeklidir. Ayrıca bu metod sizi geri dönüp indirmez. İniş için meydan turu dediğimiz paterni uygulamalı, veya pist görüşünüz yoksa yine aletli iniş metodlarından birini uygulamalısınız. (Haritada mevcuttur) Acilen harita üzerindeki sembollerin neler olduğu, VOR uçuşu, minimalar vs. hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Size aşağıda bir kaç link vereceğim. Lütfen bu linkleri çok iyi inceleyiniz. Çünkü merak ederek sorduğunuz konu çok derin bir alet uçuşu bilgisinin size kapılarını açmak üzere. Yukarıdaki konuları sadece o linklere bağlı kalarak değil ayrıca "google" tarzı arama motorları vasıtasıyla da aratıp eğer ingilizceniz iyiyse dış kaynaklardan da istifade ederek bir çok faydalı açıklama bulabilirsiniz.

viewtopic.php?f=4&t=5794
viewtopic.php?f=4&t=7825
viewtopic.php?f=4&t=8012
viewtopic.php?f=4&t=8438
viewtopic.php?f=4&t=8502
viewtopic.php?f=4&t=8254
viewtopic.php?f=4&t=8500
viewtopic.php?f=4&t=8100
viewtopic.php?f=4&t=8198
viewtopic.php?f=4&t=7911
viewtopic.php?f=4&t=7870

Eğer, birebir anlatım tercih ederseniz, bahadir_alkes@yahoo.com adresine mail atın, bir zaman kararlaştırıp size alet uçuşu hakkında skype üzerinden biraz bilgi vereyim. Ama önce mutlaka inceleyiniz. Keyifli uçuşlar.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Re: Heading İndicator

Postby flywith737 » 13 Nov 2011, 18:04

Harikasınız Bahadır hocam.Evet çoook eksiğim var ama sorarak araştırarak öğreneceğimi düşünüyorum.Verdiğiniz linkleri hatim etmeye başladım bile :) Çok teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Image
flywith737
Rookie

Name: Cem Dogan
PID: 3012

Return to Training Lounge