Kendi Kendini Eğit-eme-mek

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Kendi Kendini Eğit-eme-mek

Postby THY3954 » 14 Apr 2011, 20:22

Merhaba Abilerim ve Ablalarım.(Abilerim ve Ablalarım diyorum.Çünkü FlyTHY bünyesinde benden daha genç bir vPilot adayının olduğunu zannetmiyorum.)

Ben Fs ile ilk olarak ilkokuldayken babamın bilgisayarında tanıştım.Akşamları babamdan izin alır ve bir Ms SideWinder Precision 2 Joystick aracılığıyla Cessna uçaklarını pistten kaldırır,en yakın araziye düşürürdüm.(Belki de birazdan yazacaklarım ve benim kendimi eğitmek konusundaki başarısızlığım tümüyle bundan kaynaklanmaktadır.Pilotluğu simüle etmekteki beceriksizliğim o günlerden kendini göstermiş olabilir. :) )Neyse ki bu uçak düşürme hevesim kısa süre içerisinde geçti.Ancak içimdeki pilot olma hevesi,beni lise yıllarımda tekrar Fs ile buluşturdu.Fakat takdir edersiniz ki her Fs ile yeni tanışmış insan gibi,bunu pek ciddiye almıyor,bir oyun olarak görüyordum.Araştırmalarım sonucunda Sanal Havacılık ile,bunu müteakip FlyTHY ile tanıştım.O zamanlar henüz 15 yaşındaydım ve FlyTHY'ye 18 yaşından küçükler kabul edilmiyordu.Bende hemen FlyTHY Yönetimi ile iletişime geçtim,çabuk ve cana yakın bir cevap ile beni aranıza kabul ettiler.Buradan sonra bir sürekli okuma,kendimi eğitme,ilerleme kaydetme çalışmaları dönemi başladı.Ancak bu dönemden hiçbir sonuç alamadım ve Fs'ten soğuduğumu hissettim.Ayda en az bir defa yeniden çalışmaya heveslenip,her seferinde yoruldum ve yarım bıraktım.Ancak yaklaşık 2 ay önce Fs'i tekrar bilgisayarıma kurdum ve sürekli okumaya sürekli uğraşmaya tekrar başladım.Bilmiyorum belki yaşım ilerledikçe olgunlaşıyor,bilgileri daha kolay bir şekilde alıyor ve uyguluyor olabilirim ancak,o zaman 1-2 sene daha beklemem gerekebilir,çünkü hala kendi kendimi eğitmek konusunda pek başarılı olduğum söylenemez.

Tüm bu süreci sizinle paylaştıktan sonra,asıl konuma gelmek istiyorum.Öncelikle şunu söylemeliyim;bu forumda ve özellikle bu bölümde kimi sorulara çok içten ve yardımsever yaklaşıldığını,kimi soruların ise araştırma yapılmaksızın sorulduğu için eleştirildiğini gördüm.Benim bu yazımın sonunda ortaya çıkacak soru,sorulmalı mı sorulmamalı mı bilmiyorum fakat,uzun zamandır çekindiğim için soramadığım bu soruyu artık ne pahasına olursa olsun sormak istiyorum.Zira forumdaki paylaşımları ve yazışmaları takip edip,eventlerden sonra video ve ss'leri görüp,bu ortamda aktif olamamak,çok güzel bir yemeği saatlerce izlemek,koklamak,üstelik tüm bunları yaparken aç olmak gibi birşey benim için.Bu soruyu sorarken tüm dayanaklarım şunlardır:

FlyTHY Üyelik ve Online Uçuş Kuralları:

3. FlyTHY Türk Sanal Havacıları bir çatı altında toplamak, bilgi paylaşımı sağlamak ve yeni dostluklar kurmak için kurulmuş sanal bir organizasyondur.

20. Tüm bunların yanında bilgi eksiğiniz var ise bunu kapatmak için FlyTHY Forumlarında soru sormaktan, gerekirse FlyTHY yönetimi ile temas kurmaktan kaçınmayın.

Cockpit bölümünde,bu senenin başında,"Aynadan Biz" isimli bir konu açılmıştı.Bu konu altında benim gibi pasif pilotların göremediği Wings bölümünde açılan "İğne ve Çuvaldız" isimli konunun içinden bir yazı paylaşılmıştı.Bu yazı Gürsel HAZAR hocama aittir.Bu yazıdan bazı bölümler,aslında benim konumla gayet ilgilidir:

Bu ortamı sıfırdan bir uçuş okulu olarak görmek yerine, havacılığın gerektirdiği birtakım bilgilerin öğrenilerek gelinmesi ile çok daha verim alınabilecek bir havayolu olduğunu önemseyiniz, bu paralelde hazır bulunuşluğunuzu artırınız.

Sözüm, yine bilerek ya da bilmeyerek havacılığın etrafından dolaşan pilotlarımıza ve bu mantıkla üye olmaya niyetlenen diğerlerine...Arkadaşlar, disiplin olmayan yerde hiçbir işin gerektiği gibi olamayacağını aklınızdan hiç çıkarmayınız. Gerçekte "undo" yapmak isteyip de geri dönülmesine olanak bulunmayan ortamları yaratmamak için nasıl çaba harcıyorsak, yine gerçekte uçuş ekibi ve yolcuların canı ile ödenecek ortamları sanal havacılıkta da yaratmaktan kaçınmalıyız. Bu işin kesinlikle bir oyun olmadığını biliniz. Zaten check kaptanlarımız bunun bir oyun olmadığını zamanı geldiğinde "checkride" öncesi ve sırasında size göstereceklerdir.

Hepimizin bildiği gibi,FlyTHY bünyesinde halihazırda süreli ve sürekli bir eğitim çalışması yok.Önümüze sunulan,Türkçe ve İngilizce olan çok kapsamlı yazılı dökümanlar,Ali CAMAT hocamızın hazırladığı videolar ve pratik yöntemiyle kendimizi eğitmemiz gerekiyor.Gürsel HAZAR hocam yazısında FlyTHY'ye birşeyleri öğrenip de gelin demiş ve aynı yazısında herşeyi öğrenmeden gelmeyin demiş.Birşeylerin öğrenilmesi gerektiği konusunda kendisi çok haklıdır.Bazı şeylerin okunup,araştırılıp,pratik edilip öğrenilmesi gerekmektedir.Ama gerçekte uçuş ekibi ve yolcuların canı ile ödenecek hataları yapmamak,kusursuz olmak bir eğitim gerektirir.Benim burada sormak istediğim soruyla,şu soru aslında aynı anlama sahiptir:Araba sürmeyi kitaplardan öğrenmiş birisiyle aynı trafikte,ne kadar güvendeyiz?

Bu hobimiz çok ciddi bir hobidir ve bu ciddiyetin en önemli yansıması da eğitim alanında olmalıdır diye düşünüyorum.Hobi olarak bilardo oynamak isteyen birisinin eline istekayı verirseniz,siz ona tekniğini göstermediğiniz sürece,o yıllarca masanın başından ayrılmasa dahi yıllar sonra çok iyi bir bilardocu olamaz(Burada kendi tekniğini geliştirebilir diyebiliriz,fakat havacılığın böyle birşeye açık olmadığını bildiğimden örneği fazla önemsemedim. :) ).Benim istediğim FlyTHY Eğitim Departmanı bana her hafta şu saatte gel,biz sana öğretelim desin değil.Benim istediğim FlyTHY Eğitim Departmanı bir program kurgulasın.Bunun için kayıtlar alınsın.Bu hobiye yeni başlayanlardan,bu hobiyi icra eden fakat yetersiz olduğunu düşünen ve Türk Sanal Hava Sahası'nda bolca görmekten yakındığınız vPilotlara kadar herkes bu eğitime katılabilirsin.Önce sırasıyla okunması gereken dökümanlar verilsin,uygulanması gereken prosedürler belirtilsin.Teorik eğitim geçildikten sonra pratiğe geçilsin ve gerçek bir pilot gibi,yolcuların ve uçuş ekibinin tüm sorumluluğu omuzlarımızdaymışçasına uçak uçurmayı simüle etmeyi öğrenelim.Her hafta ödevler verilsin,mesela ayda bir sınavlar gerçekleşsin.Bu eğitim örneğin 3 ay sürsün ve 3 ay sonra bu eğitimden çıkan öğrenciler FlyTHY ismini sanal göklerde taşımaya hazır olsun.

Peki bu yukarıda söylediğim tarzda bir eğitim neden verilemesin?Yeterince talep mi yok?Ben yaklaşık 2 senedir böyle bir eğitimi bekliyorum ve eminim benim gibi eğitim bekleyen insanlar vardır.vPilotların eğitime ayıracak vakti mi yok?FlyTHY Türk Sanal Hava Sahası'ndaki en büyük Sanal Havayolu'dur ve eminim bünyesinde bu işe gönüllü olacak hocaları vardır.Buna gerek mi yok?Her fırsatta bu hobinin ciddiyetinden,bunun bir oyun olmadığından bahsediyoruz;bu hobiyi icra etmek o kadar kolay olmamalı.Eğer burada bir emek harcanıyorsa karşılığı bulunmalı ve Türk Sanal Hava Sahası'nda kapsamlı vPilotlar yetişmeli,uçmalı diye düşünüyorum.

Daha önce bahsedilmiş ve sonuçlandırılmış bir konuysa ve ben gereksiz yere gündeme getirdiysem özür dilerim.Ama bu işe başka bir açıdan bakarsanız bana hak vereceğinizden eminim.Ben bu işe çok hevesliyim ve bilmiyorum,belki de benim beceriksizliğimden,belki de tembelliğimden ki tembel olduğumu sanmıyorum,belki de başka sebeplerden ben kendi kendimi eğitemiyorum.Örneğin "FlyTHY Akademi" gibi bir çalışmanın hem bu hobinin ciddiyetine,hem Türk Sanal Hava Sahası'na çok şey kazandıracağını düşünüyorum.

Bu yazıyı okuyan siz hocalarıma çok teşekkür ediyorum.

Saygılar.İyi Uçuşlar.

Gökhan ZANDAR
THY3954
Newbie

Name: Gökhan Zandar
PID: 3954

Re: Kendi Kendini Eğit-eme-mek

Postby THY4749 » 14 Apr 2011, 21:32

Öncelikle yazacaklarım sadece kendi düşüncelerimi ifade etmektedir.
Ve Bence...
Kaptanım çok güzel bir noktayı aksettirmişsiniz, lakin bundan yakın zaman önce Check Kaptan Sn. Bahadır ALKES tarafından student pilot rütbesine yönelik 1 haftalık online eğitim ve uçuş planlaması yapılmış olup, bu kursa/eğitime katılmak isteyen arkadaşlarımızın katıl(a)maması sebebiyle bu eğitim gerçekleşmemiştir.Kanımca Bahadır Kaptan'ın bu fikri şüphesiz çok değerlidir.Keşke o eğitimi gerçekleştirebilseydik, çünkü ilklerin önemi fazladır.Planlanan gibi başlasaydı şüphesiz daha fazla ilerleme kaydedebilecektik, olmadı fakat bu olmayacak anlamına gelmemektedir.

Bir diğer husus ise eğer kendiniz en azından uçuşun temellerine hakim olabildiyseniz, gerek forumda gerek başka sitelerde ya da online uçuş esnasında sqbox tan text ile kafanıza takılan her soruyu sorabilirsiniz, ben çok sordum bu sayede de çok kişiyle tanıştım arkadaş oldum. öneririm :)

flythy.org/forum benim şu ana kadar gördüğüm en etik ve yardımsever forum diyebilirim, saygılarımla.

Edit:bahsettiğim eğitim için, http://www.flythy.org/forum/viewtopic.php?f=4&t=8292
Forever, Perfectly Together
THY4749
Average User

Name: Serhat SEZGIN
City: Istanbul
PID: 4749
Vatsim ID: 1172458

Postby THY3954 » 14 Apr 2011, 22:37

Serhat Hocam cevabınız için çok teşekkürler.Öncelikle şu hatamı belirtmekte fayda var:Ben o eğitim programının -eğer başvuruya açıldıysa- başvuru tarihlerini kaçırmışım.Verdiğiniz linkten iki dökümanı da indirdim ve okudum.Keşke olsaymış,dediğiniz gibi başlangıç için çok güzel bir adım olurmuş.O adım o gün atılamamış,umarım birgün atılabilir.

Dikkate aldığınız için çok teşekkürler.

Saygılar.
THY3954
Newbie

Postby THY3506 » 15 Apr 2011, 19:38

Genç kaptanım düşüncelerinizi çok güzel bir dilde ifade etmişsiniz. Uzun zamandır hedeflenmesine rağmen malesef ciddi anlamda bir eğitim yapılanması için yeterli katılım oluşturulamadı. Malum çoğumuz yoğun çalışan insanlarız ve kıymetli istirahat zamanlarımızı simulatör için ayırıyoruz. Benim size geçici tavsiyem forumlarda herkezin skype adresleri başlıklı konudan bizleri ekleyin ve fırsat buldukça sorularınızı sorun. Eminim ben dahil herkez elinden geldiğince cevap verir. :wink: skype:serdar3121
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
City: Ankara
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Postby THY4749 » 15 Apr 2011, 20:54

THY3506 wrote:Genç kaptanım düşüncelerinizi çok güzel bir dilde ifade etmişsiniz. Uzun zamandır hedeflenmesine rağmen malesef ciddi anlamda bir eğitim yapılanması için yeterli katılım oluşturulamadı. Malum çoğumuz yoğun çalışan insanlarız ve kıymetli istirahat zamanlarımızı simulatör için ayırıyoruz. Benim size geçici tavsiyem forumlarda herkezin skype adresleri başlıklı konudan bizleri ekleyin ve fırsat buldukça sorularınızı sorun. Eminim ben dahil herkez elinden geldiğince cevap verir. :wink: skype:serdar3121

+1 hocam :) skype:cross295
Forever, Perfectly Together
THY4749
Average User

Name: Serhat SEZGIN
PID: 4749
Vatsim ID: 1172458

Postby THY656 » 15 Apr 2011, 21:29

Sevgili Gökhan doğrusunu söylemek gerekirse yazın hiç yaşını yansıtmıyor.Duygularını çok iyi ifade eden yazın nedeniyle seni kutlarım.İleride ne olmayı istiyorsun bilmiyorum ama iyi bir yazar olabilirsin.Seni yetiştiren edebiyat öğretmenlerinin elini öpmek lazım. Yılmanı istemem.Umarım istediğin düzeye gelirsin.

Selim Bilgin
1964
SELİM BİLGİN THY656
THY656
VIP Member

Name: Selim BILGIN
City: Aydin
PID: 656
Vatsim ID: 853361

Postby THY7 » 16 Apr 2011, 10:15

Gökhan selam;
Beni ekler misin? Online olduğum sürelerde elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.
(PS:isteyen herkes lütfen çekinmeden eklesin ve sorusunu göndersin )
Berhan Dönmez
ATPL-A TRI/SFI (F27-B737-A310/300-600)
THY7
Officer

Name: Berhan DONMEZ
PID: 7
Vatsim ID: 813296

Postby THY3954 » 16 Apr 2011, 14:19

selim bilgin wrote:Sevgili Gökhan doğrusunu söylemek gerekirse yazın hiç yaşını yansıtmıyor.Duygularını çok iyi ifade eden yazın nedeniyle seni kutlarım.İleride ne olmayı istiyorsun bilmiyorum ama iyi bir yazar olabilirsin.Seni yetiştiren edebiyat öğretmenlerinin elini öpmek lazım. Yılmanı istemem.Umarım istediğin düzeye gelirsin.

Selim Bilgin
1964

Yazım hakkındaki düşünceleriniz için çok teşekkür ederim hocam.Yılmak konusuna gelince,bu yazım üzerine bir çok vPilot bana,onlara ulaşabileceğim adreslerini verdiler.Sorularıma büyük bir içtenlik ve sabırla cevap veriyor,izlemem gereken yol konusunda çok değerli katkılarda bulunuyorlar.Yazımda bahsettiğim gibi kurumsal bir eğitim projesi belki de henüz gerçekleşemeyecek durumda,fakat benim kişisel eğitimim değerli hocalarım sayesinde ilerlemesine başladı.Okuduğunuz,dikkate aldığınız ve düşüncelerinizi yazdığınız için tekrar teşekkürler hocam.

THY007 wrote:Gökhan selam;
Beni ekler misin? Online olduğum sürelerde elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.
(PS:isteyen herkes lütfen çekinmeden eklesin ve sorusunu göndersin )

Sizi ve ekleyebileceğimi söyleyen tüm hocalarımı ekledim.Yardım isteğiniz için çok teşekkür ederim hocam.

Saygılar.İyi uçuşlar.

Gökhan ZANDAR
THY3954
Newbie

Postby THY3716 » 25 Apr 2011, 10:56

Ayrıca, havayolumuzun bir eğitim memuru olarak, ben de şunu belirteyim; training bölümü altında yazılanları mutlaka takip ederim. Yakında uygulamaya alacağımız "birebir, sesli ve uygulamalı" eğitim programımıza bu forumlarda aktif olarak katılan, düzenlenen etkinliklere (event) katılmaya çalışan, sürekli merak eden, sorgulayan pilotlarımızı alacağım. Onun için, eğer yapacağımız eğitimlere katılmak isterseniz özellikle aktif katılım sağlamanızı tavsiye ederim.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Return to Training Lounge