Biliyor musunuz? (EMERGENCY)

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Biliyor musunuz? (EMERGENCY)

Postby Apollo » 27 Jan 2011, 19:37

Selamlar,

VATSIM üzerinde uygulanan EMERGENCY usullerine ilişkin küçük bir kuralı paylaşmak istiyorum.

An Air Traffic Controller has the right to refuse an emergency aircraft. In such situations, a pilot can either:

* Disconnect from the network
* Cancel the emergency and resume normal flight

VATSIM ortamında Bir ATC eğer trafik yoğunluğu müsade etmiyorsa deklare edilen emergency 'i kabul etmeme hakkına sahiptir.

Bu durumda pilot 2 yol izler
1- OFFLINE olur ve iner.
2- EMERGENCY geri alır ve normal uçuşa döner.

Burada emergency'nin usulünce deklare edilmesi gerekir kritik yakıt demek ya da bir motorum çalışmıyor demek emergency deklaresi değildir direk emergency deklare ediyoruz demeniz gerekir. (Bu konuda daha detaylı bilgi verecek arkadaşlarımz her zaman yazabilir)

ATC olarak emergency durumları keyif vericidir aslında. Her zaman karşınıza çıkmayan durumlardır.
Meydan kapatılır pistler emergency trafik için hazırlanır, radyo frekansı susturulur yerdeki tüm trafikler durdurulur, havadaki trafikler vektörlenerek emergency trafik için iniş hattı hazır hale getirilir.

Hatta o esnada tam yaklaşmaya giren bazı arkadaşlar "hocam ben arada hızlı inseydim misafir gelecek" falan da derler :D

Ancak bazı özel durumlarda etkinlikler gerçekten yoğun trafik yaşanan zamanlar ve yaklaşmadaki trafiklerin kolaylıkla vektörlenemediği etrafında mania olan meydanlarda ATC bunu kabul edemeyebilir. Bu diğer ve 1 den çok trafiklerin emniyeti açısındandır.

Bilginize sunulur.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Re: Biliyor musunuz? (EMERGENCY)

Postby THY2847 » 28 Jan 2011, 15:23

Burada emergency'nin usulünce deklare edilmesi gerekir kritik yakıt demek ya da bir motorum çalışmıyor demek emergency deklaresi değildir direk emergency deklare ediyoruz demeniz gerekir.

Tabi bir de Transponder'ı 7700'a bağlamak gerekir acil durumlarda.
İskenderun 28.10.1986
THY2847
Junior Member

Name: Sami Aselcioglu
City: İskenderun
PID: 2847
Vatsim ID: 1037450

Postby THY157 » 28 Jan 2011, 17:13

Bildiğim kadarıyla VATSIM'de 7700 bağlamak yasak Sami kaptanım. Kurallara tekrar bakmakta fayda var benim açımdan :)
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby hakan737 » 28 Jan 2011, 17:44

"emergency" eğer gerçekten eğitim yada gerçek uygulanıyorsa 7700 serbest. hijack kesinlikle yasak. Communication failure ise sadece OTS veya eğitimde özel şartlarda kullanılabilir çünkü TEXT+Private message gibi gerçekte olmayan bir iletişim olduğu için comm failure'un bir anlamı kalmıyor. Eğer FS'i veya Squawkbox/Fsinn'i bozmadıysanız gerçekten!

(comm ve hijack kodlarını vermiyorum, fazla dolanmaması açısından)
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby THY3537 » 01 Feb 2011, 18:36

Evet Hakan kaptanın dediği gibi biliyorum bende ki Almanya hava sahasında uçarken Fs passengers iniş takımı arızası verdiğinde Langen Radar 7700 e geçmemi kendisi de talep etmişti.
THY3537
VIP Member

Name: Uğur BİLGİN
City: Ankara
PID: 3537
Vatsim ID: 1084376

Return to Training Lounge