Küçük bir VOR navigasyonu eğitim dokümanı

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Re: Küçük bir VOR navigasyonu eğitim dokümanı

Postby Apollo » 20 Nov 2010, 01:32

Bahadır KAptanım, ne çöpü yahu....

YAA dan sağa dön deniz başlayınca SADIK'ı görürüsün ordan ERMAN'a düz git ilk gördüğün piste in diyen pilotlara RNAV kabus gibi çökecek ama :lol:

İşin keyfi bu değişikliklerde....
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby THY2286 » 20 Nov 2010, 13:52

Vallahi Bahadır kaptan,VOR candır ya RNAV da neymiş :) :P
THY2286
Average User

Name: Ufuk Sasmaz
PID: 2286

Postby muratkandemir » 20 Nov 2010, 18:26

Hocam VOR alfabenin tamamı Rnav ise yazı yazılan bir stil sadece bunu öğrenen pilotun inemeyeceği meydan gidemeyeği rota olduğunu sanmıyorum.FMC si olmayan bir uçakla

bunları kullanarak rota bulup gitmenin keyfine varan birdaha FMC ile uçmaz bana göre.İlk Ali CAMAT hoca beni uçurmuştu dreamflight ile bu nasıl uçak demiştim şimdi vazgeçemiyorum tekrar

ellerinize sağlık çok faydalı bir döküman hatta radyal yakalamayı biraz daha açık anlatırsanız daha faydalı olacak gibi..
muratkandemir
Rookie

Name: muratkandemir
PID: 2024

Postby THY3716 » 20 Nov 2010, 22:10

Vallahi içim rahatladı, demek ki okuyanlar da varmış. Seneye yazın geçtiğimiz yılı değerlendirirken Eğitim Departmanı olarak en azından bir kaç kişiye hitap ettiğimizi yazarız biz de foruma. Murat Kandemir Kaptanım, biraz zaman bulur bulmaz radyallerle ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi hazırlar burada yayınlarım. İlginiz için çok teşekkürler. Herkese keyifli uçuşlar...
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY3017 » 07 Apr 2011, 18:56

Gerçekten mükemmel bir anlatım olmuş. İnanın 10 yıldan beri Fs serilerinde offline uçuşlar yapıyordum, henüz yeni online uçuşlara başladım ve bilmediğim onca şey varmış. Ben yeni başlayan arkadaşlar için ve buradaki herkes için şunu söylemekte yarar olduğu kanısındayım. Eğer bir pilot, her uçuşunda bir başka yeni şey öğrenmiyor sa; kaza yapma olasılığı oldukça yüksektir. (national geographic "uçak kazası raporu" programından.) Elinize ve emeğinize sağlık.
THY3017
Junior Member

Name: Gökhan AKSOY
City: Aydın
PID: 3017
Vatsim ID: 1188316

Postby IbrahimHCaglayan » 07 Apr 2011, 20:16

Sayın Bahadır Kaptan,

Önerilen materyalleri okuyarak sınava girdim ve student pilot oldum. Şimdi de ilk uçuşuma hazırlanıyorum ve sürekli yeni şeyler öğreniyorum. Özellikle bu thread'i başlatan yazınızı kopyalayıp ve bastırıp dosyama almak istedim ama yazılar kopyalandığı halde resimler unlicensed uyarısı ile kopyalanmıyor. Ben de bunun üzerine yukarıdan aşağıya tamamını ve birkaç defa dönerek okudum. Tabii okumak başka anlamak başka. Birçok şeyi anlamadım ama işin zevki bu şimdi adım adım anlattıklarınızı araştırıp bu makalenizin tamamını anlayacağım. Bu yaşta talebeliğin keyfi de başkaymış. Sınav heyecanı tatmayalı çeyrek asırı geçti ve vallahi doktora sınavına böyle hazırlanmamıştım desem çok da yanlış olmaz.

Bu güzel ortamı hazırladığınız için sizlere çok teşekkür ederim.
IbrahimHCaglayan
Newbie

Name: IBRAHIM H CAGLAYAN
PID: 4861

Postby THY818 » 11 May 2011, 12:06

Bahadır abi ellerine gozlerine saglık..cok verimli ve ögretici olmus..tesekkurler
THY818

Postby THY3716 » 31 May 2011, 17:40

Bu konu sticky yapıldığı için diğer konuların arasında kaybolup gitmeyecek olduğundan, çok değerli katılımlar sayesinde daha da zenginleşmiş olan diğer alet uçuşu konularının da linklerini burada yayınlamakta fayda var. Bu konu ile birlikte aşağıdaki sayfaların da incelenmesi konuyu tam olarak öğrenip uygulamanızda büyük fayda sağlayacaktır.

Sırasıyla;

viewtopic.php?f=4&t=8438

viewtopic.php?f=4&t=8502
THY3716
Administrator

Postby Pathfinder » 31 May 2011, 18:31

Bahadır kaptan, direkt VOR'a gitmek konusundaki yorumuma "yukarılarda bir yerde mesaj yazan arkadas" gibi bir cevap vermişsiniz. Konu başlığı olarak "KÜÇÜK" bir navigasyon eğitimi yazan bir kişi için çok görmediğimi söylemekle yetinmeye gayret edeceğim. Haddini bil!
Pathfinder
THY13
Giresun-1958
Pathfinder
Average User

Name: Selçuk
PID: 13

Postby Apollo » 31 May 2011, 19:53

Pathfinder wrote:Bahadır kaptan, direkt VOR'a gitmek konusundaki yorumuma "yukarılarda bir yerde mesaj yazan arkadas" gibi bir cevap vermişsiniz. Konu başlığı olarak "KÜÇÜK" bir navigasyon eğitimi yazan bir kişi için çok görmediğimi söylemekle yetinmeye gayret edeceğim. Haddini bil!

Sayın Selçuk TORAMANOĞLU ,

Yukarıdaki mesajınızdaki bitiriş kelimelerinizin ne size ne de bu konunun içeriğine yakışmadığını düşünüyorum.
Hele hele bizlere bunca bilgiyi "akıtan" bir kaptanımızın şahsınızla alakası olmayan yazım arasında geçen cümlelerine günler sonra takılıp yazmanızı da yadırgadığımı söylemek isterim.

Forumlarda bazen yanlış anlamalarla hemen kötüyü yazmak her elin kolayın geliyor maalesef ama özel mesaj vb gibi kanalları kullanmanın daha medeni olduğunu ve yanlış anlamaların özelde çözülmesinin daha iyi olacağını siz de takdir edersiniz.

Saygılarımla.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY3716 » 31 May 2011, 20:54

Hayırdır inşallah !
THY3716
Administrator

Postby THY157 » 31 May 2011, 22:40

Selçuk Kaptanım valla bir olay çıkarıp Murat hocamızın dediği şekilde rating yapmayı hiç düşünmemiştik. Faydalanmak isteyen okusun diye eğitim bölümümüzdeki akadaşlarımız ellerinden geldiğince "Küçük" ipuçlarıyla eksiklerimizi tamamlamaya çalışıyorlar.

Bahadır kaptanın 20 Kasım tarihli postundaki

Aslında bir çok arkadaş EFIS üzerinde gördükleri YAA VOR sembolü üzerine HDG hattını getirene kadar HDG çarkını çevirmeyi ve o şekilde gitmeyi VOR navigasyonu sanıyor. Hatta yukarıdaki yorumlardan biri de bu şekilde, "ne gerek var, direkt döner giderim demiş". Mesela Dreem Fleet in Boeing 727 si veya Flight1 nın Super MD80 ile uçsalar, o zaman ne demek istediğimi daha iyi anlayacaklar arkadaşlar.

ifadesini örnek gösterildiğinizi düşünerek sanırım üzerinize alınmışsınız ama ben bunu Bahadır kaptanımızın kesinlikle kötü niyetli olarak yazmadığını düşünüyorum.

Ayrıca bu dokümanda anlatılmak istenen şey VOR takibi olduğuna göre, VOR takibi siz de biliyorsunuz ki belli bir radyal tutularak yapılır. Yoksa rüzgar yön ve şiddetine bağlı olarak tekrar tekrar rota düzeltmesi yapmanız gerekir. 10nm uzaklıktaki bir VOR'a hiç course ayarlamadan direk uçabiliriz belki ama 80-90nm uzaktaki bir VOR'a uçarken rüzgar gibi dış etkenleri de düşünürsek uçmamız radyal takibi yapmazsak bence çok zordur.

Eğitim adına yapılan çalışmalarda amacın büyüklüğünü de görerek, ufak şeylere takılmanın bu çabalara gölge düşürdüğünü düşünen biri olarak herkesin sakin olmasını rica ediyorum. Bu alanda birinin başka birine haddini bildirmesi kabul edilebilir değildir. Çünkü kimse kimseden yukarıda veya aşağıda değildir. Saygı ve ahlak kuralları çiğnenmediği, kişisel sınırlar aşılmadığı sürece forum alanı herkesin düşüncelerini ifade edebileceği özgür bir ortamdır. Eğer bir had aşma durumu oluşur ve bizim tarafımızdan görülürse o anda veya sizlerden özel kanallarla ulaştırılırsa şikayetiniz değerlendirilerek ilgili üyemize gerekli işlemleri yönetim olarak yaparız.

Sevgi ve Saygılarımla.

Selçuk Poyraz
FlyTHY Executive Manager
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby Pathfinder » 02 Jun 2011, 18:56

Erdal kaptan, Selçuk kaptan,
Haklı olduğunuz yerler tartışılamayacak kadar muhakkak... Ancak güzel bilgiler veren bir arkadaş da olsa tekrarını önlemek gereken patavatsızlıklar için bazen böyle düzeltmeler yapmak zorunda kalınabiliniyor maalesef... Tersten okursak; çok güzel eğitici bilgiler verdiği gerekçesiyle hiç kimse patavatsızlık, saygısızlık hakkına sahip değildir. Mesajımın yerine ulaştığını düşünüyor ve daha fazla uzatmak istemiyorum...
Pathfinder
THY13
Giresun-1958
Pathfinder
Average User

Name: Selçuk
PID: 13

Postby Apollo » 02 Jun 2011, 19:22

Selçuk TORAMANOĞLU kaptanım,

Maalesef sizin alındığınız (!) konuya karşı kullandığınız olumsuz kelimeleri genişleten cevabınızla mutabık değiliz.

Uzatmaya gerek olmadığında ise haklısınız durum herkesçe anlaşılmıştır.

Keyifli uçuşlar.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY3716 » 03 Jun 2011, 16:03

Selçuk bey,

1. Haddimi bildirdiğinizi filan sanıyorsanız, boşuna hayallere kapılmayınız, bana ne haddimi bildirmek sizin haddinizdir, ne de ortada had bildirecek bir hal vardır.

2. Konuyu uzatmak istemeyişimin tek sebebi bu kadar emek harcayıp zaman ayırdığım bu güzel konunun içine etmiş olsanız dahi yaşınıza saygı göstermek isteyişim, şahsen polemiklere girmekten nefret edişim ve bu konunun bir eğitim dokumanı olarak kalmasını isteyişimdir.

3. Tamamını okumadığınız bir konuya istinaden "Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş olmanız" neticesinde yaptığınız yoruma tamamen saygı kuralları çerçevesinde, yazanın kim olduğuna bile bakmadan (sizin yaptığınız yorumu değil siz, babam söylese aynı şeyleri söylerdim çünkü yorumcunun ismine bile bakmamıştım) göstermiş olduğum bir tepkiye karşılık vermiş olduğunuz komik celallenmeyi asla kabul ettiğimi filan düşünmeyiniz. Yukarıdaki yazıları defa defa okuduğumda ortada ne kızacak, ne de özür dilemeyi gerektirecek bir durum göremedim zira.

4. Hala kızgınsanız ve bana tehtidler savurmayı düşünüyorsanız benim training bölümümden uzak durunuz, başka nerede istiyorsanız orada yazınız, yazacaklarınız umurumda bile değildir ama training bölümünden uzak durunuz. Eğitim ile ilgili yazacak, soracaksanız başka tabii, ha'şa kimseyi kısıtlamak gibi ne yetkim vardır, ne de buna niyetim. Sadece eğitim dokümanlarını ziyan etmeyiniz. Tek derdim budur.
THY3716
Administrator

PreviousNext

Return to Training Lounge