Sanal Pilot Okulu

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Sanal Pilot Okulu

Postby hacivat123 » 18 Sep 2010, 20:13

Arkadaşlar foruma daha yeni üye oldum ve geçmişte konuşulmuş konulara baktım ve orada yeni başlayanlar için eğitim isimli bir konu vardı A'dan Z'ye 0'dan pilot yetiştirmek diye..
Aklıma bu konuda birşey geldi. Yeni başlayanlar için "Uçuş Okulu" diye sabit bir konu açılsa ve meb'deki gibi örgün eğitimi örnek alarak okullar açılsa çok eğlenceli olur diye düşünüyorum. Hatta biraz daha genişletmek gerekirse bu okula başvurmak isteyenler kendini tanıtan kısa bir bilgilendirici yazı yazsınlar ve bunların içinden gerçekten bu işi ciddiye alanlar kabul edilsin ve bu kişiler sınav yapılsın ve diyelim ki 0-30 arası alanlar ilkokul 30-60 arası alanlar orta okul ve 60+ üstü alanlar liseye kabul edilsin ve her okulda o seviyede bilgiler paylaşılsın. Bu işe yeni başlamış kişiler forumda birşeyler öğrenmek için dolanırken daha adam akıllı birşey öğrenmeden van vor yaklaşma ile ilgili tartışmaların içinde buluyorlar kendilerini ve birşeyler öğrenmek isteyerek okuyorlar ama onca zaman sonra bu kadar zamandır araştırıyorum okuyorum ama hala adam akıllı birşey bilmiyorum diyorlar. Eğer dediğim gibi bir sistem oluşturulursa böylelikle herkes kendi seviyesindeki konular ile ilgilenir ve her okuduğu konuda birşeyler öğrenmiş olurlar. Hatta ilk okuldan orta okula geçerken sınav ile geçiş olsun. Evet çok komik gibi geliyor ama eğer bu ya da buna benzer bir sistem oluşturulursa foruma yeni bir heyecan ve eğlence katılmış yeni bakış açısı kazandırmış olursunuz. 8) Bu sayede konulara cevap yazmak isteyen bu işi bilen usta arkadaşlar konu hangi okulda yer alıyorsa o seviyede cevap vermiş olur. Bu işin çok eğlenceli olacağını ve uzun karmaşık dökümanların bu gibi aktivitelerle keyif ile öğrenileceğini düşünüyorum.. :wink: Hatta MEB bakanıda sayın hakan737 hocam olabilir :D Ben ilk okul müdürü olabilirim :rofl: Tabi her okulun ayrı müdürü ve öğretmenleri olursa tadından yenmez.. Tabi bu konu formun anasayfasında yayınlanırsa daha iyi olur..
hacivat123
Newbie

Name: Onur BOZKURT
PID: 0000

Re: Sanal Pilot Okulu

Postby THY3506 » 19 Sep 2010, 11:56

Hocam güzel bir öneri :) Gönülü hocalar Skype üzerinden gönüllü öğrenciler ile kararlaştılan saatlerde belli temel konular üzerinden ders verilebilir.
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
City: Ankara
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Postby hacivat123 » 19 Sep 2010, 22:19

Evet öyle de güzel olur. Böylelikle benim gibi yeni başlayanlar sorularına cevap aldıklarında hocam çok güzel anlatmışsınız ama... Ben açıklamalarınızdaki şu şu ifadeleri anlamadım demez. Hem okuyan hemde cevap verenler için az zamada daha verimli paylaşımlar olur. :) Bence böyle eğlenceli bir işe başlanırsa forum yeni başlayanlar için bulunmaz bir kaynak olur ve tabi müfredat gereği hazırlanan uygulamalı uçuşlarda herkes o hafta hangi konunu ele alınacağını bilir ve ona göre hazırlanarak gelir. Eğer bu konuda kendini hazır hissediyorsa gelmez.
hacivat123
Newbie

Postby THY2294 » 20 Sep 2010, 01:37

Bu dediginiz sey teorik olarak cogu kimse tarafindan muhakkak dusunulmustur hic olmadi akillarina gelmistir. Ama pratikte cok zor brseyden bahsediyorsunuz. Bir kişiye, yani hiçbir sey bilmeyen sadece hevesli bir kişiye simulasyonu anlatmak ogretmeyi calismak gercekten de zor birsey bana kalırsa. Kişi once kendini geliştirecek, vor nedir ils nedir?
Center, app, twr ground ve del ne gorev gorurler. LTBB ile LTBA arasindaki fark nedir, ya da LTAC ile LTAA ?
Temelde yapmasi gereken okumak, kimse bu işi cok afedersiniz ana karninda ogrenmiyor. Ben 2007 de vatsime kaydoldum ilk online ucusumu 2008de yaptim. Hicbirsey bilmiyorsaniz bile, online olursunuz, trafikleri gozlemlersiniz, yazismalari okursunuz, eger online atc varsa muhaberati takip edersiniz. Aksi takdirde, bombos gelmis birisine bişeyler ogretmek gercekten sabir ister.
THY2294
Junior Member

Name: ÖMER FARUK GENÇKAL
City: İzmir
PID: 2294
Vatsim ID: 994887

Postby THY3506 » 20 Sep 2010, 14:50

omer hocam sizinde dediğiniz gibi zaten damdan düşer gibi sanal havacılığı anlatmak pek faydalı olamaz. Böyle bir uygulamada amaç zaten temel kavramların anlatılması olur. tabikide okuyupta öğrenmek gerek herşey anlatılamaz ama sosyalleşme bazında katılımın yüksek olacağı faydalı bir etkinlik olabileceği kanaatindeyim.
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Postby hacivat123 » 21 Sep 2010, 01:36

haklısınız velakin benim demek istediğim daha önce hiç fs oynamayanları sıfırdan eğitmek değil daha çok bir kaç aydır uçağı yere çakan yani en azından bir sorusuna cevap yazıldığında sağa 45 derece baş ver ya da localizer capture olduğunda ya da nav 1'e şunu girip 10 nm kala şunu yapacaksın dendiğinde localizer nedir? nasıl 45 derece baş verilir nav 1 dediğiniz yer neresi diyen değil birşeyleri kendi kendine öğrenmiş!! ama çoğu temel şeyleri yanlış ya da eksik bilen kişilerden bahsetmiştim ama dediğiniz gibi sanırım çok meşakatli olacak ve çoğu kimse böyle sabır gerektiren bir işe kolay sokulmaz. O zaman konu çöp mü :D
hacivat123
Newbie

Postby Apollo » 21 Sep 2010, 17:00

Onur kaptanım bu konularda çeşitli beklenti ve görüşler zaman içerisinde paylaşıldı ve halen paylaşılıp tartışılıyor.

Aşsağıdaki konuyu komple okursanız hem düşünülenler hem de yönetimin çalışmaları hakkında bilginiz olur.

Görüşlerinizi paylaşmaya devam etmeniz beklenti ve istekleri anlamamız ve ortak noktalara yoğunlaşmamız açısından faydalı olacaktır.

viewtopic.php?f=1&t=7906&start=25

selamlar
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Return to Training Lounge