N1, N2

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

N1, N2

Postby uarica » 06 Nov 2001, 15:11

Herkese selam,

Bu guzel forumu bir de ben kullanayim dedim. Bu soruyu sormaktan cekiniyorum ama yine de ogrenmemekten iyidir. N1 ve N2 degerleri tam olarak neyi ifade ediyor? Biz bunlari ne sekilde set ediyor ve ne sekilde kullaniyoruz? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Herkese sevgiler...

Umut Arica
uarica
Newbie

Postby hakan737 » 06 Nov 2001, 16:46

yahu şu çekingenlik konusu nedir allahaşkınıza??

sorunu cevabına gelince, aslında bu zor ve teknik bir soru. N1 ve N2, bir jet uçak motoru içinde (özellikle airline uçaklarının jet motorlarında) yer alan alçak ve yüksek basınç turbinleri ile ilgili bir tür yüzde ile ifade edilen devir göstergesidir. Jet uçaklarında pistonlu motorların aksine devir RPM değil yüzde ile ifade edilir.
N1 birinci kademe engine fan blade'lerinin dönüş hızı demektir. Motor ile ilgili tüm bilgilerde öncelikle esas alınan parametre olaraka kabul edilebilir.
N2 ise motorun son kademe çıkışındaki fan'ların dönüş hızıdır. İkincil değer olarak göze alınır. N1 ve N2 dışında dikkat edilen diğer gösterge ise EGT yani egzost gazı sıcaklığıdır. Bu 3 değer her zaman birlikte kontrol edilir. www.a340.net adresinde şe cockpit seçeneğini takip ederek ana kontrol panelindeki ortadaki göstergenin (MFD) üzerini tıklayarak bu ekranı monitorde büyült. Mouse'u üzerinde gezdirerek istediğin bilgiyi alabilirsin.

Hakan GUVEN

Hakan Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Return to Training Lounge