Online uçuş...

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Online uçuş...

Postby THY4743 » 30 Oct 2001, 18:03

Herkese sevgiler,saygılar...
Benim merak etti?im konu;
Offline olarak uçuyorum ve çalışmalara devam ediyorum.Online uçuşları sadece izlemek,dinlemek ve ogrenmek için(uçmadan)baglanıp izleyebilirmiyim acaba....Nasıl baglanmam gerekir...
Birde NAV 300 programını FlightSim'e register olarak baglandım fakat hangi başlık altında aramam gerektigini bulamadım dosya birtürlü çıkmıyor...
?imdiden yardımlarınız için Teşekkür ederim.
Sevgiler,Saygılar...

targo...
THY4743
Senior Member

Name: Targan UNUTMAZ
City: Istanbul
PID: 4743
Vatsim ID: 1130878

Postby hakan737 » 30 Oct 2001, 18:46

ok bunu yapabilirsin yeterki online olduğunda (yani sistem log olduğunda) pist içinde olma. Önce uçağını SLEW mode ile güvenli bir yere taşı ve sonra Squawk Programını usulüne uygun olarak çalıştır.

1- vatsim.net adresinde VATSIM-EUR Europe region ve eğer sorarsa Türkiyeyi seçerek bir ID+password numarası al. Bu senin online olarak sisteme katılmanı sağlayacak.
2-Squawk box programı ile roger wilco'yu FLyThy download bölümünü kullanarak indir ayrıca nasıl kullanıldığı ile ilgili Arslan Turegün'ün Türkçe'ye çevrilmiş yazılarını Training bölümünden oku.
3- Muhtemelen bir süre bunu çalıştıramayıp uzunca bir süre küfredeceksin ama inan bir şekilde öğreneceksin.
4- eğer roger wilco ile ilgili seçeneği Sq.Box'da seçmiş isen onun için özel bişey yapmana gerek yok. (bunlarda trainingde ayrıntılı yazıyor)
5- hala iyimserliğini koruyabiliyorsan şimdi bizi duyabilir görebilirsin :)) gözün korkmasın yaw çok zor değil...hepimiz yaptık :))

NAV300 programını indirmek için; flightsim'e login ol, GO TO MAIN MENU linkini kullanarak (sayfanın en altında yer alır) yeni bir sayfaya geç, orada DOWNLOAD SECTION'un altındaki SEARCH FILE LIBRARY'den açılan yeni pencerede yazı yaılabilir 3 satırın 2.ne sadece (use any keywords) NAV300 yaz. içinde NAV300 olan tüm dosyalar listelenecektir.

Hakan Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby THY4743 » 31 Oct 2001, 02:24

ya bukadar kısa sürede cevap alabildiğime inanamıyorum,Gerçekten yardımcı olan herkese
Teşekkür ederim...
Bab dediğin gibi yaptım fakat,hiç bir şekilde NAV300 dosyası çıkmıyor,dediğin gibi 2.satıra yazıyorum fakat karşılığında sürekli "No files match search criteria" yazıyor...
OnLİne uçuşları seyretmek için de,vatsim.net'ten de ID+Password aldım,Squawk box ve Roger Wilco'yu da indirdim...
Ve denemeye başlıyacağım,ama herhalde sizi daha bayağı zaman meşgul edeceğim :)))
Herkese Sevgiler Saygılar...

targo...
THY4743
Senior Member

Postby THY4743 » 31 Oct 2001, 03:11

Programların hepsini indirdim ve doğru kurduğumada inanıyorum fakat Training bölümünde ki online uçuş ve bağlantı bölümlerinde yazan açıklamalar FS98'in bana sordukları ile tutmuyor galiba onlar FS 2000 ile ilgili...
İlk olarak FS98'imi çalıştırdım,daha sonra uçağımı Ataturk Havalimanın da güvenli bir yer aldım(Galiba :))) ),
Ondan sonra MultiPlayer ayarları' nın yapılması söyleniyor...
Menu den Flıghts/Multıplayer/Connect,kısmına girdiğim zaman "Session setup"kısmı çıkıyor ve "Callsign" soruyor...Acaba buraya yazmam gereken nedir?
Ve daha sonra da,
.Join an existing session
.Host a new session
.Find oşer pilots to fly wiş on şe internet
seçenekleri çıkıyor...
Acaba bunlardan da hangisini seçmem lazım(Sadece izleyici olabilmak için)
Bu ayarlardan önce Squawkbox'ı yada RogerWilco'yu çalıştırmam gereklimi...FS98'inki galba biraz daha farklı
İlk Online baglantımı yapmaya calışıyorum(Sadece izleyici olabilmek için)Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkür ederim....
Sevgiler,Saygılar...

targo...
THY4743
Senior Member

Postby THY4743 » 31 Oct 2001, 03:18

Ha birde unutmadan kusura bakmayın ama "çağrı kodu" dediğiniz nedir? :)))
Teşekkürler...

targo...
THY4743
Senior Member

Postby hakan737 » 31 Oct 2001, 11:36

KITTIIIRRRRRTTTTT!!!! (bu parmak kütürdetme sesi)...

eveetttt, neyseki bu sabah yeterince vaktim var (eğer gene salakça bişi için aramazlarsa)ok şimdi yazacaklarımı ya satır satır not al yada print et;

1- makinenin üzerimdeki düğmeye basıp aç ve online ol (heheh şaka yapıyorum:))

benim yöntem biraz farklı ama genlede hepsini bir anda bitirebiliyorsun
internet açık iken şunları yap;
1- roger wilco'yu aç adjust (veya settings)dan next tuşunu kullanarak call sign'a yani çağrı adına kadar gel , buraya bu session'da yani o gün ne olarak uçmayı planladıysan o çağrı ismini yaz örneğin ONR555/ismin . Bu neden gerekli ve neden şimdi yapıyoruz. ?unun için bazen kontrolörler frekansdaki pilotları RW ekranındaki isimlerinden de ayırt edebilirler ve FS açık iken bazen windows'dan dolayı bu setting işlemi yapılamayabilir.(kilitneveriyor bazen)
çağrı ismini değiştirdikten sonra finish diyip RW'yi minimize edebilirsin.
2-FS98'i çalıştır. Uçağını seç ve istediğin bir meydana gidip uçağını Slew mode ile (Y tuşuna bas sonra numpad'deki 8-2-4-6 ve 1-3 tuşları ile uçağı kaydır) uçağı pist içinden başka bir yere kaydır. tekrar Y tuşuna basarak normal hale getir.
3-multiplayer penceresini aç, host session'ı seç (orada katılmasını istediğin uçak sayısını belirtir bir kutu göreceksin 40 felan yaz).Call sign için ONR555 yaz ( daha doğrusu RW'de ne yazdıysan -ismin hariç- onu kullanman tercih edilir ve call sign'ının unutma ileride lazım olacak.Session name olarak istedigin birşey yazabilirsin ama ne yazdığını unutma (örneğin LTBA yaz) OK diyip çık Ekranın sol üstünde bir pencere açılacak ve pencereinin sağ kolonunda kendi call sign'ının yani çağrı adını göreceksin. Kutucuğun sağ üst kçesindeki X işaretine basarak kutuyu kapatabilirsin.
(Y.N'u ; havacılıkta her uçağın bir gövde numarası ve çağrı adı vardır. VFR uçan uçaklar gövde numarasını IFR uçan ve airline olarak tarifeli veya trafesiz sefer yapan IATA -ulsular arası seyahat birliği- kurallarına göre uçuş yapan her uçak gövde registraion -kayıt-numrası dışında bir telsiz çağrı adı ile eşleştirilir. Bu çağrı adı VFR uçakların kullandığı gövde numarası -veya adı- aksine her uçuşta değişebilir. Çağrı adı adından anlaşıldığı gibi havacılığın her anında sizin uçuşunuz ile ilgili tüm kayıtlar tutulurken, uçuş yapılırken size tahsis edilmiş (uçağa)bir isimdir, örneğin Amerikada VFR uçakalr için N1234Y gibi çağrı adı varken Avrupada örneğin Türkiyede TC-ABC gibi bir çağrı adı kullanırki bu uçağın üzerindeki kayıt-tescil ismidir. Havayolu statüsünde IATA esaslarına göre uçan uçakalrda ise her kayıt altına alınmış sefer için uçağın gövde -kayıt adı olmasına karşın örneğin THY'nin bir BOeing 737-400 uçağında gövdede TC-JET ismini görebilirsin ama çağrı adı TK123 veya benzeri bir varyasyondadır)

burada şimdi bir sorunumuz var eğer Squawk BOx'ın SB2.3 Built 4 versiyonunu kullanıyorsan aşağıdaki yolu izlemen gerekecek eeğer daha önceki bir versiyonu kullanıyorsan bunun için www.fsturk.net adresinde lesson'lardaki eski versiyon yazısını kontrol etmen gerekecek.

4- Squawk box programını çalıştır. Açılan pencerede TCP-IP ile ilgili bişey göreceksin onu seç, ardından ikinci açılan pencrede search session'u göreceksin onu tıkla pencerenin ortasında boş bir sanki IP yazılması gereken bir pencere daha açılacak hiçbirşey yazmadan onuda ok diyip geç şimdi ekranda senin FS''de multplayer için açtığın session name'i göreceksin mesela LTBA, Join sesion 'u tıkla ekrana clicklemen gereken bir pencere daha gelecek onuda ok'le FS98'ün üzerinde sol üst'de bir pencere açılacak üzerinde soldan sağa doğru F E IDENT vs şeklinde butonlar olcak. Mouse'un cursor'u ile o pencereyi biraz büyüt. (bundan sonrası için manueller ellerinden öper)

işin en zor kısmı FS 'in multiplayer olarak açtığı sesion'u kazasız belasız SB'ye tanıtmak başka birşey değil kalanı için yeterince bilgi var. SB'yi ilk çalıştırdığında koyu gri alana sağ klik ile açılan menude change call sign'a git ve oradaki default call sign'ı değiştir. Bunu sadece ilk kez bağlandığnda yapıyorsun . Bunda sonrakileri en son connect sayfasında değiştirebilirsin. Connect sayfasında unutmaman gereken bir diğer hususu eğer istersen RW'nin otomatik oalrak çalışmasını sağlayan use roger wilco butonu. Bunun için connct pencresinin en alt sol tarafına vatsim ana sayfasındaki europe -s serverinin IP no'sunu yazman yeter. Sonrasında connect olduğunda RW otomatik oalrak açılacak ve sende unicom denilen herkesin ilk buluştuğu ama hiç konuşulmayan odaya gelmiş oalcaksın. DAha sonra online olan bir ATC sectorünü seçtiğinde otomatik oalrak RW oraya bağlanacak. RW'yi kullanırken SAKIN VOICE COMMAND özelliğini KULLANMA, SADECE PTT KOMUTUNU kullan. Neden? voice command ses duyarlı oalrak mikrofonu çalıştırır. Mikrofon ilk kelimenin desibel derecesi ile aktif olur.Buda istemeden konuşmaların mandallanması demektir yani kesilmesi. PTT tuşunu RW'nin settings bölümünde ayarlayıp seçebilirsin. Tavsiyem FS'de kullanılmayan bir tuş olması çünkü her tuşa bastığında yayın gönderiyorsun anlamına gelir (PTT , pres to talk , telsiz iletişiminde bas konuş bırak dinle)

Diyelimki Sqyawk Box'ın eski bir versiyonunu kullanıyorsun sorun değil FS ile ilgili kısım değişmiyor. SB'yi çalıştırdığında biraz daha farklı bir arayüz gelecek ama herşey aynı mantıkta. TCP/IPseçeneğ ile jion sesion aynı pencereye geliyor . TCP/I'i seç sonra join section'a bas. Boş IP yazılacak ekran gelince yine bişey yazmadan OK'le join session'un üzerindeki kutucuğa yine senins eçtiğin session mname gelecek tekrar onu seçip join session dediğinde SB çalışmış olacak.

Çooooooooooooooooooook uzun gibi görünsede bir iki pratikten sonra sadece birkaç dakika aldığını göreceksin. RW'de gereksiz konuşmalar yapmak yasak. Konuşmak için seçtiğin tuş çok önemli yoksa hiç ilgisi olmayan bir iş yaparken habire farkına varmadan konuşmaları kesebilirsin. Ben bu konuda sağ ctrl tuşunu kullanıyorum ama başka tuşlarda seçenler var mesela F10 gibi

Sqawk box'ın kullanımı ile ilgili iki versiyonun nasıl çalıştıtılacağı flyşy training ile aynı yerdeki FSturk training linklerinde birinde eski (fsturk) birinde yeni versiyon anlatılıyor.

Hakan GUVEN

not: yazım hataları olmuştur kusura bakmayın...ekrana bakmadan yazıyorum çünkü

Hakan Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby THY4743 » 31 Oct 2001, 15:01

Çok,çok,çok Teşekkürler yardımların için,
Sevgiler,Saygılar...