15/01/2001 egitimini dinlerken....

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

15/01/2001 egitimini dinlerken....

Postby THY3068 » 16 Jan 2002, 14:33

Herkese selam,

15.01.2001 gecesi egitimi RW' de dinleme firsatini (TK159T/Bulent_Oner) buldum. Mikrofonumda ki ariza yuzunden konusmalara katilamadim ve hocalarimizin ayrilirken (Bulent hocanin dikkatinide cekmis olmasi nedeniyle) iyi geceler dileklerine yanit veremedim, ozur dilerim.

Su anda FS2K2 kullaniyorum. Henuz ucus tecrubem hic yok. Online ucus ile ilgili olarak su aralar haril haril okuyorum.

Egitim esnasinda cozemedigim bir sey oldu. Sanki hocalar ogrencilerle ayni anda birbirlerinin ne hareketler yaptigini gorerek ucuyorlardi. Ornegin "Yok sola dondun saga donecektin. Heading 100 de kal. vs. vs." Bunu LTFJ_TWR ye sorma firsatim oldu ama anlamadim. Birbirimizin ucuslarini gorebiliyormuyuz. Daha soracak cok soru var ama sizleri sikmak istemem. Gorusmek dilegiyle.

Hoscakalin
THY3068
Rookie

Name: Bülent Öner
PID: 159

Postby THY7 » 16 Jan 2002, 15:16

Bülent istediğin kadar sorabilirsin,burada sıkılmak yok,keyif almak var...
Eğitim esnasında hocalar,öğrencilerinin ne yaptıklarını aynen görme şansına sahiptirler.Bunu sağlayan sistem ise FS2002 nin yanında gelen.Flight İnstructor
programıdır.Öğretmen pilot,burada bir host açar ve bir öğrenci pilot hocanın açtığı host'a katılır.Hoca ile öğrenci RogerWilcoda sesli eğitim gerçekleştirirken,öğrenci pilot hocanın talimatlarını uygulamaktadır,Flight İnstructor programı sayesinde Öğretmen pilot,Hava şartlarını,uçakta bulunan tüm sistemleri kontrol edebilmektedir...

Berhan Dönmez
V.Captain and ATC
Marmara University
-__ Chemistry __-
THY7
Officer

Name: Berhan DONMEZ
City: Istanbul
PID: 7
Vatsim ID: 813296

Postby therapy » 16 Jan 2002, 15:48

Ali hOcayla ilk egitimdeyken ben bir ara sirf meraktan GPS'i acmistim da(aslinda Ali Hocanin benim ekranimin aynisini gordugunu tahmin ediyordum),o da 2 sn. sonra tam GPS'i kapatacakken 'egitim ucuslari esnasinda GPS kullanmiyoruz!' diyerek beni uyarmisti. Ben de nerden gordugunu sorunca 'yanindayim gormuyor musun?' demisti:))

quote:

Herkese selam,

15.01.2001 gecesi egitimi RW' de dinleme firsatini (TK159T/Bulent_Oner) buldum. Mikrofonumda ki ariza yuzunden konusmalara katilamadim ve hocalarimizin ayrilirken (Bulent hocanin dikkatinide cekmis olmasi nedeniyle) iyi geceler dileklerine yanit veremedim, ozur dilerim.

Su anda FS2K2 kullaniyorum. Henuz ucus tecrubem hic yok. Online ucus ile ilgili olarak su aralar haril haril okuyorum.

Egitim esnasinda cozemedigim bir sey oldu. Sanki hocalar ogrencilerle ayni anda birbirlerinin ne hareketler yaptigini gorerek ucuyorlardi. Ornegin "Yok sola dondun saga donecektin. Heading 100 de kal. vs. vs." Bunu LTFJ_TWR ye sorma firsatim oldu ama anlamadim. Birbirimizin ucuslarini gorebiliyormuyuz. Daha soracak cok soru var ama sizleri sikmak istemem. Gorusmek dilegiyle.

Hoscakalin

therapy
Rookie

Postby THY3068 » 16 Jan 2002, 18:05

o zaman sormaya devam ediyorum.

1-) Hocanin actigi hosta observer olarak katilip egitimi izleebilirim herhalde!! bu gerci soru olmadi ama..

2-) Herkes joystick mi kullaniyor. Klavyeyle ben cok zorlaniyorum. Ozellikle pitch up and downlarda!!

Tesekkurler
THY3068
Rookie

Name: Bülent Öner
PID: 159

Postby THY7 » 16 Jan 2002, 21:17

Cevaplamaya devam edelim :)
-Hocanın açtığı host'a observer olarak katılamıyorsun,çünkü program bir hoca ve bir öğrenciyi destekliyor sadece...üzgünüm.
-Herkes joystick kullanıyor,hem olayın zevkine varmak için hem de klavyeyi kullanmak çok zor olduğu için,ama kullanan duymuştum...

Berhan Dönmez
V.Captain and ATC
Marmara University
-__ Chemistry __-
THY7
Officer

Name: Berhan DONMEZ
City: Istanbul
PID: 7
Vatsim ID: 813296

Postby remzi » 16 Jan 2002, 21:41

ben kalavye kullaniyorum mesela.
joystik edinene kadar klavye ile kullanabilmen icin bazi tavsiyeler:
fs nin ayarlar menusunden elevator ve aileron sensitivity ye gelerek buralari mumkun meretebe son ayara getiriniz.
klavyede ise ok tuslarri (arrow keys)yerine numpad da yatis icin 4ve6, pitch up-and down icin 8 ve 2 oneririm oktuslarina anzaran daha hizli cevap verirler.
yaliniz num lock kiliti cozulmus olacak(lambasi sonuk olacak) yoksa pencere goruntuleri gelir bunun yerine.
flap ayarlari icin: f6 ceker, f7 flaplari acar. her ucagin kac kademe flap ayari oldugunu ezbelerseniz iyi olur buna gore:
737 de kalkis icin pespese 3 kez f7 ye basmak 5 derece kalkis flap ayarina getirir vesaire.....
kolay gelsin ve iyi ucuslar diliyorum
remzi öztürk
remzi
Junior Member

Return to Training Lounge