boing leri inişte nasıl durduracağızzz?!

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

Re: boing leri inişte nasıl durduracağızzz?!

Postby THY656 » 20 Jan 2011, 23:06

Bu fırsattan istifade bir şeyler söylemek istiyorum.
Ben 2002 yılında Flythy'ye üye olduğumda şimdiki gibi sınav yoktu.Flight recorder da yoktu.Rütbeler uçuş zamanına göre otomatik alınıyordu.Bu nedenle saati doldurmak için ATC'nin olmadığı yerlere yatmadan önce 10 saatlik uçuşlar planlanır, sabah uyanıldığında iniş yapılırdı.
Kendime gelince, ben ilk girdiğimde bırakın uçuş bilmeyi, addon ,scenery ne demek onu bile bilmiyordum.Kendimce offline default bir uçakla kalkıp inmeye çalışıyordum.
Uzatmayayım,şu an Flythy'nin geldiği nokta o zamana göre çok ileride.Ama Flythy misyonu o zamandan bu zamana hiç değişmedi.Herkese kucak açtı. Tabi bu görüş meselesi.Diğer VA'ların seçiciliğine saygı gösteriyorum, onların misyonu öyle.Burası bir hobi platformu.Hiç birimiz bir pilot kadar bilmek zorunda değiliz.İstesek de olamayız, olmak zorunda da değiliz.Ama elbette ki oyun sahası da değil. Şimdi yeni katılan arkadaşlara haddim olmayarak bir kaç önerim olacak.Biliyorum hemen A340 ile uçmak istiyorsunuz , hemen event'lere katılmak istiyorsunuz ama
1-İlk zamanlar bilginiz az ise önce okuyun,bilgi edinin.Zira sorduğunuz soru sizin için zor ama başkaları için çok basit olabilir.Ters yanıt alabilir ve üzülebilirsiniz.Bir şeyler sormak istiyorsanız yönetim üyelerine, check kaptanlara özel mail atabilirsiniz.
2-Hemen ILS, Hold gibi konulara atlamayın.Daha doğrusu hemen Airbus'cı-Boeing'ci olmayın.Default Cessna var, Beechcraft1900 var, ve en güzeli B727 var.Bunlarla bol bol meydan turu atın.
3-Ali Camat hocamdan bizzat dinlemiştim.En büyük sorun yön bulma.Tabi gerçek bir uçucudan bahsetmiyorum.Onlar bundan başka şeyleri de bilmek zorunda.Sanal uçucu bunu bilse gerisini öğrenmesi daha kolay.
4-Hiç bir şeyiniz yoksa bile, alın güzelim Cessna'nızı.Örneğin Maraş'da havalanında park yerine geçin. Açın FS'in map'ini.Diyelim Maraş sonrası sırayla Antep,Urfa,Adıyaman ,Malatya ve en son Maraş placak şekilde bir uçuş planlayın. O meydanların VOR frekanslarını bir kağıda yazın.Bu meydanlara inmenize de gerek yok.Kalkın Maraştan hiç bir chart ve radial bilgisi olmadan kendiniz frekansları bağlayarak ve OBS ayarı ile yönünüzü tayin edin ve buralara uçun.
Göreceksiniz A340 ile Hazerfene inmeye çalışmaktan daha güzel.

Selim Bilgin
Virtual A3XX Inst.Rating
SELİM BİLGİN THY656
THY656
VIP Member

Name: Selim BILGIN
City: Aydin
PID: 656
Vatsim ID: 853361

Postby THY1935 » 21 Jan 2011, 01:20

delimawi wrote:
ertozka wrote:İnanılmaz gibi ama FL300 civarında landing gear down uçan adam gördüm. Olmaz bu.

Oldukça yakın geçmişsiniz anlaşılan, geçmiş olsun :)

Bu espriye gülmeden geçemiyeceğim :clap: :D
THY1935
Average User

Name: Hanifi AVCI
City: Samsun
PID: 1935
Vatsim ID: 964441

Postby THY3506 » 21 Jan 2011, 13:41

yeni baslayanlar icin ogrenmenin gorsellik ile birlestigi cok guzel 2 yontem var birincisi fs2004 veya fsx in kendi trainig derslerini takip etmek ikincisi ucus ile ilgili egitici videolar izlemek. bu sayede anlasilmasi zor sikici dokumanlardan bir nebze olsun kurtulmus olunabilir.
CPL (H) Bell-206/205 Sikorsky UH/60
CPL (A) Cessna 150/152/172
THY3506
Senior Member

Name: Serdar ÖZDEN
City: Ankara
PID: 3506
Vatsim ID: 1082637

Postby THY3061 » 10 Jun 2011, 12:18

THY3506 wrote:yeni baslayanlar icin ogrenmenin gorsellik ile birlestigi cok guzel 2 yontem var birincisi fs2004 veya fsx in kendi trainig derslerini takip etmek ikincisi ucus ile ilgili egitici videolar izlemek. bu sayede anlasilmasi zor sikici dokumanlardan bir nebze olsun kurtulmus olunabilir.

Gerçekten de çok güzel bir noktaya değinmişsiniz. Ben bizzat can sıkıntısından bildiğim birçok şey olduğu halde "şu training bölümü de neymiş?" diye bi bakıverdim. Tek tek bütün training'leri bitirdim (sadece FIRST SOLO VE PRIVATE PILOT LICENCE alabildim). Ozaman geriye dönüp baktığımda bilgilerimin üzerine birçok şey eklediğimin farkına vardım. Daha önce bildiğimi zannettiğim şeylerin yetersiz olduğunu gördüm. Öğrendikçe de daha çok zevk alarak uçak uçurmaya başladım. Tavsiyem üşenmeyin ve vaktinizi ayırıp bi göz atın. Training uçuşlar yapın, yanlış hatırlamıyorsam Rod Machedo eşliğinde. Hem anlatıyor (ingilizce), hem gösteriyor, hem de size yaptırıyor.
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Name: Fatih SERPEN
City: Kocaeli
PID: 3061
Vatsim ID: 1194888

Postby THY4388 » 10 Jun 2011, 19:02

nasılmı duracağız sorunun cevabı "." :) fl300 espiriside güzel yani şimdi :) :) :clap:

İyi uçuşlar

Pistiniz boş
Rüzgarınız Sakin olsun :)
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Name: Mustafa KOSAR
PID: 4388
Vatsim ID: 1104709

Postby EM002 » 14 Jun 2011, 10:55

merhabalar

Forumda bu konuyu açan ve bir takım yorumlar yapıp yararlı olmaya çalışan arkadaşlara Gürsel HAZAR kaptanın aşağıdaki linkte bulunan yazısını okumayı ve yönetimdeki arkadaşlarımızın yorumlarını da okuyup, ciddiye almalarını öneriyorum.

Saygılarımla...

Özer... http://www.flythy.org/forum/viewtopic.php?f=1&t=8172
EM002
Rookie

Name: Ozer YETISTIREN
PID: 2378

Postby THY480 » 14 Jun 2011, 14:06

Vayyyy Ural kaptan 2003 de yanıt vermiş bu topic'te sorulan soruya..Kendisi şu an THY'de 737 uçuruyor :clap: :clap: :clap:
THY480
VIP Member

Name: Alp AKBOSTANCI
City: Istanbul
PID: 480
Vatsim ID: 844012

Postby THY2100 » 19 Jun 2011, 17:05

delimawi wrote:
ertozka wrote:İnanılmaz gibi ama FL300 civarında landing gear down uçan adam gördüm. Olmaz bu.

Oldukça yakın geçmişsiniz anlaşılan, geçmiş olsun :)

uçan adam sabridir o :lol:
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY3061 » 19 Jun 2011, 19:15

saygıdeğer kaptanlar,

bugün ben de LTAC-LTCG uçuşumu yaparken saat 11:25Z ÇRM(Çarşamba) VOR'u yeni katetmiştim ki yaklaşık 1,5-2NM mesafeden geçen 28000ft'te seyreden SHY309 uçuş numaralı A320 tipi bir trafik sanki iniş takımları açıkmış gibi geldi. FSX airtraffic menüsünden bu uçağı seçtim ve gerçekten de öyle olduğunu gördüm. İkinci hadise olduğunu düşünerek bunun grafiksel bir hata olduğunu başkaları tarafından öyle görünüyor olabileceğini değerlendirdim. Eğer değilse o arkadaşı tebrik ederim...:)
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Postby THY1592 » 20 Jun 2011, 07:59

Sn. SERPEN

Eğer değilse o arkadaşı tebrik ederim...

Niye tebrik ediyorsunuz,pek anlamadım abnormal bir durum olmuş olabilir..Sanırım geçen sene idi Antalya dan Moskova'ya gitmek üzere kalkan Nordstar nun 737-800 uçağı bir arıza nedeniyle iniş takımlarını içeri alamadı..Kaptan geri dönmek yerine Moskova ya kadar uçtu..Tamiratı Türkiye'de yaptırmak istemediği içindi sanırım..Limit süratte uçarsınız!! haa yakıt harcar orası başka....
Genel de isim veya callsing vererek kinayeli bir yazı yazmak pek'te etik olmayan, sırf yazı yazdım işte mantığından başka o arkadaşa pvt.mesaj atıp durumu öğrenseydiniz daha iyi olmazmıydı..(grafiksel hata olmadığını varsayarak..)
http://www.airporthaber.com/readnews.php?newid=15887

Saygılarımla
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY3061 » 20 Jun 2011, 18:34

gokmanpi wrote:Sn. SERPEN

Eğer değilse o arkadaşı tebrik ederim...

Niye tebrik ediyorsunuz,pek anlamadım abnormal bir durum olmuş olabilir..Sanırım geçen sene idi Antalya dan Moskova'ya gitmek üzere kalkan Nordstar nun 737-800 uçağı bir arıza nedeniyle iniş takımlarını içeri alamadı..Kaptan geri dönmek yerine Moskova ya kadar uçtu..Tamiratı Türkiye'de yaptırmak istemediği içindi sanırım..Limit süratte uçarsınız!! haa yakıt harcar orası başka....
Genel de isim veya callsing vererek kinayeli bir yazı yazmak pek'te etik olmayan, sırf yazı yazdım işte mantığından başka o arkadaşa pvt.mesaj atıp durumu öğrenseydiniz daha iyi olmazmıydı..(grafiksel hata olmadığını varsayarak..)
http://www.airporthaber.com/readnews.php?newid=15887

Saygılarımla

amacım kinaye yada kimseyi yermek veya germek değil, sadece hoşuma gitti ondan dolayı espirili bir şekilde yazdım yazının sonunu. Zaten olayın gerçek olduğunu da zannetmiyorum(tekrar belirteyim). Ben de geçen kapı açık kalkış yaptım, kendimi de tebrik ettim:) Gerçek olduğunu varsaysak bile o arkadaşım rahatsızlığını bana bildirebilir sanırım, ben de onun gönlünü alırım bir şekilde. Alınganlık yapılacak birşey olduğunu zannetmiyorum. Ama zahmet edip rahatsız olduğunuzu yazmışsınız madem ki ben yine de özür dilemeyi kendime bir borç bilirim. Yine bana sırf yazmış olmak için yazdırdınız bu arada...
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Previous

Return to Training Lounge