737 - NAV, COM, ATC ve ADF Paneller ...

Building a home cockpit? Here's the place to gather and swap ideas, parts, plans and more!

737 - NAV, COM, ATC ve ADF Paneller ...

Postby delimawi » 23 Apr 2012, 22:38

Herkese selamlar,

Geçen hafta protoipini test ettiğim NAV Panel elektroniği sonrasında, pedestal'daki olmazsa olmaz panaller,
NAV, COM, ATC ve ADF panelleri için kolları sıvadım. Öncelikle ölçülerde son rötuşlar yapıldı ve bu dört
panel için elektronik devre kartları çizimleri tamamlandı. Testleri bitmiş olduğu için kartları doğrudan
üretime gönderdim, bu sefer elde yapmayacağım. Bu arada diğer gerekli knob, encoder, 7 segment gibi
elektronik parçaların siparişlerini de açtım. Malesef 7.62mm sarı renkli display hiçbir yerde yok. Elimde
bir takım yapmaya yetecek kadar var fakat sonrasında bir şekilde tedarik etmenin yolunu bulmam gerekecek.
Elektronik haricinde, panelleri gene pleksiglass kullanarak yapma düşüncesindeyim. Panelleri arkadan
aydınlatmalı yapmayı planladığım için yarı saydam beyaz pleksi kullandım.

İlk prototipler lazer kesimden geldi:

Boya öncesi ilk kaba montaj:

Yalçın Bey'in önerdiği 307 numaralı orta gri boyayı buldum.
Renk tam istediğim gibi, kendisine tekrar teşekkür ederim.

Toplu bir görünüş:

Prototip elektroniği, nasıl göründüğünü test etmek için geçici olarak montajladım:

Diğer knob, switch ve buttonlar takıldıktan sonra, oldukça iyi görüneceğini düşünüyorum:

Uygun bir zamanda, paneller üzerindeki yazılar gene lazer ile kazınarak yapılacak. Pleksiler yarı saydam
olduğu için, elektronik kart üzerindeki ledler saysinde tüm paneller arkadan aydınlatmalı olacak. (umarım)

Şu aşamada orjinalinden farklı olan en önemli konu encoder knobları. Şimdilik BOEING type knob kullanmayı
düşünmüyorum. Ayrıca orjinalinde iç içe geçmiş iki düğme olduğu halde, benim panellerimde tek bir knob
olacak. Aslında çalışma mantığı, iç içe geçmiş düğmelerden büyük olan, noktanın sol tarafına, küçük olan
içteki düğme ise, noktanın sağ tarafına kumanda ediyor. Bu sayede istenilen frekans hızlıca seçilebiliyor.
Ancak kendi yaptığım elektronik sistemde, sadece tek bir knob kullanarak istenilen frekansın kolaylıkla
seçilebildiğini deneyimlediğim için, şimdilik co-axial encoder meselesini yapmayı planlamıyorum.

Sırada elektronik kartların üretimden gelmesi ve yazıların lazerle kazınması var. Gelişmeler oldukça
paylaşmaya devam edeceğim.

Sevgiler, Saygılar,
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
City: Istanbul
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Re: 737 - NAV, COM, ATC ve ADF Paneller ...

Postby THY2286 » 25 Apr 2012, 20:36

İmrenerek izliyorum gelişmeleri abi,sabırsızlıkla bekliyoruz ilk uçuş videolarını :rock:
THY2286
Average User

Name: Ufuk Sasmaz
PID: 2286

Postby THY543 » 02 May 2012, 10:11

çalışmalarınız çok güzel gerçektende :)
birkaç sorum olacak
rotary encoderin olduğu knobların takıldığı yer neden panele gömülü vaziyette ??
birde mikroişlemci programlaması yazması flight simulator ile haberleşmesi yani tüm devreler size mi ait ?? usb ile mi haberleştiriyorsunuz ??
benim kullandığım 18f4550 usb den visual basic ile flight simulator haberleşiyo. mikroc ile programlıyorum.
son olarak rotary encoderleri bir türlü okutamadım :)) siz nasıl bir yol izlediniz ??
Atakan Şenyurt
THY543
Average User

Name: Atakan Şenyurt
City: Antalya
PID: 543
Vatsim ID: 848272

Postby delimawi » 04 May 2012, 15:26

Atakan Bey Marhabalar,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Panelleri ilk tasarlarken, iki kat pleksiglass paneli üst üste koymak sureti ile oluşturdum. Bunun sebebi, panellerin kenarlarındaki montaj vida deliklerinin içeri gömüklüğünü oluşturabilmekti. Toplam panel yüksekliği 4+4=8mm oldu. Alttaki elektronik devre üzerindeki komponentler sebebi ile, panel altında elektronik devre arasına da 5mm lik bir başka pleksiglass ile de çerçeve oluşturdum. Yani toplam yükseklik 13mm oldu. Daha sonra sipariş ettiğim rotary encoder'ların boyunun yetmediğini görünce, mecburen knobun oturacağı bölümü içeri gömük yapmak zorunda kaldım. :) Yani aslında baştan planlanmış değildi.

Durumu daha iyi ifade edebilmek için önden ve arkadan bir kaç yakın çekim foto ekliyorum:

Mikroişlemci kodları, FS haberleşmesi ve tüm devreler bana ait. Hiç bir hazır ürün, paket yada ek program kullanmıyorum.

Rotary encoder okutmanın bir kaç yolu var. Benim kullandığım yöntem, A yada B uçlarından herhangi birini interrupt girişine bağlamak. Interrupt oluştuğunda, diğer ucu bağladığım bacağın durumuna bakarak yönü belirlemek. Bu sayede A ve B uçları için iki ayrı interrupt gerekmiyor. Kullandığım PIC üzerindeki 3 adet ünterrupt girişi ile aynı anda 3 ayrı encoder okuyabiliyorum.

Buyrun, PIC Encoder okuma interrupt kodu:

#pragma interrupt intHandlerH
void intHandlerH(void)
{
// ENCODER ...
if (INTCONbits.INT0IF)
{
if (INTCON2bits.INTEDG0==0)
{
if (PORTBbits.RB3) FreqSTB+=5; else FreqSTB-=5;
INTCON2bits.INTEDG0=1;
}
else
{
if (PORTBbits.RB3) FreqSTB-=5; else FreqSTB+=5;
INTCON2bits.INTEDG0=0;
}
// Release Interrupt ...
INTCONbits.INT0IF=0;
}
}

Mikroişlemci programlamasını ve kodlamasını kendiniz yapıyorsanız, her şekilde yardımcı olmaya çalışırım. Zira aynı aile (PIC) üzerinde çalışıyoruz.

Bu arada vesile oldu, dün baskıdan kartlarım geldi. İlk deneme dizgisini ve montajını yaptım. İlk montaj olduğu için biraz acele oldu ama durumu paylaşmak isterim:

Baskıdan gelen NAV, ATC, COMM ve ADF kartları:

Tek bir kartın yakın görüntüsü. Kart özellikle beyaz üretildi, amaç backlit aydınlatmasını yansıtmasını da sağlamak:

Kartın dizgi sonrası üst yüzey görüntüsü. Segmentlerin sol tarafındaki kutular LED. Bu ledler ile ADF ve ANT yazılıları ışıklandırılacak:

Kartın arka yüzü. İki adet segment sürücü entegre ve bir adet işlemciden oluşuyor:

Montaj sonrası ADF Panel. Dikkat edilirse boyama sonrası lazer ile yazılar kazındı:

Backlit dahil tam olarak çalışan NAV Panel:

Karanlıkta backlit testi. Fena değil :)

Son olarak, haberleşmeyi, dM-BUS adı altında kendi geliştirdiğim bir protokol ile yapıyorum. Tüm paneller birbirlerine 4 tel ile zincir olarak bağlanıyor. Bu hat içerisinden hem besleme hem de haberleşme iletiliyor. Bilgisayara USB den bağlanan bir birim, tek bir USB portu ile tüm panelleri okuyabiliyor.

Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim ...
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
City: Istanbul
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Postby THY4422 » 04 May 2012, 16:38

Hocam bu kokpit fazla başarılı olmaya başladı sanırım. Hayranlıkla takip ediyoruz. Hele ki ampül değiştirmekten başka bir elektrik becerisi olmayan benim gibi arkadaşlar uzay mekiğine bakar gibi bakıyorlardır eminim. Ellerinize sağlık
THY4422
Senior Member

Name: Cuneyt ARSLAN
PID: 4422

Postby THY410 » 04 May 2012, 17:42

İlker abi tek kelime ile mükemmel olmuş :) Ellerine sağlık :)
Batu Demir
ATPL(Frozen)-B737
THY410
Officer

Name: Batu Demir
City: İzmir
PID: 410
Vatsim ID: 842060

Postby THY543 » 04 May 2012, 20:14

devamlı takipçiyim :)
Atakan Şenyurt
THY543
Average User

Name: Atakan Şenyurt
City: Antalya
PID: 543
Vatsim ID: 848272

Postby THY3683 » 06 May 2012, 18:35

abi sen şaka mısın yaa? yazık bize valla.
THY3683
Average User

Name: Dinc Mor
PID: 3683

Return to Home Cockpit Builders