737 Klasik - Bölüm I

Building a home cockpit? Here's the place to gather and swap ideas, parts, plans and more!

737 Klasik - Bölüm I

Postby delimawi » 29 Dec 2009, 01:18

Merhabalar,

Yaklaşık 2 yıldır planladığım, hatta fırsat buldukça azar azar yol kat ettiğim, hayalimdeki uçak 737 klasik için yapmakta olduğum ev kokpitini sizlerle paylaşmak istedim.
Gerçi bir süredir proje rafta kalmıştı, gündelik hayat mücadelesi ve bazı başka sebeplerden ötürü hevesim kaçmıştı.
Ancak geçen hafta Erdal Kaptan'ın EFIS'ini görünce, tekrar neden olmasın dedim ve kaldığım yerden devam etmeye karar verdim.
Eğer mümkün olurda proje ilerler ise, bu sayfalarda sizlerle adım adım paylamşmak istiyorum.
Belki bu sayede üzerimde bir baskı hisseder ve daha hızlı ilerleme şansı bulabilirim :D

Öncelikle, genel olarak bakıldığında, diğer ev kokpit yapanlardan farklı bir planlama yaptım. Yıllardır elektronik ve bilgisayar yazılım, ki buna 3D oyun yazılımları da dahil, profosyonel olarak çalışmakta olduğum için, hiç bir hazır modül ve yazılım kullanmadan ilerlemeyi tercih ettim. Gerrekli olan tüm yazılım ve elektronik komponentleri kendim imal edeceğim.

Finalde gelmek istediğim noktada proje, eğer gelebilirsem, PMDG gibi bir add-on üzerine değil, aksine standart 737 üzerine tamamlanıyor olacak. Bu yolu tercih etme sebebim, yazılım ve donanımlar konusunda esnek kalabilmek. Örneğin PMDG de bilinen bir çok sorun (yavaşlamama, hold girişleri, overhead panel offsetlerinin ortalarda olmaması vb..) istediğim gibi bir kokpit yapmama imkan vermiyor.

Ayrıca, tutkunu olduğum uçak NG değil, aksine bir klasik. Bu konuda PSS'i denedim ama gene de memnun kalmadım. Dolayısı ile aslında modellemek istediğim uçağın iyi tamamlanmış bir örneği de zaten piyasada mevcut değil.

Bu durumun dezavantajları ise hiç te küçüçmsenecek gibi değil;
- Hakikaten doğru modellenmiş bir AIR dosyası bulmak gerekiyor. Yani uçak en azından uçuş dinamikleri olarak gerçeğe olabildiğince yakın olmalı.
- FMC, Autopilot, EFIS, ND, MCP ve daha birçok konuyu tamamen kendim handle etmek durumda kalacağım. Aslında bu gene bir dezavantaj değil, belki bir avantaj bile olabilir. FMC programını zaman içerisinde geliştirmek mümkün olacaktır.
- Navigraph gibi, gayet bilindik yazılımlar (Project Magenta, PMDG, vb..) için AIRAC hazırlayan bir firmadan, bana AIRAC hazırlamasını beklemek en azından bu aşamada mümkün olmayacağı için, seçeceğim bir formattaki AIRAC'ları kendi istediğim şekle çevirmem gerekecek ...

Bu liste böyle uzayıp gidiyor ...

Bu ev kokpitin bir güzel yanı ise, tekrar eğer birgün finale ulaşma şansım olursa, eldeki tüm yazılmış olan modülleri kullanarak, PMDG tadında bir 737 klasik add-on üretme imkanı olabilecek.

Neyse lafı çok uzatmadan kokpit anlamında planlarımdan kısaca bahsetmek gerekirse,

1. Bölümde;

Kaptan, Center ve FO tarafı için, birer adet 19 inch LCD panel üzerine, gene kendi yazacağım 3D gösterge simulasyonu yazılımı sayesinde, aynen Project Magentada olduğu gibi, tüm göstergeleri ve uyarları lambalarını render ederek simüle edeceğim. Ayrıca, Pleksi ile, gene bu kaptan, center ve FO tarafı için, gerçeğine uygun maskeler imal ederek, LCD panellerin üzerini kapatacağım.
Pleksi malzeme en az 7 mm olacak ve bu sayede, bu konsollar üzerinde olan rotary encoder, switch ve buttonlar, konsol ile LCD panel arasında yerleştirilebilecek.

Daha sonraki bölümlerde sırası ile MCP, EFIS, Center Pedestal (Radiolar Vb..), FMC, Overhead Panel, Throttle Quadrant, ... Şeklinde ilerlemeyi hedefliyorum ...

Hemen Projenin bu ilk kısmı için ilerleme günlüğümü resimler eşliğinde ekliyorum;

Modellemek istediğim uçağa ait, ölçekli bir resim. Gerçi bu modelde engine göstergeleri analog, ben o kısmın elektronik olan modelini yapacağım. Ama en azından bulabildiğim en ölçekli ve detaylı resim bu.

Bu da gerçekte yapmak istediğim model. Ancak perspektifi düzgün bir foto bulamadığım için, öncelikle photoshop ile olabildiğince perspektif düzeltmeye çalıştım.

Autocad ile, resimleri referans alarak detaylı çizimlere girişiyoruz. Görüldüğü üzere iki adet monitöre ait LCD panel ve göstergelerin bu panellere ne şekilde yerleştirileceğini planlıyorum. Ayrıca bazı minor değişiklikler yapılıyor. Örn. Tam iki panelin ortasında kalan saat göstergesinden feregat ettim. :)

Çizimler bitti. 3 farklı pleksi lazerde kesilecek. Ana konsol 7mm gri, çerçeveler 4mm gri, diğer gösterge camları ise 3mm şeffaf. Bu arada istediğim gri tonu bulamayınca, fabrikaya döktürülmek üzere sipariş etmem gerekti. Parçaları iki takım yapacak kadar çoğalttım ve bir miktar da yedek yerleştirdim.

Lazer kesim işlemi tamamlandı. Kaptan tarafı konsol.

Orta bölüm. Şimdilik yeterince yerim olmadığı için FO tarafını imal etmeyeceğim. Proje biterse modüler olarak eklenebilir.

Çerçevelerin bir kısmı ve camlar. Dikkat edilirse camlardaki beyaz korumayı henüz çıkartmadım.

Kısmen monte edilmiş kaptan tarafı... RMI göstergesinin camını da taktım nasıl göründüğüne bakmak için. Beklediğimden iyi gidiyor :)

Bir yakın görnüm.

Kullanacağım kurbanlık 19" monitörlerden ilkinin derisi yüzülmüş hali ... :D

LCD Paneli de monte edilmiş yarı bitmiş kaptan konsolu ...

Bu konsol altında kullanacağım yazılımdan bir kaç screen capture... Evet yazılım nerdeyse hazır ve görüntüler PMDG yada Project Magentadan gerçten daha iyi. Gerçek 3D render engine ile realtime FS ile bağlantılı çalışıyor. Biten göstergeler, Airspeed, Suni Ufuk, Altimetre, egine instruments ve kısmen EADI ...

Evet şimdilik bu kadar. Bir sonraki post ile, eğer tamamlayabilirsem kaptan ve center bölümün montajı ve LCDler üzerinde çalışan software göstergeleri bitmiş hali ile tanıtmak ve mümkün olursa bir video eklemek istiyorum...

Son olarak umarım bir gün bu açıdan alacağım bir foto buna çok uzak olmaz ... En sevdiğim 737 klasik kokpit fotografıdır kendisi...

Herkese keyifli uçuşlar dilerim.
Last edited by artuncs on 25 Jul 2014, 17:36, edited 1 time in total.
Reason: Resim Linkleri Aktif Olmadigi Icin Silinmistir !
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
City: Istanbul
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Re: 737 Klasik - Bölüm I

Postby THY784 » 29 Dec 2009, 10:22

İlker Kaptan, çok güzel bir çalışma bitmiş halini sabırsızlıkla bekliyorum. Umarım görme şansımız olur. Kolay gelsin.
THY784
Rookie

Name: Huseyin Eker
City: Ankara
PID: 784
Vatsim ID: 954842

Postby Apollo » 29 Dec 2009, 16:13

ilker kaptanım selamlar.

Benim emeklemeye çalışan EFIS sizin bu yarım kalan muhteşem projeyi tetiklediyse ne mutlu...

Gerçekten harika...

Özellikle LCD ve PANEL KESİM birleşimi güzel fikirler yarattı.

Bunu müsadenizle http://www.ekokpit.com/forum/ adresine linkleyeceğim.

Siz de (biliyorsunuzdur belki ) bu foruma bir göz atın orada da güzel çözümler ve paylaşımlar var.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby delimawi » 29 Dec 2009, 20:52

Hemde nasıl tetikledi Erdal Kaptanım, başka bişi düşünmez oldum :D
EFIS için özellikle elektronik konusunda sıkıntı olursa yardımlaşalım lütfen, bir aile isek beraberce bir yerelere varacağız ...

İlgili forumu biliyorum ama üye değilim, istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz, zaten paylaşmak istediğim için buraya post ettim projeyi...

Bu arada, bu gün kü gelişmeleri kısaca dökmek gerekirse;
- Kaptan tarafı montajı bitti. Sadece encoder ve buttonlar kaldı.
- Yazılım kaptan tarafı için uyarlama çalışmaları başladı.
- Primary Airspeed, Primary Altimeter, Stand-by Attitude çalışır halde. Normalde Stand-by Attitude yeri burası değil ama denemek için koydum.
- RMI, ND ve EADI henüz yok, yarın devam, sırada RMI olacak.
- Bir küçük video denemesi yapıldı ve youtube upload edildi, bakalım nasıl oldu :)

Herkese keyifli uçuşlar dilerim,
Last edited by artuncs on 25 Jul 2014, 17:37, edited 1 time in total.
Reason: Bazi resim linkleri aktif olmadigi icin silinmistir !
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Postby THY157 » 29 Dec 2009, 21:08

Video çalışmıyor İlkercim, gerisi harika :clap:
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby oytun737 » 29 Dec 2009, 21:34

37 de çok güzel, dolabın üstündeki uçaklar da.. :)
Oytun AKÇAY
CPL/A-06142
737(300-900)

Corendon

A I R L I N E S
oytun737
Average User

Name: Oytun AKÇAY
PID: 1811

Postby Apollo » 29 Dec 2009, 22:48

HArika harika harika... :rock:

Benim EFIS ağlıyor burada :rofl: :rofl: :rofl:

Image

Öyle bakmayın hor görmeyin :twisted: BARO ve MINS de geliyor az kaldı da bu ara zaman yok hızımız kesildi:D

Bu da devrenin son hali bayağı ufalttım keratayı :clap: kendime :lol:

Image

Asıl şimdi COREL çizim yaptırıp bunun panelini halletmek lazım.....
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby delimawi » 29 Dec 2009, 22:53

Tebrikler Kaptanım,

Bir ara o devreyi daha da küçültelim ;)
Panel tasarımı için ben ACAD kullanmıştım ama lazerciler/reklamcılar pek bi seviyorlar Corel'i nedendir anlamadım, Corel'de çizmeye karar vermiş olmanız yerinde olmuş o açıdan üretim için :)
Benim de bu gece youtube ile başım belada hala videoyu gösteremedim, uraşıyorum umarım upload olacak bu gece ...
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Postby delimawi » 29 Dec 2009, 23:48

Sonunda video yu atabildim, youtube ile ilk tanışmam biraz zaman aldı.
En başta göstermek için QNH ayarı yaptım. IAS göstergesinde bir bug var, normalde bu kadar düşük irtifada MACH göstermemesi lazım ama kusuruna bkamyın şimdilik :)

FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Postby THY3525 » 30 Dec 2009, 01:39

Merhabalar,

İlker Bey sizi tebrik ediyorum gayet guzel bir calısma olmus.. Bende 2-3 aydır bir A320 ile ugrasıyorum.. Kendi ucagınızı yaratmanız ve yazılımı yapmanız offsetler acısından bayagı kolaylık saglayacaktır.. Pleksi kesimleride cok guzel olmus.. Ben parcaları tedarik etmeye calıstıgım icin bayaı zorlandım benzelerini bulmakta.. Buton kesimlerini ve backlight ı nası yapmayı planlıyorsunuz? Bilgilermizi paylasmak isterim.. msn var ise; skipper7@tnn.net

Benimde kokpitimin son resimleri asagıdaki linkte; bunun ustune aluminyum paneller gelicek ama henuz kesilmediler..

http://img218.imageshack.us/gal.php?g=dsc01995a.jpg

Bu bahane ile herkese iyi seneler dilerim..

Saygılar ve Sevgiler,
Ekrem Kurosman
THY3525
Newbie

Name: Ekrem KUROSMAN
PID: 3525
Vatsim ID: 822228

Postby delimawi » 30 Dec 2009, 01:51

Tebrik ederim, resimlerden anlaşıldığı kadarı ile projeniz gayet güzel ...

Button konusuna gelince,
MCP için benzer butonlar buldum, onlarla idare edeceğim. OpenCockpits veya benzeri bir yerden tedarik düşünmüyorum. Projenin ana fikri, kendi çabamla ilerlemek. Aşağıda MCP için kullanacağım button resmi var. İçinde 1 adet yeşil led var ve ölçüler gerçeğe yakın.

Biliyorum, komutator switchleri çok komik ama şimdilik bulabildiğim bu. Belki ilerde bunu epoksiden dökebilirim silikon kalıp ile.

Ana konsoldaki buttonlar içinse, henüz net olmamakla beraber, şeffaf pleksi ile birşeyler deneyeceğim.

Ayrıca, backlit ile ilgili olarak, gene şeffaf pleksi ile paneli hazırlayarak, üzerine boya atıp, sonrasında lazer ile yazıları kazımak var aklımda. Bunun çok acele bir denemesini MCP için yaptım. Boyama çok kötü oldu ama daha özenli yapılırsa sonuç vaad ediyor.

Mutlaka bilgilerimizi paylaşalım,
ekliyorum listeme ...
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Postby chnp » 30 Dec 2009, 17:32

İlker kaptan çalışman gerçekten çok güzel olmuş. Bittiğinde emeğine değecektir. Şuanki görüntüsü bile oldukca ilgi çekici. Sana biraz daha güzel şeyler yazarsak eminim bu sistemine motionda eklersin :D
Cihan PALA
CPL /A-06133
Onurair
A320/A321
chnp
Newbie

Name: cihan pala
PID: 3931

Postby delimawi » 30 Dec 2009, 17:44

Teşekkür ederim Cihan Kaptan,
Motion aklımda var ama ufukta görünmüyor henüz ... :D
Belki bi kaç sene sonra.
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Postby THY3558 » 30 Dec 2009, 18:53

MCP için, boyama yerine serigrafi olabilirmi; mağazaların camlarına yazdırdığı yazılardan hani. Bu renklerde mat olursa bide, çok şık durur gibi geliyor.
THY3558
Junior Member

Name: Suleyman TUNA
City: İstanbul
PID: 3578
Vatsim ID: 1086585

Postby THY2758 » 30 Dec 2009, 21:03

Hocam malzeme plaxiglass ı bide mcp için push buttonlar çok hoş duruyor bizde alalım nerde satılıyor ilker hocam?
THY2758
Newbie

Name: Alihan KOLAYLI
City: Trabzon
PID: 2758
Vatsim ID: 1033336

Next

Return to Home Cockpit Builders