Callsign

General discussion room about AnadoluJet flights.

Callsign

Postby muratokay » 17 May 2008, 10:36

Merhaba,
Yeni kardeş havayolumuzun sanal ortama yeni bir nefes getirmesini diliyorum, sloganda belirtildiği gibi :)

AnadolujetVa sitesinde callsign'ın "Anadolu" olacağı yazılmış. Acaba gerçekte de Anadolu callsign'ını mı kullanıyorlar?
AnadoluJet'in resmi sitesinden uçuş kodlarına bakacak olursanız TK ile başladığını görüyoruz. 3 harfli ICAO kodu da THY ile aynı sanırım; Anadolujet için ayrı bir ICAO kodu olduğunu sanmıyorum. Bunlara rağmen gerçekte Anadolu callsign'ını mı yoksa Turkish/Türker callsign'ını mı kullanıyorlar, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı?
Eğer radar ekranında THYXXX olarak görünüp callsign olarak "Anadolu" kullanılırsa karışıklık olmaz mı?
Bu konuya açıklık getirebilirseniz sevinirim.
Saygılar...

PID1571
Murat Okay
muratokay
Junior Member

Name: Murat Okay
PID: 1571

Postby mavzer » 17 May 2008, 12:53

Sayın Okay,
Belirtiğiniz gibi Gerçekte henuz İCAO kodu yok TK kullanılıyor.Yine aynı şekilde İzair de yok Sun'u kullanıyorlar.
Gerçekde olacak değişikleri bizde yansıtacağız. Callsign olarak ANDXXX veya ANOXXX diye düşündük, yine çağrıkodunu Anatolia diye düşündük.
Bunları elbirliğiyle hep beraber karar vereceğiz.Görüş ve Önerilerinizi bekliyoruz.
Saygılar.

Hasmet Güngör
mavzer
Rookie

Postby THY166 » 17 May 2008, 21:35

Selamlar,

Esasen "AnadoluJet" diye bir firma olmadığından Haşmet Bey'in de dediği gibi kendine has bir ICAO kodu , IATA kodu ve Radyo çağrısı da yok bu "oluşum"un ...

AnadoluJet , Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığı'nın tescilli bir "marka"sı sadece . Bu husus AnadoluJet sitesinde her sayfanın altında ve uçakların üstündeki çıkartmalar ile ilgilenenlere duyuruluyor . Firma bu marka adı altında "farklı bir hizmet kalitesi" ile uçuşlar yapıyor .

Tabii yolcular kokpitin içinde neler olduğunu , uçuş planlarının nasıl doldurulup onaylandığını , prosedürel gerekliliklerin ne olduğunu bilmediklerinden "AnadoluJet" ile uçtukları hissine kapılıyorlar :) Neticede uçağın dışında "AnadoluJet" yazıyor , web sitesinde hoş bir yurdum insanı kompozisyonu ile "sizinim" vurgusu yapılıyor vs. vs. ancak aslında THY ile uçuyorlar .

Bu yapılan mer'i mevzuata ne derece uygundur , başka firmalar da böyle kullanıcıya dönük hamleler yapar mı onu bilemeyiz ki bizi de esasen pek ilgilendirmiyor işin bu yönü ...

Eğer bilgim beni yanıltımıyor ise gerçekte radar ekranında bu uçaklar THY9XXX olarak beliriyor , stripleri THY9XXX olarak basılıyor , Eurocontrol'de ve gerekli tüm birimlerde uçuş planlarında THY ibaresi geçiyor ve haliyle ATC'lerimiz onlara "Turkish" diye hitab ediyor , kuralları esnetip THY9XXX gördükleri "blip"lere "Anadolu" diyorlarsa bilemem , bu hususta ATCO dostlarımız bizi çok daha iyi aydınlatabilirler ancak benim bildiğim kadarı ile radarda görülen ve tescil edilmiş çağrı kodunun dışında bir çağrı kodu kullanımı mümkün değil .

Normalde bizde aynı prosedürü uygulayıp uçuş numaralarımızı TK9xxx ya da THY9xxx yapabilir , programlarımızdaki ilgili alana "RMK//Operated By AnadoluJet" yazabiliriz . Çağrı adımızda aynen gerçeği gibi yine "Turkish" kalır .

Ya da THY'nın yapmadığı yapar "AnadoluJet"i bir firma olarak ele alır , kendimiz bir ICAO-IATA kodu ile radyo çağrısı belirleriz ve kullanırız gönlümüzce .

Haşmet Bey'in de belirttiği gibi husus tamamen biz "sanal" havacılara kalmış durumda .

Her ne kadar elzem durumlar ve FlyTHY uçuşlarım dışında THY ile uçmasamda sıradan bir sanal havacı olarak benim tercihim gerçeği yansıtarak THY9XXX ve Turkish kullanmaktan yana ancak tabii ki nihai karar havayolunu kuran ve emek vereken uçan dostların olacaktır .

Sevgilerimle

B. Fatih Koz
[ Tevellut 1978 , LTAI ]

[url="http://www.turksim.org"]TurkSim : Türk Sanal Havacilik Akademisi[/url]
THY166
VIP Member

Name: Fatih KOZ
City: Antalya
PID: 166
Vatsim ID: 832838

Postby THY066 » 17 May 2008, 22:45

Bende Fatih Bey'e katılıyorum.

Kemal TOLU
1967/LTDA
THY066
VIP Member

Name: Kemal Tolu
PID: 66

Postby muratokay » 17 May 2008, 22:46

quote:
Her ne kadar elzem durumlar ve FlyTHY uçuşlarım dışında THY ile uçmasamda sıradan bir sanal havacı olarak benim tercihim gerçeği yansıtarak THY9XXX ve Turkish kullanmaktan yana ancak tabii ki nihai karar havayolunu kuran ve emek vereken uçan dostların olacaktır .

Gerçekçilikten yana biri olarak Fatih hocamın görüşünü ben de paylaşıyorum.
Saygılarımla

PID1571
Murat Okay
muratokay
Junior Member

Name: Murat Okay
PID: 1571

Return to AnadoluJet Flights