pss airbus pro load editor hatası..

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

pss airbus pro load editor hatası..

Postby THY1125 » 27 Feb 2005, 18:58

bugün 319 320 321 in load editor ünü açarken karşıma Runtime error 380,invalid property value hata mesajı çıkıyor ve açılmıyor.Acaba daha önce böyle bir sorun yaşayan yada çözümünü bilen var mı?.Yardımlarınız için teşekkürler.

Bu?ra O?uzülgen
TK1125
Image
THY1125
Senior Member

Name: Buğra Oğuzülgen
PID: 1125

Postby TK550 » 27 Feb 2005, 19:53

Muhtemelen aircraft.cfg dosyasında değişiklik yaptın ve load edit bunu görmeyip kapanıyor.Load edit'i uninstall et sonra tekrar kur,sorun falan kalmaz:)

TK550
Ural Köseoğlu
TK550
Senior Member

Postby THY455 » 12 Apr 2005, 20:54

Ural Hocam gecenlerde bu benim de basima geldi foruma bakarken sizin tpigi gordum

loadedit nasil uninstall ediliyor fs9/pss/A3xx klasoru icinden mi silecegiz yalnizca 319/320/321 de bu hatayi veriyor..Detayli yazarsaniz sevinirim..

TK 455
Serdar Demiray
THY455
Average User

Name: Serdar DEMIRAY
City: Istanbul
PID: 455
Vatsim ID: 842820

Postby CnC » 19 Apr 2005, 21:52

PSS ve FlyTHY forumlarında başka bir soruya cevap ararken sizin sorunuzun cevabını buldum. Bu benim de başıma gelmişti.
Installeri tekrar çalıştırıp "Rebuild Config" yapıyoruz. PSSABPro installer sanırım.

Benim aradığım bilgi ise , A320 load editor den paylad fuel vs yükleme yapılarak uygun bir ZWF buluyoruz. Sonra FS9 da , ilgili uçağı açıp , gerekli fuel ve payload değerlerini manuel giriyoruz.. Fakat , bu yük ayarlaması nasıl yapılmalı? Mesela Station_Load.0: 450 diyor. Bu değişebilir mi? Load Editte hesapladığımız yükü bu istasyonlara eşit mi paylaştırmalıyız? veya nasıl?. Mesela 12000lbs toplam yük. Toplam 6 istasyon var ve her bir istasyona 2000 mi dağıtmalıyız? Uçağın dengesi açısından önemli olsa görek.

Bu arada, Aircraft.cfg yi inceledim. Station 0:450lbs (Crew) LEAVE diyor. Cabin elemanlarının ağırlığını kastederek, (LEAVE)ile buradaki ağırlığın 450 de sabit olması gerektiğini mi kastediyor? Load 1. de galleys..3000..aynı LEAVE eklentisi. Diğer istasyonlarda , bagaj, cargo vs ekleri var.

FS9 da uçağın payload yüklemesi yapılırken , çok anormal yükleme yapsam bile ağırlık merkezinde çok küçük bir oynama oluyor. Bu da tuhaf geldi..

Edit: Biraz kurcalayıp tırmalayınca edindiğim bilgi:
Full 150 yolcu dolu iken , yolcu ağırlığı:27000lbs
Station 1:450 ve Sation 2:3000lbs sabit kalacak.Kabin görevlileri ve glades ile ilgili ağırlık.
Kalan 4 istasyona, Load Edit'ten hesapladığımız payload değeri girilecek.
ZFW, uçağın yakıtsız ağırlığı:134000lbs.(Load Edit'ten ayarlandı)
?imdi , bunun sağlamasını yapıyoruz. FS9 da ilgili uçağın(A320c), fuel ve payload bölümünü açıyoruz.

Empty Weight: 90400lbs(ilk sayfada)
Station1 ve 2: 3450lbs(payload kısmında)
Yolcu: 27000lbs(load edit)
Payload: 13150lbs(load edit)
Bu değerleri toplayınca , tam 134000lbs , yani başlangıçta hesapladığımız ZFW değerine ulaşıyoruz.

Bu durumda , Station 1 ve 2 sabit bırakılıyor , diğer 4 istasyona şu şekilde paylaşım yapılıyor:
Station 3:Baggage:3710 lbs
Station 4:Cargo:9440 lbs
Station 5:Passenger/First Class:0 (Chartered)
Station 6:Passenger/Coach :27000
Toplam 43600 lbs..Boş ağırlık olan 90400 lbs ile toplayınca ZFW değeri 134000 bulunuyor.
Buradaki istasyon 3-4-5-6 ağırlıkları Load Editten hesaplanıyor.

Ne dersiniz?

Sevgiler ve Saygılar

Cüneyt Damar
TK1193
Image
CnC
Junior Member

Postby THY166 » 20 Apr 2005, 07:47

Cüneyt Kaptan ;

Anlamadığım iki konu var ...

1. Neden Elle Aircraft.Cfg dosyasına müdahale ihtiyacı duyuyorsunuz , zaten Load Editor bunu yapıyor .

2. Neden Load Editor ile yüklediğiniz uçağı Fs'de tekrar düzenlemek ihtiyacı duyuyorsunuz ? Uçağı seçtiğimizde o gidip yük bilgilerini okuyor zaten , bize sadece yakıtımızı alıp kabine girmek kalmıyor mu ?

Çok iyi bir PSS Pilotu olmasamda okuduğum hiçbir dokümanda elle load değerlerinin değiştirilmesi gerekliliğine rastlamadım , aynı mantıkla yakıt almak dışında (ki onuda kabin içinden yapanlar var) Fs'in aircraft load & fuel menusunu kullanılması gerektiğide yazmıyor hiç bir PSS Dokümanında ...

Bakınız A320'nin Aircraft Config Dosyasının ilgili satırlar ;

[WEIGHT_AND_BALANCE]
reference_datum_position=0.000000,0.000000,0.000000
max_number_of_stations=50

station_load.0 = 0450, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Crew (lbs) LEAVE
station_load.1 = 3000, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Galleys (lbs) LEAVE
station_load.2 = 5180, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Baggage (lbs) Baggage
station_load.3 = 0, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Cargo (lbs) Cargo
station_load.4 = 6300, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Psgr Sect OA (lbs) First
station_load.5 = 20700, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Psgr Sect OB (lbs) Coach

Yukarıdaki değerleri biraz önce Load Editor ile ayarladım , aynen programda ayarladığım değerler yukarıda ... Tekrar elle girilecek birşey göremedim ben burada , yada yeniden hesaplanacak bir alan ...

Merakımı mazur görün ama gerçekten ilgimi çekti bu yazının yazılış amacı ?

Saygılarımla,
Fatih Koz
THY166
VIP Member

Name: Fatih KOZ
City: Antalya
PID: 166
Vatsim ID: 832838

Postby CnC » 20 Apr 2005, 12:44

Fatih Kaptan,

1. Ben "Aircraft.cfg" ye manuel müdaheleyi hiç kastedmedim. Böyle de yapmıyorum. Aircraft.cfg yi sadece uçağın yüklenme şeklini görmek açısından , inceleme amaçlı açmıştım.

2. Evet mantıken Load Editor ile yapılan ayarlamanın direkt olarak Aircraft.cfg ye yazılması gerekli. Ama hiç bir zaman bu şekilde çalışmıyor. Sıkıntı burada. Uçağı her açtığımda default yük değerinin kayıtlı olduğu görünüyor. Bu yüzden FS9'da ilgili uçağın Fuel&Payload kutusunda yeni giriş yapmak zorunda kalıyorum.

Gelelim konuyu açma amacıma.
Bir önceki yazımı iyi incelediyseniz , Serdar hocamın bir sorusuna cevap verirken, PSS Airbus'ın, fuel ve payload yükleme ile ilgili anlamadığım bazı noktaların olduğunu , bunu araştırdığımı belirterek birkaç soru sordum. Cevap beklemek yerine, biraz inceleme, biraz da muhakeme/mantık ile bazı cevaplar buldum kendimce. Bu cevaplarımı da Edit başlığında arkadaşlarla paylaşmak istedim ki eğer yanlışsa düzelsin, doğru ise yeni başlayanlar için bir kaynak olsun. Neticede bende konunun uzmanı değilim. Hasbel kader 1-2 senedir simülasyonla uğraşıyorum , bu payware uçaklarla da sadece 5-6 ay.. Vaktimizin müsade ettiği kadarıyla. Birde şu var ki , bazen bildiğimi sandığım şeyler, matematiksel olarak irdelenmeyince, kafamda bir anlam ifade etmiyor. Mesela , ZFW yi kelime olarakta, anlam olarakta bildiğimi sanıyordum ama tam olarak ne olduğunu, şöyle alt alta verileri bir toplayıp görünce farkettim.
Yazılış amacından ziyade içeriğine odaklanmak gerekli.

Sevgiler ve Saygılar

Cüneyt Damar
TK1193
Image
CnC
Junior Member

Postby THY166 » 20 Apr 2005, 14:48

Cüneyt Kaptanım ;

Bende hemen hemen sizin gibi 2-3 senedir bu işle ciddi olarak meşgul oluyorum , yazımda da kesinlikle sizi kırmak istemedim yada ben biliyorum siz bilmiyor ve yanlış yapıyorsunuz gibi bir tavır takınmak niyetinde değildim , eğer öyle bir anlam çıktı ise affola ... Malumunuz yazı duyguyu ifade edemiyor .

Yazınızı okuduktan sonra özellikle "A320 load editor den paylad fuel vs yükleme yapılarak uygun bir ZWF buluyoruz. Sonra FS9 da , ilgili uçağı açıp , gerekli fuel ve payload değerlerini manuel giriyoruz.." kısmına odaklanarak merak ettim ... ( Ben bu kısımdan Aircraft.cfg dosyasınıda manuel olarak değiştirdiğinizi anladım ama öyle değilmiş )

Biraz önce bir deneme yaptım , yükü biraz değiştirdim ve Fs9'u açtım ... Fs9 açılmadan önceki Load & Balance kısmı aşağıda ;

[WEIGHT_AND_BALANCE]
reference_datum_position=0.000000,0.000000,0.000000
max_number_of_stations=50

station_load.0 = 0450, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Crew (lbs) LEAVE
station_load.1 = 3000, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Galleys (lbs) LEAVE
station_load.2 = 4760, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Baggage (lbs) Baggage
station_load.3 = 6080, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Cargo (lbs) Cargo
station_load.4 = 2880, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Psgr Sect OA (lbs) First
station_load.5 = 10260, 0.0, 0.0, 0.0 //Weight Psgr Sect OB (lbs) Coach

Buraya kadar herşey normal ... Aynen Load Editor'de A320 Two Class için yaptığım ayarlar görülebiliyor dosya içinde .

Fs9'u açtım uçağı seçtim ve acaba diyerek direkt Payload kısmına gittim ( Sizin yaşadığınız ve belirttiğiniz "Ama hiç bir zaman bu şekilde çalışmıyor. Sıkıntı burada. Uçağı her açtığımda default yük değerinin kayıtlı olduğu görünüyor" hatasının inanın hiç kontrol etme gereği duymadığım için farkında olmayabilirdim )

Belirttiğiniz sorunun bende olmadığını gördüm , Fs9 olması gerektiği gibi aircraft.cfg içindeki verileri almış ;

Image

Fuel Ayarlarımı Yaptım

Image

Ama uçamadım :( Malum işyeri ortamında uçamıyoruz ancak gündüz uçabilenlere gıpta edebiliyoruz ...

Buradan yola çıkarak aynı şekilde sizdeki PSS'in de çalışması gerektiğini düşünüyorum ...

Bir şekilde ya Load Editor programı doğru Aircraft.cfg dosyasına yazamıyor ya Fs9 Aircraft.cfg dosyanızı okuyamıyor ... Siz Load Editor'den A321 seçseniz bile belki o gidip A319'a yazıyor girdiğiniz verileri ...

Her şekilde ilginç bir durum , umarım bu sıkıntıdan kurtulacak bir çözüm bulabiliriz size ve hiç Payload ile uğraşmadan yükünüzü alır yakıtı yükler uçarsınız ...

Ha gerçi PSS'in bir yeri düzelse başka yeri sorun çıkartıyor Fs9'da oda ayrı bir sıkıntı ama idare ediyoruz artık ...

Mesela benim 320 serisinde APPR tuşu çalışmaz oldu son 3 uçuştur ! Allah'a şükür hep bildiğimiz meydanlara gittimizden ve hava şartları müsait olduğundan görerek iniyoruz ama yabancı bir ortamda sıkıntı oluşturabilir ... Uğraşıyorum bu sıkıntısını giremedim aletin bir türlü :(

Sevgi ve Saygılarımla ,
Fatih Koz

Image
THY166
VIP Member

Postby CnC » 20 Apr 2005, 16:35

Selamlar
Fatih Kaptanım, yazınızdan ötürü kırılmadım, :) vaktinizi ayırıp cevap vererek, bu konunun daha bir açıklığa kavuşmasını sağladığınız için ben teşekkür ederim. Evet, yazılar duyguları hiç ifade edemiyor bu tür ortamlarda. Sık sık :) bunları kullanmakta fayda var galiba..

Bu durumda iki ihtimal var.
Ya dediğiniz gibi Load Edior, doğru yere kayıt yapmıyor,(THY texturesi bir etken olabilir belki, Turkish Airways CFM diye geçiyor.) ya da 1. ve 2. stations , default olarak sabit bırakılıyor (ki kabin görevlileri ve servis mutfak vs ağırlığı büyük değişken olmadığı için sabit olmalı) ve ben ilk bakışta burayı gördüğüm için , herşey aynı kalmış diyerek dikkatsizlik ediyorum. Tabi bu dikkatsizliğin sebebi de, konuyu düne kadar yeterince bilmediğimden kaynaklanmıştır. Denemek için geceyi beklemek zorundayım. Bende gündüz iş yerinde uçamayanlar sınıfında olup, yarasalar gibi geceleri ortaya çıkıyorum :)

APRR tuşunun çalışmaması ilginç. AIRAC ile ilgisi olabilir mi? Onun dışında PSS ABPro Rebuild Config denerseniz belki bir faydası olabilir.

Sevgiler ve Saygılar

Cüneyt Damar
TK1193
Image
CnC
Junior Member

Postby mavi » 20 Apr 2005, 17:50

Fatih ve Cüneyt Kaptanlar her ikinizede merhaba;

Fatih kaptan hemen belirteyim (off topic) hem İzmir hem Adana'da bulunmaktayım, uygun bir zamanda da sizinle tanışmayı isterim.

Daha öncede belirttim ki sırf bu ve benzeri sebeplerden ötürü hala efsaneyi tek tutyorum (fs2k2) makinede her iki program yüklü olmasına rağmen cok cok nadir fs9 u kullanıyorum. Siz ivao da ucan arkadaslardansınız bu sebeple sb3 ü yüklediğinizi sanmıyorum. Bunu söylüyorum zira bende sb3 ü ilk kurdugumda bu porgram zorunlu olarak fsuipc 3.47 yi yükledi ve özellikle pay ware ve yine özellikle pss tam manasıyla affalladı; sonra sb3.2 versiyonu yayımlandı bunu yükleyince daha önce yasanan sıkıntılar kalmadı (gibi) Hala tam olarak emin değilim bu nedenle testlere (kendimce) devam ediyorum.

Sizin appr nin çalışmaması bundan kaynaklanıyor olabilir diyecegim ama sb3' sizde gerekli değil dolayısı ile fsuipc 3.47 de sanırım yüklü değil;
Cüneyt kaptan uzak bir ihtimal ama sizde de bu sorun sb3 kurulumundan sonra ortaya cıktı ise cözüm (veya sorun) fsuipc 3.47 den olabilir.
Fatih kaptan bildiğinizden eminim ve uzak bir ihtimal ama appr belli bir irtifa ve mesafenin altında aktif oluyor (tekrar yazayım bildiğinizden eminim) "ben LOC. full establish olduktan sonra appr.'i devreye alıyorum" yani pilotaj değilse evet acaba airac yeniden mi yüklenmeyi istiyor (sistem hatası) ki bana daha kuvetle muhtemel geliyor...

Herneyse dediğim gibi sizinle fırsat bulduğumuzda tanışmak isterim Fatih Kaptan; sorunsuz uçuşlar dilerim her ikinizede ben efsaneden kopamıyorum...[;)]

Bu arada unutmadan Fatih Kaptan neden kanat ve center a %20 şer yükleme yaptınız? zira center en son dolan ve ilk boşalan tank yani kanatlar % 100 dolmadan center'a yükleme yapmaya gerek yok...

Sevgi ve saygıyla..

Serhan Önür
TK396
mavi
Average User

Postby CnC » 20 Apr 2005, 18:31

Selamlar
Fatih hocam , gelir gelmez heyecan ve merakla bir deneme yaptım.. Dikkatimden kaçan birşey yokmuş , ne yaparsam yapayım Load Editor'de hesapladığım değeri Aircraft.cfg 'ye yazdıramadım.[xx(] Pes ederek PSS AB Pro Install 'den "Rebuild Config" yaptım ve tekrar denedim. Çalıştı bu sefer. Load Editor'de hesaplayıp kaydettiğim değerleri hem Aircraft.cfg'de , hem de simulasyonu açınca A320c Fuel&Payload bölümünde görebiliyorum.

Feedback ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. :)

APPR sorunu için , PSSABPro Install'den "Rebuild Config" yapmanızı şiddetle öneriyorum. Bir deneyelim, bakalım ne olacak.. İşe yaramadıysa, AIRAC reinstall.. Umarım çözülür.

Serhan kaptanım , haklı olabilirsiniz , her yeni eklenti bir yerleri karıştırıyor. Ben de FSInn yüklü. Ama SB3 te yükledim sildim. ?u açık ki bir şekilde Config bozulmuş, neyin bozduğu da meçhul.. Denemek lazım..

Sevgiler ve Saygılar

Cüneyt Damar
TK1193
Image
CnC
Junior Member

Postby THY166 » 21 Apr 2005, 07:33

Çalışmasına sevindim Cüneyt kaptanım ... Geçmiş olsun diyelim [;)] Dün akşam evden foruma bakmadığım için göremedim yazınızı , gecikme için özür dilerim .

Teşekkürlük bir iş yapmadığım için nezaketinizden ötürü ben teşekkür ederim ...

Sevgiler
Fatih
THY166
VIP Member

Postby THY166 » 21 Apr 2005, 07:58

Serhan Kaptan ;

Öncelikle Merhaba diyeyim ... Adana'da olabilmeniz güzel , fırsat bulursak görüşürüz inşallah .

Vakit kaybetmeden hemen cevaba geçeyim ;

1. [;)] Edit Mucizesi ...

2. SB3 Sistemimde yüklü , ilk çıktığı gün sağolsun Bozhan Kaptan MSN'den bildirmişti , hemen gidip indirdim ... Sonra forumda ikinci bir güncelleme çıktığını okudum gittim onuda indirdim eskisini kaldırıp yenisini kurdum . Bundan başka güncellemesi varmı bilemiyorum ama .

3. FsUipc 3,47 zaten yüklü idi ve register edilmiş durumda ... Sağolsun Pete amca ile aramız iyidir :) FsUipc konusunda Fs9 için hep güncel olanı takip etmemim faydalarını anlatmıştı zamanında uzun uzun , sizin efsane için ise şiddetle ve inatla 2,975'den yukarı çıkmayın diyor malumat

4. PSS ABPro APPR sisteminin çalışmayışının FsUipc ile ilişkisini araştırayım biraz , loglarıma bakayım ... Eğer dediğiniz gibi 3,47'den kaynaklanıyor ise (ki sanmıyorum) Pete Amca düzeltir FsUipc'yi olur biter .

5. Uygun irtifa ve Uygun konum olayında tamamen mutabıkız :) En azından APPR butonuna ne zaman basılacağını ve ne işe yaradığını biliyoruz , yoksa nasıl indirirdik bu koca kuşları :D Pilotaj hariç olabilecek tüm noktaları check edeceğim , rebuild config dahil .

6. IVAO'da uçan arkadaşlarımızda FsUipc kullanır , IVAP isimli programda aynen SB3 gibi kurulumda 3,47 yüklemek ister . Temel olarak IVAP FsUipc'ye ihtiyaç duymaz , yani o olmadan da sorunsuz online olabilirsiniz lakin bu FsUipc kanımıza o kadar girmişki onsuz diğer programlarımız çalışmıyor ve bu denenden dolayı IVAP diğer program ve uçakların kullanabilmesi için kendi içindeki verileri FsUipc'ye gönderiyor .

7. %20 yakıt Aircraft config dosyasını denerken işyerinde alınmış bir yakıt ... Bakmadım ki nereye aldığıma [;)] doldur dedim pompacıya oda öyle doldurmuş ...

Oyyy ... Uzun oldu biraz ama sanırım hepsine cevap yazdım .

Sevgiler
Fatih

Image
THY166
VIP Member

Return to Airbus Fleet