NGX 738 cannot activate autopilot

Questions, comments; documents about Boeing related products (PMDG and others) ...

NGX 738 cannot activate autopilot

Postby THY1293 » 05 Sep 2015, 08:29

Merhabalar ,

PMDG 737 FSX serisinde son 10-15 uçuşumda yaşadığım bir sıkıntı var. Antalya base li bir şirketin prosedülerini uygulamaya çalişirim.

Hiç yaşamadığım bir problem çıktı son zamanlarda. Biraz eski kafalıyım belki SID ya da STAR ı tamamlayana kadar manuel uçmayı tercih ederim. ( C172 & B722 IR için ideal uçaklar )

ATC yoksa ya da bildiğim bir meydan ise pek RNAV uygulamam tabi diğer trafikleri göz önünde bulundurarak. Bahsettiğim gibi prosedürleri eksiksiz uygulamaya

dikkat ederim. Sıkıntım şuki SID ' yi tamamlayana kadar taki yaklaşık T/C noktasına gelene kadar Autopilot u engage edemiyorum. LNAV & VNAV aktif her iki FlighDirocter de aktif , fakat

autopilot tuşu aktif olmuyor.Forumları biraz karıştırdım bunla ilgili birşey bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Sevgiler & Saygılar
ATPL
Image
THY1293
Rookie

Name: Yalcin CIFTCIOGLU
City: Antalya
PID: 1293
Vatsim ID: 918353

Re: NGX 738 cannot activate autopilot

Postby artuncs » 05 Sep 2015, 10:40

Yalcin kaptanim merhaba.

Emin olmamak ile birlikte sorununuzun ben save ettiginiz panel satate den kaynaklandigini dusunuyorum.

Tavsiyem su anki panel state silin ve yeni bir tane olusturup save ederseniz ben sorununuzun hallolacagini inaniyorum.

Sevgiler
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY1293 » 05 Sep 2015, 14:03

PMDG nin default uçuş mesafesine göre panel state ini ayarliyorum genelde "short flight" olarak harici herhangi birşey yapmıyorum.

Cold & Dark başlardım gene değişmedi.
Sevgiler & Saygılar
ATPL
Image
THY1293
Rookie

Name: Yalcin CIFTCIOGLU
City: Antalya
PID: 1293
Vatsim ID: 918353

Postby artuncs » 05 Sep 2015, 19:17

Yok benim demek istedigim bu degil.

Yanlis hatirlamiyorsam Pmdg'in son service pack update SP1d olacakti. Iste bu update yayinlandiginda Pmdg'in bu upadate yuklemeden once bir uyarisi vardi, o da update oncesi ya tamamiyle pmdg urununuzu silip yeni update halini satin almis oldugunuz yerden full halini yeniden linkinden indirmek ve kurmak, yada eski panel state'lerinizi silip, yeni update yuklemek ve yeniden panel state save etmek.

Bu son update bu sekilde yapmadiginiz taktirde pek cok sorun ile karsilasmaniz kacinilmaz oluyor. Iste o sorunu yasayanlardan biride bendim. Update geldiginde okumadan direk kurdum ve update sonrasi ilk gerceklestirecegim ucusta baktimki brake'ler tutmuyor, parking brake'te ayni sorunu veriyor ve bir diger sorunda ucagin saati ile fmc de legs'ler ile inis saati icin gosterdigi zaman dilimi ucagin saati ile cok farkli. Yani anlayacaginiz bu sorunlarin hepsi daha onceden save etmis oldugunuz panel state yada panel state'lerin silinmemesinden ve uzerine yeni update kurmanizdan kaynaklaniyordu. Avsim forumlari soyle bir gezerseniz o zamanlar bir cok kiside cok degisik sorunlar vermisti.

Eskileri silip yenisini save edince otomatik olarak bu sorunlarda ortadan kalkmis oldu.

Tabi yanlis anlamayin bu yukarida soyledigim uygulama belki sizin sorununuz ile hic alakasi olmayabilir. Ama son SP yukarida bahsettigim sekilde yuklemediyseniz, eskileri silip yeni bir tane kaydederek denemenizde fayda var derim. Hatta daha dogrusu Pmdg'in onerdigi sekli ile komple kaldirip yeniden kurmak tam netice veriyor.

Eger komple kaldirmadan panel state'leri silip yenisini save edeceksiniz ve nasil silinecegini bilmiyorsaniz o konuda da elimden geldigince yardimci olmaya calisirim.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY1592 » 06 Sep 2015, 13:13

Hocam Selamlar,
SID veya STAR ı tamamlayana kadar manuel uçuyorsunuz doğal olarak kumandalar sizde joystick veya yoke burada bir baskı varsa A/P devreye girmez, A/P devreye alırken lövyeden ellerinizi çekin..
Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY4027 » 06 Sep 2015, 13:54

elevator trim wheel konununu kontrol edin ap acmadan once. orta noktadan cok kaymissa, ileri yada geri farketmez, ap engage olmuyor. elv trmwheeli olabildigince ortaya yakin tutarak ap engage edin o zaman devreye girer (tabi ap engage oncesi lnav vnav yada hdg enaz biri aktif edilmis olmali.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
THY4027
Average User

Name: Göksel ERKAN
PID: 4027
Vatsim ID: 1207069

Postby THY4045 » 06 Sep 2015, 16:23

Pmdg optionstan "realistic a/p engagement" açıksa, uçağa trimini atmadan a/p devreye girmiyor. Tutoriallardan birinde de bahsediyordu yanılmıyorsam, ya da FCTM'de mutlaka olması lazım bu konunun. Flight directordaki pitch'e yakın bir pitch'i elevator input vermeden tutabilecek şekilde trimlenmiş olması lazım. Aksi takdirde CMD yerine CWS moduna girebilir, veya hiç devreye girmeyebilir. Kalkış öncesi FMC'nin TAKEOFF sayfasındaki trim değerini ayarlamış olmak da önemli.
Turkish Virtual Captain
Boeing 737 and 777 Pilot
ATC Rating: S3

Image
THY4045
Rookie

Name: Can BECERIK
PID: 4045
Vatsim ID: 1283496

Return to Boeing Fleet