ROTALARDAKI SAPMA PROBLEMIM

Questions, comments; documents about Boeing related products (PMDG and others) ...

ROTALARDAKI SAPMA PROBLEMIM

Postby THY3032 » 10 May 2011, 12:22

Selam,
Kısa bir süre önce başladığım online uçuşlarıma düzenli olarak devam etmekteyim. Başlarda FS2004 default uçaklarla uçarken (değerli kaptanlarımın tavsiyesi ile) PMDG 738NG ile uçmaya başladım. Harita ve chart okumayı, navigasyonun temellerini tam öğrenebilmek adına şimdilik VOR navigasyonu yaptığımdan FMC ye daha elimi sürmedim. Bir müddet sürmeyi de düşünmüyorum. İşte ufak problemlerim burada başlıyor. Sırasıyla:

a) Örneğin: Enroute Charttan okuduğum degerlere istinaden Antalya AYT VOR ının 259. radyalini yakalayıp course umu 259 olarak ayarlayıp VOR LOCK aktif hale getirir isem U/W79 güzergahıyla sırasıyla EDISI,ALPAY,ALTIN intersectionlarını kesip Dalaman DAL VOR ına ulaşacağıma düşünürken, uçağımın royayı 2 derece sapmayla takip ettiğini görüyorum. Course umu 261 yaptığında tam belirttiğim rotaya ulaşıyor. Bunu diğer birkaç rotada da tecrübe ettim. Genelde 2 bazen 3 derece hep oluyor. Enroute Chartlara Navigraph üzerinden ulaşıyorum ve Cycle 1104 yüklü.

b) Bazen ILS olan pistlerden sinyal alamıyorum. Örneğin dün gece Dalaman a iniş yapmak için yaklaşırken ILS sinyali alamadım. (geçen hafta da GAZ ile ilgili problemyaşamıştım, yine forumda sormuştum ve sağolsunlar kaptanlarım birkaç tavsiyede bulunmuştu.) Dalaman Scenery yüklü.

c) "OUT OF MEMORY" uyarısı ve program kapanıyor. LTBA kalkışta 3 defa başıma geldi. Tam piste girerken veya pist üstünde bu uyarıyı alıyorum. Forumlarda araştırdım, ilk defa benim başıma gelmiyor :) Velhasıl geçmiş zaman içinde pekçok çözüm yolu belirtilmiş ama hiç biri bana uymuyor. (Misal bende LTFJ yüklü değil vs) Güncel bir çözümü var mıdır?

(Anlattığım problemi yaşadığım LTBA kalkışta ilk defa sesli muharebat yapıyordum, tam o stresin üstüne tuz biber oldu:)

Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Mümkün mertebe önce kendim uğraşıyorum, son çare sizlere soruyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Selamlar & Saygılar
THY3032
Rookie

Name: Mustafa C. Eryasar
PID: 3032

Re: ROTALARDAKI SAPMA PROBLEMIM

Postby THY4752 » 10 May 2011, 16:09

Selamlar;

Çok bilmemekle beraber ben de bunu yaşamaktayım. Örneğin chartlarda ILS CRS atıyorum 354 yazarken FMC de 356 yazabiliyor fakat bu ufak sapmalar hiç bir zaman başımı agrıtmamıştır. Ben de bunların bir sorun olduğunu düşünmemişimdir. Daha tecrübeleri hocalar cevaplarsa sevinirim.

ILS pistlerden sinyal alamamanızın nedeni o pist scenery'sinin eski olmasından kaynaklı olabilir. ILS bilgileri scenery'lerin AFCAD dediğimiz (SCENERY klasörü içinde olan) dosyasının içinde mevcuttur. Yani tamamiyle scenery ile birlikte gelen bir düzenektir. Unutmamak gerekir ki ineceğiniz her pistte ILS olamaya da bilir. Chartta bu bilgiye erişebilirsiniz.

OUT OF MEMORY hatası yalnızca LTBA'dan alıyorsanız problem sadece o scenery'dedir desem sanırım yanılmam. Aslında malesef LTBA scenerysi kurmak biraz zahmetli LTBA_2008_v1.21 ve Biber hocamızın Marmara klasörünü ve ayrıca LTBA pist numaralarının değiştiği güncellemelere sahip olmanız ve readme direktiflerine uyarak yüklemenizi öneririm.
THY4752
Average User

Name: Hakan PALIOGLU
City: Istanbul
PID: 4752
Vatsim ID: 1101377

Re: ROTALARDAKI SAPMA PROBLEMIM

Postby THY3032 » 11 May 2011, 08:01

Hakan Kaptanim Tesekkurler,
Yanlizca merak etmistim acep bir sebebi var midir diye? Dedigin gibi ufak duzeltmelerle halledebiliyorum bu durumu.
LTBA hakikaten biraz zahmetli: Marmara, TRmesh, LTBA update falan teferruatli biraz. Umarim ilerde daha compact bir scenery miz olur. Bir Aerosoft yakisir mesela Istanbul"a.
THY3032
Rookie

Name: Mustafa C. Eryasar
PID: 3032

Return to Boeing Fleet