Rusyada uçak düştü: 150 ölü

How to improve safety in Virtual Flight? Write your opinions and experiences about Improving the Flight Safety ...

Postby hakan737 » 09 Jul 2006, 20:47

quote:
Mart 1994te de bir Airbus A-310 tipi uçak Sibiryanın Novokuznetsk kasabasına düşmüş ve 70 kişi ölmüştü. Yetkililer kazanın pilotun kokpite izinsiz giren oğlunun otopilotu devre dışı bırakması nedeniyle gerçekleştiğini açıklamıştı.

uçak kazaları ne olursa olsun duymak istemeyeceğimiz elim hadiseler ama sonuçta üzülmekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

Mart1994'deki kaza ile ilgili olarak geçen haftalarda Discovery'de yada NG'de bir belgesel izledim. Umarım birçok kişi yakalmıştır zira henüz tekrarına rastlamadım. Bu A310 kazasını irdelediler. Yarıca kazayı haberlerden hatırlıyorum o senelerden.
Belgesel'de şöyle bir sonuca vardılar-ki aslında uçak tasarımı açısından Airbus'ın bana göre A320 otomatik pilotundan önce kayda geçmesi gereken bir başka tasarım hatası olarak gördüm bunu.Aslında kaptanın oğlu otopilotu devre dışı bırakmamış, sadece babasının daha önceki talimatı ile aslında babası HDG ile uçağın istikametini örenele değiştirirken çocuk'da lövyeyi tutarak bu hareketi takip ederken lövye normal seyrine geldiğinde hafif bir güç ile aynı istikamette tutmaya devam ediyor.
A310'un A/P tasarımındaki hata, uak A/P'de olsa dahi eğer lvye belirli bir dereceden fazla veya belli bir süre güç altında tutulursa otomatik pilot -ikaz vermeden- kendi kendine devre dışı kalıyor.ne bir ses ne bir ışık ikazı! ve okadar yavaş ve derin bir hareket oluyorki farkettiklerinde kumandaları geri almak, anormal durumdan kurtarmak için yaptıkları hareketler sonucu motorlar stop ediyor (stall oluyor) ve derin pikeden çıkmak üzere iken yere çarpıyorlar.

işin kötüsü bu hatayı Airbus'da bilmiyor ve rus yetkililerin airbus'da simulator'de yaptıkları testte ortaya çıkıyor.

yakalarsanız mutlaka seyredin.

Hakan737Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby Kerem1407 » 09 Jul 2006, 23:54

1994 kazasi ile ilgili trajik durum, eger pilotlar ucaga hic mudahale etmeseydi ucagin otomatikman kendini toparlayacak olmasi, mudahale etmeleri isi toparlayamayacaklari noktaya getirdi, asiri dalis ve tirmanmalarla motoru stall ettirdiler, tam toparladiklari noktada ise daga carptilar.

Burada ortaya cikan pilotlarin kullandiklari ucagi yeterince tanimadiklari gercegi. Tabii airbus da bazi noktalarda eksik egitim vermis. Oldukca trajik ve sanssiz bir kaza. Kaptan pilotun cocugunu kokpite alip levyeyi tutmasina izin vermesi ise buyuk bir sorumsuzluk ve hata.

Kerem Barut
Kerem1407
Rookie

Postby 1237 » 10 Jul 2006, 08:42

Merhaba,

[url="http://www.milliyet.com.tr/2006/07/10/yasam/ayas.html"]Milliyet'te[/url] biraz daha farklı bir bilgi var.

Alkışladılar ve öldüler

Image

Rusya'da 196 yolcu taşıyan Airbus, varış noktasına başarılı bir iniş yaptı. Yolcular mürettebatı alkışlarken, uçak aniden hızlandı. Pistten çıkıp bir binaya çarpan uçakta 130 ölü var

Rusya'da iç hat seferi yapan bir yolcu uçağının iniş sırasında pistten çıkarak binalara çarpmasıyla meydana gelen kazada, aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu 130'a yakın kişi hayatını kaybetti.

Moskova-İrkutsk seferi yapan Sibir Havayolları'na(S7) ait Airbus-310 tipi uçak dün yerel saatle 07.44'te alana indi. İçinde 3'ü kaçak 196 yolcu ve sekiz kişilik mürettebat bulunan uçaktaki yolcular başarılı iniş nedeniyle mürettebatı alkışlarken, pilot da kuleye başarıyla indiğini bildirdi; ancak tam bu sırada bağlantı kesildi ve dev uçak büyük bir hızla pistte ilerlemeye başladı. Önce pist kenarındaki duvara, ardından garaj olarak kullanılan binaya çarpan uçağın burun bölümünde çıkan yangın kısa sürede gövdeye sıçradı. Yolculardan bir bölümü çarpışma anında, bir bölümü yangında hayatını kaybederken, bazıları ağır 57 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı, 16 yolcu da kazayı sıyrıklarla atlattı.

Uçakta, Baykal Gölü'ne tatile giden çok sayıda çocukla 3'er Alman ve Çinli, 2'şer Polonyalı, Azeri ve Belaruslu toplam 12 yabancı, 3'de biletsiz kaçak yolcu vardı.

Yolculardan Margarita Svetlova, faciayı şöyle anlattı: "Çok yumuşak bir iniş yaptık, hiçbir sorun yoktu. Tam yavaşlamaya başlamışken aniden yeniden hızlandık. Tekrar havalanacağımızı sandım. Birden pist bitti, uçak sarsılmaya başladı. Kanatlar duvara çarptı. Yangın çıktı. İnsanlar çığlıklar atıyordu. Bazıları gözlerimin önünde alev alev yandı. Bayılmışım. Kendime gelince, hemen kemerimi çözdüm. Birisi, 'Kaçın patlayacak!' diye bağırdı. Bir adam uçağın arka kapısını açıyordu. Çok korkmuştum, ben de o kapıdan kaçtım."

Ulaştırma Bakanı İgor Levitin, uçağın inişe hazırlandığı sırada şiddetli bir yağmur yağdığını ve pistin çok kayganlaştığını belirterek, fren sisteminde bir sorun yaşanmış olabileceğini söyledi.
Rusya'nın ikinci büyük havayolu olan Sibir'in filosunda 10 Airbus var. Yanan uçak 29 yaşındaydı.

Alper Oğuz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
City: Istanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby 1237 » 10 Jul 2006, 15:25

Kahraman hostes! Kemerler iplik gibi koptu, panik korkunçtu ve...

Sibirya'da meydana gelen uçak kazasında birçok yolcunun, 22 yaşındaki hostes Victoria Zilbertchtein sayesinde kurtulduğu bildirildi.

Rus Komsomolskaya Pravda gazetesindeki habere göre, genç hostes kazayı şöyle anlattı:

''Uçak piste indi. Derken burnu birden yere çarptı. ?ok öyle güçlüydü ki kemerler iplik gibi koptu, yolcular birbirlerinin üstüne düştü, ışıklar söndü. Birkaç saniye sessizlik oldu, sonra arka taraftan duman kokusu geldi ve alevler büyük bir gürültüyle kabini sardı. Panik korkunçtu. İnsanlar 'Kapıyı açın' diye bağırıyordu.'' Haberde, ''Acil çıkış kapısının sıkışmamış olması için dua ettim'' diyen hostes Victoria'nın acil çıkış kapısının kolunu bulup açtığı, patlamadan önce uçaktan yere atlayacak zaman bulanların kurtulduğu, genç hostesin de kollarında 2 küçük yolcuyla birlikte 3 metreden aşağı atladığı belirtildi.

Habere göre, kazadan kurtulan ve hastanede hostesi ziyarete gelenlerden çoğu, Victoria'nın 'Çıkış buradan' diye bağıran sesinin, kendilerine bir 'meleğin' sesi gibi geldiğini söyledi.

Yirkutsk havaalanında yaklaşık 140 kişinin öldüğü kazayı soruşturan heyetten bir yetkili, Airbus 310 tipi uçağın fren sistemindeki arızanın kazaya yol açtığının anlaşıldığını belirtmişti.

http://www.milliyet.com.tr/2006/07/10/son/sondun10.asp

Alper Oğuz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
City: Istanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Return to Flight Safety