Route for LTBA-ORMM and ORMM-LTBA

General discussions and questions about Turkish Virtual dispatch service or have a flight plan that you would like to share with your fellow sim enthusiasts? Would you like to request a flight plan, or learn how to do your own? Here's the forum for you.

Route for LTBA-ORMM and ORMM-LTBA

Postby THY4065 » 07 Oct 2015, 15:40

Selamlar,

Her ne kadar çok uçulmayan bir nokta olsa da görev uçuşu olarak bu ay bana Basra denk geldi. Uçmadan önce flightradar'dan uçulan rotayı kontrol edeyim istedim. Dispatch sayfasındaki rota ile gerçek uçulan rotaların uyumlu olmadığını gördüm. Gerçek rotaya uygun bir rota kendim oluşturdum, belki dispatch sisteminde de kullanılabilir.

Selamlar,

LTBA-ORMM:
PIMAV UG8 OTKEP UM688 SIDAD N302 ALVIX B417 KUA G667 RALKA G795 TASMI DCT BSR

ORMM-LTBA:
ALPET UL602 ITBIT UM860 KABAN UT334 ULSAB UL614 GEM UT32 BUK UL615 ERKAL
THY4065
Junior Member

Name: Faruk Ugranli
City: Izmir
PID: 4065
Vatsim ID: 1302155

Re: Route for LTBA-ORMM and ORMM-LTBA

Postby THY3890 » 07 Oct 2015, 19:36

Merhaba. Simulatörde oluşturulan rotaların gerçek uçuşlarla uyumluluğunun takibi çok zor. Çünkü gerçekte her uçuşun 4-5 farklı rotası oluyor ayrıca bu rotalara geçici kısıtlı bölgeler denk geldikçe kendi içlerinde de alternatiflere bölünüyorlar.

Ben tüm rotaları değerlendirdim.

Şu anda sitede bulunan rota Suriye ve Irak'ın kuzeyinden uzak durup Akdeniz üzerinden ORMM'ye gitmekte. Son kısımda bir enteresanlık var o düzeltilebilir belki.

Sizin verdiğiniz rotanın Flight Radar'da gördüğünüze benzediğine emin misiniz? Çünkü tam keşmekeşten uçuyor sizin rotanız. Kuzey Irak'tan kaçınma yapmıyor.

Mesela ben Dispatch açmış olsaydım ve denk gelip rota isteseydiniz sitedekinden de değişik bir rota verecek olurdum size. Irak'ı işin içine hiç sokmayıp Akdenizden devam edip Lübnan İran sınırı civarından İran hava sahasına sokup kısa bir Ürdün geçişi sonrası Arabistan Kuveyt ve en sonunda Irak hava sahasına girip Basra yaptırırdım.

Kısacası gerçek uçuş rotalarının takip edilip simulatöre uygulanması zor. Ama olurda rotalar arasında gözünüze çarpan herhangi bir şey olursa yine belirtmekten çekinmeyin. Ayrıca bakmak isterseniz buyurun benim bu rotadaki tavsiyem :
EDASA UW714 KFK UL620 MUT UB545 VESAR UL619 NIKAS R785 ZELAF UR785 RASLI P559 TRF V45 VATIM UL550 BOSID B417 KUA G667 RALKA G795 BSR

Tüm rotalara aynı anda göz atabilmek adına hemen ufak ufak şunları yaptım.

Bu şu anda sitedeki rota:
Image

Bu sizin çizdiğiniz rota:
Image

Bu da "Ben olsam böyle giderim" rotası :) :
Image

Image
THY3890
Average User

Name: Semih Batuk
City: Istanbul
PID: 3890
Vatsim ID: 1110258

Re: Route for LTBA-ORMM and ORMM-LTBA

Postby THY4065 » 09 Oct 2015, 16:59

Semih Kaptanım.

Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim. Baya da uğraşıp incelemişsiniz.:)

Tabi ki size katılıyorum gerçek zamanlı rotaları takip etmek hakikaten güç. Ben rota çizmek ve ülkelerdeki kısıtlar nasıl olur nasıl uygulanır bunları takip eden ve bilen biri de değilim. Sadece oraya yapılan son 7 8 uçuşun rotasına flightradar'dan baktığımda benim önerdiğime benzeyen, direk türkiyeden ırak'a girecek şekilde bir rota gördüğüm için acaba sürekli mi o rota ile uçuyorlar diye düşünürek gerçekçilik kaygısıyla amatörce öneride bulunmuştum.

Sizler bu konuya daha hakimsiniz takdir sizin. :)

Selamlar,
THY4065
Junior Member

Name: Faruk Ugranli
City: Izmir
PID: 4065
Vatsim ID: 1302155

Return to Dispatch Office