farklı uçak tipine görev uçuşu verilmesi

General discussions and questions about Turkish Virtual dispatch service or have a flight plan that you would like to share with your fellow sim enthusiasts? Would you like to request a flight plan, or learn how to do your own? Here's the forum for you.

farklı uçak tipine görev uçuşu verilmesi

Postby THY4081 » 01 Jul 2016, 13:10

Merhaba
Bana verilen görev ucusu benim seçtiğimiz uçak tipinden başka tipe verilmiş.olsa da ucsak ama şuan sadece 777\300 var. Güncellemek mümkün mu?

Kolay gelsin
Ertunc
THY4081
Rookie

Name: Ertunc DAGDEVIREN
City: Ankara
PID: 4081
Vatsim ID: 1314197

Re: farklı uçak tipine görev uçuşu verilmesi

Postby THY3716 » 01 Jul 2016, 16:10

Hocam bu konuya dair daha önce defalarca açıklama yaptım, bir kez daha yapayım. Bakın, sistem görevleri yazarken en son yaptığınız 10 görev uçuşuna bakıp aynı yazmamaya çalışıyor. Tabii uçak seçimindeki sığlıktan dolayı ve bu 10 görevle aynı olmama kriterinden dolayı yazacak görev bulamazsa bunu 3 uçuşa düşürüp yeniden arar, yine bulamazsa bu sefer size B738 ataması yapar ve onlarca görev arasından birisini yazar.

1. Neden son 10 görevle aynı olmama kriteri?
- Cevap : Bunu siz istediniz. Geçmişte "Bana hep aynı yerler geliyor" diye çok şikayet aldık. O yüzden.

2. Sığ seçim ne demek?
- Cevap : B777 gibi yurt içi destinasyonlarda çok fazla kullanılmayan bir uçağı tek seçenek olarak işaretlemek. Sonuçta B777 nin yurt içinde 2-3 destinasyonu var. Yukarıda anlattığım kriterle uyuşmayınca sistem sonsuz döngüye giriyor ve yazacak görev bulamıyor. Bunu önlemek için de bu durum oluştuğunda sistem size başka bir tip ataması yapıyor : B738.

3. Neden B738?
- Cevap : Fdr bildiğiniz gibi fsx ve fs2004 uyumludur. Fsx'de B738 default olarak verilir. Fs2004'de ise anlatmaya gerek yok, Türk otomobil piyasasında Doğan ve Şahin neyse B738 de Fs2004'de odur :)

4. Bu görevi default 738 ile rahatlıkla uçabilirsiniz. Arada değişiklik olmuş olur.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY4081 » 01 Jul 2016, 23:38

Merhaba Bahadır Hocam

Dediklerimiz doğru fakat bence benim caseimde bu koşullara uymayan bir durum sozkonusu. Ornegin uçuş süresi olarak 4 saat seçili. Yani maximum 4 saate kadar olan uçuşlardan biri gelebilir diye düşünüyorum. Ayrica international uçuşlar olabilir ibareside seçili. Burada ornegin LLBG-LTBA (dispacth sayfasında 2:15 olarak gözüküyor)uçuşları olabilirdi. Benim son görev ucuslarimda LLBG yok. Sorun değil ama sanki benim durumum gibi bir case diğer edilmemis gibi duruyor.

Kolay gelsin
Ertunç
THY4081
Rookie

Name: Ertunc DAGDEVIREN
City: Ankara
PID: 4081
Vatsim ID: 1314197

Postby THY3716 » 02 Jul 2016, 00:17

Onu da şöyle izah edeyim, bir ay yurt içi, bir ay yurt dışı görev yazılıyor. Bu ay sıra yurt içi yazımında. Yurt dışı yazılabilir seçeneği ve süresi yurt dışı yazılan yani çift aylarda sistem tarafından dikkate alınıyor. Bu neden böyle derseniz..

1. Yurt dışı yazılan aylarda bazı arkadaşlar yurt dışı görev istemiyor. Onun için o seçenek kondu. Ayrıca bazı arkadaşlar yurt dışı yazılan aylarda uzun uçuş istemiyor. O da onlar için kondu.

2. Yurt içi-Yurt dışı sırası ise yine yapılan genel fikir alışverişleri sonrasında çoğunluğun isteği göz önüne alınarak uygulandı. Ayrıca yurt içi seçeneğinin ülkemiz havasahasını canlandırdığı da aşikardır.

Sonuç olarak, emin olunuz, bu assignment sistemi oturana kadar bir çok şikayetler alındı, talepler dile getirildi. Bunların hepsinin harmanlanması sonucunda da bu sistem oluştu. Arkadaşların fikirlerini sorduğumuz ve tartıştığımız forumlar arşivde mevcuttur. Önümüzdeki ay B777 seçeneğinize uygun çok farklı bir görev alacağınıza emin olabilirsiniz zira önümüzdeki ay yurt dışı görevler yazılacak. Yalnız, şunu dikkate almanızda fayda var, B777 tabiatı itibariyle uzun mesafelere gönderilen bir uçaktır. Siz 4 saat kısıtlaması koyduğunuza göre, eğer 4 saat altında fazla destinasyon yoksa, ve var olan bir kaç destinasyona da geçmişte görev alarak uçmuşsanız, bu durumda sistem yine size yazacak görev bulamayıp B738 ataması yaparsa şaşırmayın. Hep söylüyoruz, sistemin seçim aralığını sığ tutmayın. Kodlamalar esnasında bugüne kadar dile getirilen talepleri karşıladıktan sonra sisteme başka çıkar yolu kalmıyor çünkü.
THY3716
Administrator

Postby THY3716 » 02 Jul 2016, 00:24

Bu yazışma iyi oldu. Bahse konu assignment uygulamalarımızla ilgili ileride yine bir çok soru alacağız gibi görünüyor. Bu durumda bu tartışmanın linkini verir kısa yoldan bilgilendiririz.
THY3716
Administrator

Postby THY3716 » 02 Jul 2016, 00:32

Genellikle bir çok uygulamamızda arkadaşlarımızın fikirlerini hep almayı tercih ettik. Bir proje geliştirilirken ya başlangıçta duyurduk ve nasıl olsun diye sorduk, ya da arkadaşlar taleplerini dile getirdi ve biz ona göre bir çalışma başlattık. Bu konuda müsterihiz. Değil mi Yalçın abi? :)
THY3716
Administrator

Postby THY3009 » 06 Jul 2016, 18:31

Tabii ki müsterihiz.... Bu konu da çok arkadaşımızın taleplerini ve fikirlerini alarak bu seviyeye geldik. Ellerine sağlık :clap: :clap: :clap:

Saygılar, sevgiler;

Yalçın KESER
THY3009
Advanced Member

Name: Yalcin KESER
PID: 3009
Vatsim ID: 1188102

Postby THY4050 » 07 Jul 2016, 16:52

Hocam, konu açılmışken ben de bir şey sormak istiyorum base'im LTBA olmasına rağmen LTBA dışı noktalar arası görev almışım bu yeni bir özellik mi? yoksa bir hata mı?
THY4050
Newbie

Name: Ahmet Töre BULU
PID: 4050
Vatsim ID: 1297963

Postby THY4111 » 08 Jul 2016, 08:38

THY4081 wrote:Merhaba Bahadır Hocam

Dediklerimiz doğru fakat bence benim caseimde bu koşullara uymayan bir durum sozkonusu. Ornegin uçuş süresi olarak 4 saat seçili. Yani maximum 4 saate kadar olan uçuşlardan biri gelebilir diye düşünüyorum. Ayrica international uçuşlar olabilir ibareside seçili. Burada ornegin LLBG-LTBA (dispacth sayfasında 2:15 olarak gözüküyor)uçuşları olabilirdi. Benim son görev ucuslarimda LLBG yok. Sorun değil ama sanki benim durumum gibi bir case diğer edilmemis gibi duruyor.

Kolay gelsin
Ertunç

bunca konuşma arasında ben bu yazıdaki benim caseimde kısmına takıldım bu ne demek hocam "case" havacılık için bi tabirmi ki "caseim"de yazılmış yoksa ??
THY4111
Newbie

Name: Ercan ÇELİK
City: Trabzon
PID: 4111
Vatsim ID: 1323709

Return to Dispatch Office