ONLINE KOKPİT PAYLAŞIMI

In this forum you will find user submitted tips and tricks for all versions of MicroSoft's Flight Simulator family of products.

ONLINE KOKPİT PAYLAŞIMI

Postby Apollo » 07 Jun 2011, 16:59

MErhaba bir başka konuda konuşulan ve 2-3 sene önce Bahadır ve Hanifi Kaptan ile denediğimiz aynı kokpiti 2-3 kişi paylaşarak ONLINE uçuş yapma konusunu bir kez daha gündeme getirmek istedim.

Bizim FlyTHY ailesi zor işleri sever. Ayrıca, artık yaptığımız bu işe biraz renk katmak gerekiyor. 3 yıl kadar önce BEN FLYTHY'NİN RESMİ ANLAMDA TAŞIDIĞI İLK YOLCU OLMUŞTUM ! Belki hatırlayanlarınız vardır. Hanifi Kaptan, Erdal Kaptan ve ben bir program vasıtasıyla aynı default 737-400 ile uçmuştuk. Hanifi Kaptan "captain", Erdal kaptan "F/O" bense kokpitte hiçbirşeye dokunmadığım halde İzmir'den İstanbul'a uçan ve sadece etrafı seyreden yolcuydum. Hepimiz FFR çalıştırmıştık. FlyTHY kayıtlarında hepimiz uçmuştuk. Bence büyük bir olaydı.

Belki bu konuda bilgisi tecrübesi olan ya da bu konuda birlikte bir çalışma yapabileceğimiz arkadşlar çıkar.

Biz o zaman GATES TO tarafından hazırlanan FSNET arayüzünü kullanmıştık. Toplam 4 saat uçuş sağlayan free kullanımı ile 2 saat kadar ortak uçuş yapmış hatta FFR ı da kullanmıştık.

Sevgili HAkan GÜVEN ATC iken kendisini şaşırtmıştık bile :D

İlgili sayfa :

Şimdi bu FSNET sadece defauşt uçaklarda iyi çalışmıştı o zaman. PMDG de denediğimizde mesul kaptaqnın yaptığı dediğişiklikler FO tarafından görünmemişti.

Default 747 ile yaptığımız uçuşta ise hangi pilot kokpitte neyi açatr kapatırsa diğerinde de aynısı görülmüş büyük zevk alınmıştı.
1 Captain 1 FO ve 2 yardımcı pilot alınabiliyor. Bu 2 pilot öğretmen pilot bile olabilir.

Arkadaşlarımızdan yeni başlayanlar deneyimli arkadaşlarla uçarak bilgi pekiştirebilir.

İlgili arkadaşların incelemesini varsa başka olanakları bilenlerin paylaşmasını rica ederim.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Re: ONLINE KOKPİT PAYLAŞIMI

Postby THY3716 » 08 Jun 2011, 00:58

Hala tadı damağımdadır. Güzel bir deneyimdi. Şimdi sırada bu deneyimi MD82 ile yaşamak var. Tüm fonksiyonları ile, tıklanabilecek her tuş ve düğmenin karşılıklı olarak kullanılabildiği, kokpit paylaşımı yapılabildiği belirtilen (yapmış olan ve hala yapan bir çok kişi ile görüştüm) bu uçağı sabırla deneyerek, her türlü engeli aşarak uçurmayı teklif ediyorum. Hamachi adlı pir program kullanacağız, ancak vista, anti-virüs vs sebeplerle bağlantı kurmak çok zor oluyor. Çözümle ilgili ne kadar forum ve yazı varsa araştırmaya başlıyorum. Başarırsak tadından yenmeyecek deneyimler yaşarız gibi geliyor.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY4388 » 08 Jun 2011, 02:39

merhaba kaptanlarım

fsx in kendi online ortamında ben çok uçmuşumdur. orada uçtuğum kaptanımı "gerçek hayattada kendisi pilottur" bir türlü vatsim ortamına taşıyamadım.. neyse lafın kısası fsx kendi multipleyer kıstmında çoklu pilot konusunda bir sıkıntısı yok ama vatsim ortamında bu nasıl olur ne olur birde fx in multipleyer kısmında vatsim bağlantısı hiç bir şey ifade etmiyor denedim. Bu işte bende olmak istiyorum. fs2004 kulanıyorum işletim sistemim windows xp uğraşmaktan mutlu olacağım bir husustur.Bahadır kaptanım MD82 konusu biraz işimi bozuyor. uçmaya başladım başlıyalı pmdg 737-800 veya 767 ile uçtum ama bununla birlikte md82 de öğrenmek fena olmaz yani :) hamachi yi kurdum bakalım nasıl bişiymiş yarın ikinci bir bilgisayarda deneme yapacağım. şimdiden kolay gelsin iyi uçuşlar
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Name: Mustafa KOSAR
City: Kocaeli
PID: 4388
Vatsim ID: 1104709

Postby THY3716 » 08 Jun 2011, 07:39

Benim bildiğim, FSX kendi default modelleri için kokpit paylaşımına imkan tanıyan bir sistem. Onun dışında Erdal Kaptan'ımın bahsettiği Fsnet programı da bu imkanı sağlıyor ancak denediğimiz kadarıyla sadece default uçaklar için tam performans alınabiliyor. PMDG 738 uçağını Fsnet ile birbirine bağlayıp uçurmayı da denedik. Sonuç şöyle oldu : Erdal Kaptan motorları çalıştırdığında benim kokpit hala "cold and dark" durumundaydı. Pushback, taxi ve line up sonrası kalkış yaptığımızda benim uçağım hala "cold and dark" durumunda ama uçuyordu ! Rüzgar sesinden başka hiç bir şey yoktu. Kontrolleri bana devrettiğinde ise doğal olarak uçak direkt dalışa geçti çünkü motorlarda tık yoktu. Dolayısıyla PMDG için bu iş olmadı. Default uçakları uçurmak çok da zevkli olmadığından geriye bir tek şey kaldı, o da, payware uçakların yazılımcıları tarafından kokpit paylaşımı programlanan modelleri kullanmak. Bunu sağlayan benim bildiğim 2 model var. Birisi Fokker tipi bir uçak olması lazım, diğeri de benim MD82. Başka modeller de olabilir ama ben bilmiyorum. Tek bildiğim, MD 82 nin bu işi mükemmel derecede yapabildiği. O kadar ki, bir pilot FMC ekranına bir harf bile yazdığında anında diğer uçakta bu harf görülebiliyormuş. Uçağın tüm fonksiyonlarını herkes kullanabiliyor, tüm değişiklikler diğerine de yansıyormuş. Tek sıkıntı 2 uçağı birbirine bağlayabilmekte. Bunun için de Hamachi adlı programdan istifade ediliyor. Hamachi internet üzerinde yerel ağ kuran bir sistem. Araştırmalarıma başlıyorum. Bu kokpit paylaşımı için sanırım tek ortağım yine Erdal Kaptan olacaktır :D Kendisinin bileği sağlamdır, geçen sefer havada darmadağın ettiğimiz koca 777 yi (default) son anda usta bir manevrayla indirmeyi başarmıştı :) Dünya kadar ceza yemiştik Erdal'ım hatırlar mısın? :D :D

Tabii, biz sonradan farkına vardık ama sıkıntının sebebi şu olmuştu : Birincisi, galiba o zaman Erdal Kaptan Active Sky kullanıyor, ben kullanmıyordum. Barometrik basınç farkı 2 mizin uçakları arasında irtifa farkına sebep olmuş, MCP her ikimizde de aynı set edilmiş olmasına rağmen (örneğin FL300) bir türlü bu irtiafada stabil hale gelememiş, büyük dalışlar veya tırmanışlar yapmış, defalarca overspeed veya stall olmuştu. İkincisi scenery farklılıkları bazen komik durumlara sebep olabiliyordu. Örneğin Erdal Kaptan taxi yaparken önü açık olduğu halde benim uçağın kanatları direklere takılmış, uçak gidememişti :shock:

Tecrübe ile geliştirilebilecek bir husus aslında. Ama eğer MD82 yi bağlamayı başarırsak, gerçekten muhteşem uçuşlar yapacağımıza emin olabilirsiniz.
THY3716
Administrator

Postby Apollo » 08 Jun 2011, 17:49

SON GELİŞME:

BAhadır,

Dün Enis ben ve Doğukan Demir TeamSpeak de buluşarak FSNET yükledik. Yine 4 saatlik bedava deneme süremizi verdiler sağolsunlar.

FSNET kurduk ama FS Multiplayerdan IP ile birisi host olup diğerleri ona bağlanması lazımken bunu başaramadık. BEn zaten burada HOST olamıyorum. Enis modeminden Port yönlendirme falan yaptı ama IP ile bağlanamadık.

2. seçenek VATSIM server a bağlandık (aynı server a girdik) ama FSNET yine görmedi diğerlerini. 3 sene geöince üstünden ben de nasıl bağlandık unuttuğumdan umutsuzluğa kapıldık.

En son seçenekte online bir server IP si bulundu ordan FS Multiplayer kısmından girdik hepimiz. Hazerfende Online olduk FSnet hemen birbirimizi gördü.Cessna ile güzel bir kalkışla uçuşa başladık. (Enis ve Ben Kokpitteydik Doğukan gelemedi. ) Yarı yolda VATSIM e bağlandık. 2miz birden online olduk sonra ben offline oldum Enis in callsign ile devam ettik. Burada şunu anladık ilk bağlantı sağlanınca FSNET birbirini görünce VATSIM e bağlanmakta sorun olmadığı. (Burada asıl soru şu: gates.to sayfasında FSNET in VATSIM de bağlanma prosedürü var ama onu işletemedik. Bence VATSIM de bir server ve multiplayer session sağlıyor. Bunu iyice incelemk lazım.)

Bu arada bir nokta VFR uçuş eğitimi için default cessna ile çok güzel kullanılabilir. Havada kontrol değiştirmek de mümkün olduğundan gayet başarılı bir paylaşım sağlayacaktır.

Tam inecekken elektirk gidince inişi yapamadık ama sorunsuz akıcı bir uçuşu sağladık. LTBA_TWR a bu kez durumu izah ettik :lol:

Sonra MD82 geldi hemen aklımıza. Kendi içindeki bağlanma seçeneğini bu IP bulduğumuz server da denedik olmadı. Sonra FSNET ile bağlandık. Benim internet bağlantımdan olsa gerek Enis in her hareketini ilk başlarda 1 sn içinde sonra kokpit hareketlendikçe 5-10 sn de görmeye başladım. Enis benim hamlelerimi bayağı geç gördü. Ama herşey tam amanasıyla çalışıyordu.

Bunu seninle Enis deneyebilirsiniz. BEni,m internet hızım yavaş olduğundan bende sanırım senkronizasyon sorunu oldu. Ama denemek lazım. Yolcu da olurum öğrenci piltotta. Seninle MD82 nin aynı kokpitinde eğitim almak güzel olacak.

Şu anki gelişmeler bunlar.

Çözülmesi gerekenler

1- FS de bir kişi host olunca onun IP sinden diğerlerinin bağlanabilmesi önemli. Açık bir server bulunamayabilir.Bulunan server hızı düşük olabilir. FSNET malum çok ince bir senkronize yapıyor. Server bağlanma hızı önemli pilotların düzensiz her hareketi (aynı anda kokpiti kurcalamaları vb :D ) bu hız sorunu nedeniyle FSNET e etki edebilir. Ara ara bağlantının senkronize olmaması da yavaştan senkronizasyonu kartopu gibi bozabilir.

2- VATSIM bir server olduğundan VATSIm e bağlı olanların FSNET de birbirini görebilmesi lazım gibi ama teknik olarak bir mani var mı bakmak denemek lazım.

3- MD82 çok detaylı ve her özelliği karşılıklı paylaşılıyor (FMC aynen dediğin gibi Enis doldurdukça ben girişleri gördüm) FSNET bu aşamada belki bir uçuşu kaldıramayabilir de. NEticede default uçaklar için tasarlanmış ama geliştiriliyor mu forumunu incelemek lazım.

4- Bu noktada MD82 nin kendi kokit paylaşımı için de bir çare aramak lazım. Neticede bu yapıldıysa detayları kaldıracak bir yapıdadır. neticede MD82 ye gömülü bir sistem dışardan girmiyor devreye.

5- TÜm bu bağlanma konularını aşınca VATSIM de bağlanma hususnu ayrca inceleriz.

BEnden bu kadar. Haydi beyler bu yaz birlikte uçalım....

Mustafa Kaptanım seni de bekliyoruz çalışmalara. BEn genelde skype da online ım.

Bunun yanında skype da buluşup TeamSpeak de devam ederiz malum skype da konuşmak pek uygun olmuyor. Skype dan veririm TS bilgilerini.

Selamlar.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY3990 » 09 Jun 2011, 18:58

Bugün Dogukan Demir ile yaptıgımız denemerlerde FSNET ile değilde Hamachi ile Maddog un kendi kokpit paylaşım desteğini denedik ve gayet olumlu sonuclar aldık. Yaptıgımız deneme ucusunda tüm sistemlerin iki bilgisayardada gayet stabil çalıştıgını gördük , kokpit paylaşımının bir ucusa bu kadar zevk katacagını düşünmüyordum . Bence herkesin denemesi gereken bir olay denemek isteyen varsa büyük bir zevkle FO luk yaparım :) ...
THY3990
Average User

Name: Enis YENIBAYRAK
PID: 3990
Vatsim ID: 1118021

Postby THY3716 » 09 Jun 2011, 23:41

Hocam ben ben, lütfen deneyelim şu işi, biliyorsunuz, Maddg hastasıyım ama daha hiç iki uçağı bağlamayı başaramadım. Tarih saat verin, deneyelim.
THY3716
Administrator

Postby Apollo » 10 Jun 2011, 06:44

BAhadır tarih saate gerek yok genelde skype da oluyoruz. Bekleriz. Ben maalesef henüz hamachi çalıştıramadım ama Enis Kaptan da çalışıyor.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY4388 » 10 Jun 2011, 18:58

merhaba

bugun serdar güler kaptanımla bir deneme yaptık hamachi ve FSNet le ama işin sonu sinir harbiyle bitti.. Serdar kaptanımın dediği gibi "Herkesin kokpiti kendine" :) ama pes etmek yok ARGE ye devam..
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Postby Apollo » 10 Jun 2011, 19:46

mkosar wrote:merhaba

bugun serdar güler kaptanımla bir deneme yaptık hamachi ve FSNet le ama işin sonu sinir harbiyle bitti.. Serdar kaptanımın dediği gibi "Herkesin kokpiti kendine" :) ama pes etmek yok ARGE ye devam..

Sorun olarak ne yaşadınız?
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY4388 » 10 Jun 2011, 19:56

erdal kaptanım sorunu yaşıyan genelde serdar kaptanım oldu şu an pek bir şey bilimiyorum sistemlemi alakalı yoksa yaptıklarımızlamı alakalı yaptığımız şudurki.

Hamachi ile bir birimizi bulduk ve bağlandık. Sonrasında hamachi üzerinden verdiği IP ile multıplayer kurduk ve bir birimizi gördük. devamında fsnet i similatör aracılığıyla çalıştırdım bana fsnet bir kullanıcı bekleniyor dedi ama serdar kaptanım la aynı kokpite bir türlü giremedik. Sonrasında serdar kaptanla ayrıldıktan sonra güvenlik duvarının aktiv olduğunu vark ettim sorun bumudur bilmiyorum ama en kısa zamanda kapatıp tekrar denemeyi düşünüyorum..
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Return to Flight Simulator Tips | Tricks | Techniques