ERD Commander - Program tanıtımıdır

In this forum you will find user submitted tips and tricks for all versions of MicroSoft's Flight Simulator family of products.

ERD Commander - Program tanıtımıdır

Postby silistreli » 25 Oct 2009, 19:37

Merhaba Dostlarım,

Bu akşam sizlerden iyi olmasın Trabzondan bir arkadaşıma bilgisayarı konusunda yardımcı olurken, içindeki programın adını bile unuttuğum dolabımda küflenmiş bir cd aklıma geliverdi ve onun sayesinde sorunu çözdük.
Şimdi problem şu idi, örnek olarak yazıyorum,. Diyelim ki bir program yüklediniz, veya bilgisayarınıza bir viüs, bir spam girdi. Bilgisayarınızı bir çalıştırdınızki "masa üstü" gelmiyor, yani ne ikonlar var ne de başlat tuşu ile görev çubuğu. Sadece arka plan görünüyor. Akla gelen ilk problem "explorer.exe" dir ve normal şartlar altında görev yöneticisinden bu programın işlevini sonlandırır ve çalıştır komut satırı ile yine başlatırsınız hatta sorunda çözülebilir. Bir diğer sebebde şu olabilir virüs,spam veya herhangi bir casus program explorer.exe'nin çalışmasını engelliyordur ve bu rededit'teki shell anaytarındaki basit bir değişiklik ile giderilir. Çözülmediğinde ise kimbilir hangi programdan kaynaklanıyor diye düşünürüz ve en sok yüklediğimizden itibaren programları tek tek kaldırmaya başlarız. En son çarede sistemi bir ihtimal geri döndürmektir. Şimdi başlat olmadığı için donatılar altından Sistem Geri Yükleme Hizmetini çalıştırmazsınız. Tek yol görev yöneticisi üzerinden çalıştıra tıklamak ve oraya bunun kısa yolunu yazıp enterlamaktır. Sistem Geri Yükleme Hizmeti kısa yoluda rstrui.exe

Yanlız bu kısa yol öyle gıcıktır ki çalıştıra yazsanız bile Windows'unuz size hata mesajı verir, beraberinde tamamlayıcı birşeyler yazmak gerekir ve o da %SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe'dir. Ama bunu kim ezbere bilecek. Tabi burada ben güvenli kip ile başlatır ve sorunu çözerim diyebilirsiniz ama Windows o numarayı bu hatada yemiyor.

O yüzden sizlere bu programı yani "EDR Commander" ı tavsiye ediyorum.

Image

Bu program bir ISO dosyası olarak bilgisayarınıza indirilir ve bunu cd'ye yazdırırsınız. Yazdırdığınız cd'yi CD veya DVD-Rom'a koyuyorsunuz ve bilgisayarı yeniden başlatıyorsunuz. Eğer biosdan ilk başlatma seçeneği CD-Rom olarak belirlenmiş ise program otomatik devreye girecektir. Sanki yeni bir işletim sistemi gibi kendi içerisinde ayarlamalar yaparaktan size farklı bir masaüstü oluşturacak. Sonra tek yapmanız gereken "Start-->System Tools-->System Restore"'u seçmektir. Bir sonraki pencerede Windows'unuzun oluşturduğu tüm geri yükleme noktalarını görebilirsiniz. İşlemi tamamlar, bilgisayarı açarken cd'yi çıkarırsınız ve bir bakmışsınız sistem geri gelmiş :-) Formatsız güzel bir çözüm.

Sevgi ve saygılarımla

Not: Bu yazıyı yazmadan önce forumumuzda paylaşılıp paylaşımadığına baktım, olaki yazılmıştır ama ben görememişimdir hemen düzeltirim.
Necmi Tekin Silistireli - VATSIM Supervisor / Vatsim Scandinavia C1 vATCO
silistreli
Senior Member

Name: N. Tekin Silistireli
PID: 3841

Return to Flight Simulator Tips | Tricks | Techniques