New Season Checkrides on 28th JUNE 2014 on Saturday at 19:30

Place to get informations about Turkish Virtual Checkrides.

Sizce Turkish Virtual Exam ve Checkride'larinda Basarili Olmak Zormu?

EVET.
5
56%
HAYIR
4
44%

Total votes : 9

Re: New Season Checkrides at 28th JUNE 2014 on Saturday at 1

Postby THY3716 » 25 Jun 2014, 23:05

Sevgili Kaptan Adaylarımız,

Checkride gecesi VAN’da oluşacak hava şartları nasıl olur bilmiyoruz. Eğer rüzgar sizin 03 pistine inmenizi gerektirecek şekilde olursa, ki Van’da çoğu zaman rüzgar o şekilde eser, elinizdeki haritalara göre yaklaşma usullerini uygulayıp inersiniz. Eskiden VAN VOR 047 course yakalayıp pist görüşünü tatbik ettikten sonra dönerek inmek oldukça zorlayıcı fakat bir o kadar da keyifliydi. Şimdi RNAV ve LOC yaklaşma usulleri de eklendiğinden beri o kadar zor olmuyor yaklaşmalarımız, ancak bazen ters taraftan öyle şiddetli rüzgarlar esiyor ki, işte o zaman 03 pisti yerine 21 pistine iniş zorunlu oluyor. Eğer sınav gecesi böyle bir durum oluşursa 21 pistine turlu yaklaşma (circle to land) yapmak gerekeceğinden, bazı küçük açıklamalar yapmak faydalı olacaktır.

Image

Yukarıdaki şekle göre :

1. Sanki 03 pistine inecekmişsiniz gibi yaklaşmanızı yapacaksınız,

2. Pist görüşünü ATC ye rapor edeceksiniz, (Zaten ATC sizden raporlamınızı isteyecektir)

3. ATC nin 21 pistine görerek iniş serbest komutuyla Mavi renkte çizildiği şekliyle turlu ve görerek inişinizi gerçekleştireceksiniz.

4. Neden Soldan turlu yaklaşma yapılacak? Çünkü haritamız bize dikkat ederseniz VAN VOR 040 ve 210 radyalleri arasında turlu yaklaşma yapılmaz demiş (kırmızı halka ile işaretli b maddesi)

5. Yine haritamızda belirtilen bir husus daha var (kırmızı daire ile işaretli), C sınıfı uçaklar (o gece sizin uçacağınız 738, A320 vs) için circling yani turlu yaklaşma irtifası 6900 (yer + yaklaşık 1500 ft) verilmiş.

6. Bir kez daha hatırlatalım, turlu yaklaşma için meydan görüşü şart ! Eğer imkanınız varsa (simülasyon destekliyorsa) sağ koltukta oturarak ve 3d kokpitte yapın bunu. Çünkü sağ pencereden meydanı takip etmeniz gerekecek.

7. Bu arada, kaptan adaylarımıza emergency arıza vereceğimizi de düşünürsek, işleri zor olacak. (Hava şartlarının iyi olması için dua etsinler  )

Tüm adaylara başarılar diliyoruz.

Turkish Virtual Eğitim Departmanı adına,

Edit :

Bugün rüzgarın tam bahsettiğim gibi olduğunu görünce hemen bir LTCI uçuşu yaptım. RNAV veya LOC yaklaşması değil de, ben klasik VOR DME 2 yaklaşması ile başladım, yani DAMAR sonrası 12 ARC DME yaparak 047 radyale establish oldum, pist görüşü sonrası ise yukarıda bahsettiğim şekilde circle to land gerçekleştirdim. Aşağıda göl olması sebebiyle geniş bir circle çizmekten de çekinmedim. Sitemiz aşağıdaki şekilde kaydetmiş.

Image Image
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby artuncs » 26 Jun 2014, 08:40

Su an malumunuz Forum tam anlamiyla suzgecten gecmekte ve binlerce topic ve post yer degistirip yeniden duzenlenmekte. Iste bu calismalar sirasinda gozume takilan Sevgili Baskanimiz Ergenekon KUCUK'un checkride girecek adaylar icin vermis oldugu Tiyo'lari sizler icin paylasmakta uygun gordum.

Özellikle Firts Officer Checkridea girecek dostlarımıza şirketten bir kaç kopya ...

Değerli Arkadaşlar ;

Dün itibarı ile başladığımız checkridelar ile ilgili sizlere bir kaç tiyo vermek istiyorum,aman Check Captainlarımız duymasınlar ....: ) (özellikle FO imtihanına girecek arkadaslar için...)

1- Uçuşun planlaması

- Uçuş planı eksiksiz dolduruldu mu? Planlama yapılırken nelere dikkat ettiniz?
- Uçuş planınıza bağlı olarak yakıt alırken nelere dikkat ettiniz? Yakıt miktarınızı hangi parametrelere bağlı olarak hesapladınız?
- Hava şartları ve metar raporları kontrol edildi mi?
- Ayrılış meydanınızdaki hava şartları ve varış meydanınızda ki hava şartları uçuşunuza herhangi bir engel teşkil ediyor mu? Eğer herhangi bir sebeple varış meydanınızda beklenmeyen hava şartları ile karşılaşırsanız minimalarınız ve yaklaşma usulleri konusunda kendi içinizde brifing yaptınız mı?
- Uçuş seviyemiz doğru mu? Varış meydanına uzaklığımıza göre optimal uçuş seviyemizi belirledik mi?
- Alçalma noktası ve varyosu hesaplarını kabaca nasıl yaparız?
- Transponder nedir? Acil durum kodlarını biliyormuyuz?

2- Chart Okuma

- Ayrılış meydanınızdaki chartları okuyor ve yorumlayabiliyor musunuz?
- Hangi SID (Standart Instrument Departure) kullanacağınızı biliyor musunuz? Chartta uyulması gereken minimalar kısıtlamalar varmı ? VOR ,NDB ,Fix(intersection) nedir? Ne amaçla kullanılırlar?
- Circle To Land ,Straight in landing ne oldugunu biliyomuyum,uygulamaları nasıl yapılıyor?
- Missed Approach nedir? Chartta okuyabiliyor muyum? Missed Approach'u ne şekilde ATC ye bildiririm?
- Hassas(precision) ve hassas olmayan(non-precision) yaklaşmaları biliyor muyum? Temel farklılıklarını biliyor muyum? Her ikisinde de minimaları,uyulması gereken şartları ve yöntemi konusunda bilgim var mı?
- STAR chartları okuyabiliyor muyum? Yorumlayabiliyor muyum? Uyulması gereken kıstaslar nelerdir? Hangi geciş noktasında var ise ATCye raporlama yapmalıyım?

3- Genel

- ATC olmadığı zaman nasıl uçarım ? Raporlamalarımı nasıl yaparım?
- ATC ile konuşma usullerine vakıf mıyım?
- ATC ile ilk karşılaşmamda (ucusun hangi fazında olursa olsun) ne gibi bir raporlama yaparım?
- Ucağımdaki hız göstergelerinin anlamını biliyormuyum? Ground Spees, IAS , TAS ın karşılıklarını ve anlamlarını biliyormuyum?

Aklıma gelenler bunlar hadi sizlerde bir şeyler ekleyin bakalım ...

Sevgiler..

Ergenekon Kucuk
FlyTHY Administration
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby artuncs » 27 Jun 2014, 10:50

Sevgili adaylar,

Checkride bir gun kala, sizleri ucaklarinizi LTAC meydanina almaniz konusunda bir hatirlatma yapmak istiyorum. Biliyorsunuz su an sizlere free jumpseat hizmeti veremiyoruz ve mecbur kalmadikca da sisteme manual mudahele edip sizleri bir meydan dan oteki meydana almak istemiyoruz.

Bu konuda gereken hassasiyeti gostereceginize inancimiz sonsuz.

Saygilar
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 27 Jun 2014, 13:29

Aday arkadaslar,

Istemeden de olsa checkride uygulamasi Ramazan ayinin ilk gunune dek geldi. Istanbul icin verilen iftar vakti 20:51, sinav baslama saati ise malum 19:30. Yani 19:30 ile sozlu sinava ilk girecek adayin sinavin ardindan kokpite gecip varilacak meydana varip inmesi ve sinavi bitirmesi hemen hemen 21:20 civarlarini bulacaktir.

Bu sebep dolayisi ile rahatsizlik duyan ve checkride girmesini engelleyecek yada zorlanacak olanlar var ise duyduklari rahatsizliklari buradan yada '' checkride@turkishvirtual.com '' adresinden lutfen bildirsinler. Eger talebin cok olmasi durumunda belki c.captain larimiz ve TRvACC yetkilileri ile kontak kurup biraz daha erken baslama durumunun olup olamayacagi yonunde bir karar alabiliriz.

Bu konuda sikinti yasayacagini dusunen kaptanlarimizda biraz daha erken checkride baslama firsati belki bulabilirler.

Fakat her halikarda checkride uygulamasi yarin aksam yapilacaktir.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY3716 » 27 Jun 2014, 14:01

Evet bu durumu hic goz onune almamistik. Daha erken, daha gec, ya da vaktinde, bana hepsi uyar.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby artuncs » 27 Jun 2014, 14:10

Malum ilk karar kildigimiz tarih ayin 14'u idi Bahadir ama c.kaptanlarimizin ancak bir araya gelebilecekleri tarih 28'i oldu. Istenmeyen bir durum. Bir de Ramazanin ilk gunu olmasi acisindan kotu oldu ama adaylarimiz artik bu durumu anlayis ile karsilayacaklardir.

Bu vesile ile TRvACC yetkililerinden ve checkride da gorev alacak ATCo dostlarimizdan da ozur dileriz.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 27 Jun 2014, 16:40

Checkride saati, TRvACC, c.kaptanlar ile adaylar arasinda yaptigimiz istisare neticesinde 19:30 dan 21:30 a alinmistir.

Kontak kurdugumuz adaylardan sadece iki kisi su ana kadar donus yapmamistir. Umit ederiz onlar icinde saatin 21:30 alinmis olmasi engel teskil etmeyecektir.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 28 Jun 2014, 10:41

Degerli arkadaslar,

yapilan kontrollerde neredeyse tamamina yakin adaylarin ucaklarinin LTAC de yer almadiginin gorulmesi uzerine ucaklariniz LTAC meydanina Free Ticket uygulamasi ile alinmistir. Ozellikle Serdar Guler kaptanin TNCM meydanindan nasil gelecegi konusu bende merak uyandirdi :D

Belki cogunuz bugun tasimayi dusunuyordunuz ama her ihtimale karsin simdiden almayi uygun gorduk.

Son anda c.captain lari degisen bazi adaylara yeni c.captain larinin kim oldugunu iceren emailler gonderilmistir.

C.captain'lariniza Skype isimlerinizi bildirmeyi unutmayiniz. C.captain'larin email listesi yukarda mevcuttur.

Son olarak, Exam ve checkride hazirliklari Turkish Virtual'in arka mutfaginda oldukca yogun bir calisma ve emek icermektedir. Bu hazirliklar gunler oncesinden planlanmakta ve hazirliklarina baslanmakta ve c.captain ve adaylar arasinda onlarca email trafigi yasanmaktadir.

Bugun yaptigim incelemede adaylarin basvuru asamasindan su ana kadar yonetim, c.captain ve adaylar arasinda giden gelen email trafigi 372 olarak gorulmustur. Bu sadece isin bir tarafi. Exam oncesi Adaylar icin otomatik sistem de F/O adaylari icin 40, Captain adaylari icin 50 yeni soru hazirlanmasi sadece 4 gun sure almistir. Buradan sanirim bir fikir olusturabilirsiniz.

Bu yuzden sizler icin yapilan ve gunler oncesinden baslanip, binlerce kelime yazilip cizilen, hesap edillip ayarlamalarin yapildigi, bilgilerinizin sisteme girildigi, zamanin ve emegin bosa gitmemesi icin son anda checkride katilamayacagim mesajlari almak istemiyoruz. Bu durum bizim icin oldukca uzucu oluyor. Cunku bu hazirliklari yaparken gercekten buyuk bir keyif ve istekle yapiyor ve en az sizin kadar heyecan yasiyip basarili olmanizi istiyoruz.

Bunlari nedenmi yaziyorum, cunku dunden beri iki adayimiz ( Isimleri bende ) checkride uygulamasindan cekinerek, ozelliklede hocalarinin gercek pilot olmasi nedeni ile basarisiz olmaktan kaygi duyup son anda kacma tesebusleri, tarafimdan yeniden ikna edilerek katilacaklari sozunu vermeleri ile asilmistir :D

Son anda olusabilecek her turlu sorulariniz yada yardim talepleriniz icin bana 20:00 TSI den itibaren Skype '' erhan.m.artuc '' adresinden kontak kurabilirsiniz. Sizler icin bu saatten sonra Skype uzerinden online olacagim. Yada bu forum altindan yazabilirsiniz.

Yine size kolay olmasi icin meydanlarin chart'larini indirebileceginiz linkleri buradan veriyorum;

LTAC : https://app.box.com/s/ed9b7m49zdslz0258u1m
LTBJ : https://app.box.com/s/hju3yu7af6fqsz4gbngi
LTCI : https://app.box.com/s/1opv8tq9a774pgj24m0p

Tekraradan butun adaylara basarilar diliyoruz. :lol: :lol: :lol:

Aksam 21:30 da gorusmek dilegiyle …
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY3017 » 28 Jun 2014, 13:31

Erhan hocam izindeyim, üç dört gündür peder beyin bilgisayarına FSX kurmaya çalışıyorum, hiç karşılaşmadığım sorunlarla karşılaştım kurulum sırasında, umarım bu akşama yetiştirip sınava katılacağım. Şimdiden herkese başarılar dilerim.
THY3017
Junior Member

Name: Gökhan AKSOY
City: Aydın
PID: 3017
Vatsim ID: 1188316

Postby artuncs » 29 Jun 2014, 01:09

THY3017 wrote:Erhan hocam izindeyim, üç dört gündür peder beyin bilgisayarına FSX kurmaya çalışıyorum, hiç karşılaşmadığım sorunlarla karşılaştım kurulum sırasında, umarım bu akşama yetiştirip sınava katılacağım. Şimdiden herkese başarılar dilerim.

Yeni gordum yazinizi ama zaten katildiniz, tesekkur ederim :clap:
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 29 Jun 2014, 01:10

Konu assagida linki bulunan topic altindan devam etmektedir.

viewtopic.php?f=28&t=9399
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Previous

Return to Checkride Lounge